Myśliwi apelują do rządu o zmianę ustawy, która zabraniają dzieciom udziału w polowaniach. - Obecnie obowiązujące przepisy w pewnym sensie ograniczają nam prawa rodzicielskie, pozbawiają nas możliwości wychowywania dzieci, tak jak chcemy - mówi Przemysław Szkutnik z Zarządu Okręgowego w Elblągu Polskiego Związku Łowieckiego.
W 2018 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości znowelizował prawo łowieckiej. Zmiany dotyczyły między innymi: składu zespołu szacującego szkody łowieckie czy finansowania parków narodowych. Pracom nad ustawą towarzyszyły spore emocje. Największe wzbudziła poprawka dotycząca zakazu udziału nieletnich w polowaniach. Przyklasnęli jej ekolodzy i przeciwnicy polowań, którzy już wcześniej domagali się m.in. wprowadzenia zakazu polowania w obecności dzieci do 16 roku życia. Takiemu ograniczeniu zdecydowanie sprzeciwiali się jednak myśliwi. Teraz wrócili do tematu.
Naczelna Rada Łowiecka apeluje do rządu o zmianę nowego prawa, które aktualnie zabrania uczestnictwa dzieci i młodzieży w łowach.
Nie uczymy dzieci zabijania dla przyjemności. Jesteśmy grupą społeczną, która poświęca swój czas i pieniądze, aby zachować poszczególne gatunki do przyszłych pokoleń. Regulujemy populację zgodnie z ustaleniami naukowymi oraz potrzebami zmieniającego się otoczenia i tego chcemy nauczyć nasze dzieci
- przkonuje w stanowisku Naczelnej Rady Łowieckiej, jej prezes, Rafał Malec.
Myśliwi podkreślają, że nowelizacja prawa łowieckiego, w tej sprawie ogranicza ich prawa rodzicielskie.
Chciałbym, jako rodzic, mieć wpływ na to, co moje dziecko robi, czego nie robi, w czym bierze udział, a w czym nie. Myślę, że ustawodawca nie do końca powinien wpływać na to, jak ja wychowuję swoje dzieci. Udział w polowaniu to nie tylko samo polowanie, to przebywanie z dziećmi w lesie, opowiadanie im i pokazywanie tego, co się w lesie dzieje. Ustawa to mocno ogranicza. W innym punkcie mówi, że jeśli myśliwy z bronią przebywa na terenie łowiska, to wykonuje polowanie. Nie ważne czy do czegoś mierzy, czy strzela, wystarczy. Więc ja nie mogę ze swoim małoletnim synem pójść na spacer do lasu z bronią, bo łamię przepisy
- mówi Przemysław Szkutnik z elbląskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.
W okręgu elbląskim działa 2 tysiące myśliwych, w całej Polsce, jak szacuje PZŁ, jest ich blisko 130 tys.
A pewnie! Niech w każdym hobby biorą udział ...
Wystarczy broń zostawić w domu, panie myśliwy, i można śmiało iść do lasu z dziećmi.
Brede chyba nie rozumiesz co oni mówią, oni nie chcą iść bez broni tylko z bronią, żeby czegoś nauczyć i wychować swoje dzieci tak jak uważają, a nie na lalusiów. Poza tym dzieci też mają prawo do swojego zdania, tak samo jak chcą iść na lody, ryby, albo na plac zabaw, tak samo mogą chcieć iść na polowanie z Ojcem/matką.
Mają rację. Wychowywałem się na przełomie lat 80/90. Jako małolat uczestniczyłem w polowaniach indywidualnych i zbiorowych (w nagonce również) Pomagałem przy patroszeniu. Zbierałem wnyki, dokarmiałem zwierzynę, stawiałem paśniki. I nic mi nie jest. Zdobyłem szacunek dla dzikiej zwierzyny. Tego mnie to nauczyło.
Zenon K. Dokładnie 200% racji.
Tak. Jednego dnia na polowanie na zwierzynkę, kolejnego na polowanie na ludzi.....Gratulacje dla rodziców niech nauczą dzieci na siebie polować
Polujące kobiety z małymi dziećmi są takie seksiiii ...
Blue co za głupoty piszesz. Polowanie to 1 z kluczowych umiejętności, dzięki którym człowiek zaczął się rozwijać.
Na spacer z dzieckiem i z bronią? Czy wy sami siebie słyszycie patole?
Czarek, jeśli mówisz o patolach mów o sobie, tak bylo od wieków, że ojciec szedł z synem do lasu z bronią i uczył go polować, tak jest w normalnych miejscach na swiecie jak Texas.