Chodzi o to, żeby jak najwięcej seniorów z naszego regionu czas na emeryturze spędzało aktywnie, a nie w samotności, dlatego instruktorzy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu rozpoczną wymianę doświadczeń z europejskimi liderami w zakresie edukacji senioralnej.
Już w lutym odbędzie się pierwsze z kilku spotkań z przedstawicielami organizacji kulturalnych z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Możliwe są one dzięki pozyskaniu przez CSE „Światowid” z programu Erasmus+ środków na realizację dwuletniego projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”. Skierowany jest on do seniorów oraz do instruktorów opracowujących i realizujących dla nich ofertę kulturalno-edukacyjną i ma przynieść nowe pomysły na zaangażowanie tych, którzy tego najbardziej potrzebują.
Mamy w Elblągu i w okolicach aktywnych i twórczych seniorów – takich, którzy ze spotkania biegną na warsztaty, a wszystko między kolejnymi wycieczkami i zadaniami do zrealizowania. Wciąż jednak spora grupa emerytów w naszym regionie, choć przyznaje, że czegoś im brakuje, nie może się przełamać, żeby zrobić ten pierwszy krok i „wyjść do ludzi”. Czasem do tego dochodzą problemy zdrowotne, czy konieczność opiekowania się współmałżonkiem, dlatego o rozwiązania w tym zakresie będziemy pytać zagranicznych partnerów naszego projektu
- mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu.
Projekt „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” rozpoczął się w grudniu 2018 roku i potrwa do listopada 2020 roku. Animatorzy z Polski wymienią się doświadczeniami w zakresie pracy z seniorami, zdobędą doświadczenie działając w międzynarodowym zespole i poznają nowe trendy w edukacji senioralnej. Udział w projekcie da im podstawę do poszerzenia oferty edukacyjnej dla seniorów.
Naszym celem jest poszerzenie programu, skierowanego do osób starszych, o oryginalne, innowacyjne propozycje oraz o działania w ramach Klubu Aktywnego Seniora. Chcemy także stworzyć w Elblągu sieć wolontariatu senioralnego, stopniowo rozszerzając ją na cały region
- zapowiada Aleksandra Bednarczuk z Działu Kultury Artystycznej CSE „Światowid”, koordynator projektu.
Kolejnym celem „Elbląskich edukatorów dla seniorów” jest zaangażowanie seniorów w działania na rzecz lokalnej społeczności.
Osoby przebywające na emeryturze często czują się niepotrzebne. To błąd. Seniorzy posiadają wiedzę, umiejętności, a także zasoby, takie jak czas. Mogą dzielić się tym z innymi, tak jak się dzieje w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie jest szeroko rozwinięta sieć wolontariatu senioralnego. Chcemy motywować seniorów do tego typu aktywności, a przez to zapobiegać ich marginalizacji i wykluczeniu
- uważa Aleksandra Bednarczuk.
Partnerami projektu są International Exchanges Berlin Molinari & Benedetti GbR z Niemiec, Euro-Net z Włoch i AIFED (Asociación de Innovación, Formación y Empleo para el Desarrollo sostenible) z Hiszpanii.