Po ciężkiej pracy przyszedł czas na świętowanie. W sobotę (8 września) w Nowakowie (gmina Elbląg) odbyły się tegoroczne dożynki powiatowe powiatu elbląskiego. - W tym roku susza dała się nam we znaki. Plony były mniejsze, słabsza jakość ziarna, a co za tym idzie i dochody. Tym ważniejsze jest dla nas to dzisiejsze święto. To taka chwila osłody przed następnym sezonem - przekonuje Radosław Murawiec, rolnik z Cieplic, starosta dożynek.
Ludowe święto związane z końcem żniw i rocznego cykl prac polowych ma swoją długą historię. Dożynki, czy też jak inaczej je nazywamy Wieńce w ciągu wieków zmieniały swój charakter. Do dziś przetrwały, również jako święto o wymiarze religijnym. Obchodzone są w całej Polsce. Rolnicy z powiatu elbląskiego także w ten sposób świętują koniec sezonu. W tym roku dożynki powiatu elbląskiego odbyły się w Nowakowie (gmina Elbląg). Wspólnie obchodzili je mieszkańcy i włodarze wszystkich gmin: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko, Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i Rychliki, a także przedstawiciele władz Elbląga, służb mundurowych oraz goście z zaprzyjaźnionych miejscowości z: Niemiec, Ukrainy, a nawet Australii.
Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele WNMP w Cieplicach. Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli się do Nowakowa, tam na terenie kompleksu szkolnego odbył się festyn dożynkowy. Początek był uroczysty.
To dla nas dzień wielki i dzień święty, więc świętujmy wspólnie z zacnymi rolnikami, gośćmi i włodarzami naszych gmin. Podziękowania i dziękczynienie płynie ze wszystkich stron dla naszego stwórcy, rolników, producentów wszelkiej żywności, rodzin i pracowników. Dziękujemy wam za ciężką pracę, za trudy i znoje dnia codziennego, wyrażamy wielki szacunek i kłaniamy się nisko. Życzymy wam wiele zdrowia, wytrwałości, dalszych sukcesów zawodowych i dobrej ręki do naszej elbląskiej ziemi
- przywitał gości Maciej Romanowski, starosta elbląski.
Drodzy rolnicy to przede wszystkim wasze święto, miły czas po zebraniu plonów. Za waszą trudną, mozolną pracę kierujemy słowa szacunku i uznania, te same słowa kierujemy do waszych rodzin, życząc im zdrowia, wytrzymałości i pomyślności
- dodała Genowefa Kwoczek, wójt gminy Elbląg.
Tradycyjnego otwarcia święta dokonali starostowie dożynek: Sylwia i Radosław Murawiec przekazując na ręce starosty elbląskiego chleb upieczony z tegorocznej mąki. Podczas uroczystości poznaliśmy również: odznaczonych honorową odznaką Zasłużony dla Powiatu Elbląskiego i laureatów nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w roku 2018 (ich listę prezentujemy poniżej).
Po oficjalnej części ceremonii przyszedł czas na zabawę. Na scenie zaprezentowały się lokalni artyści, a także gwiazda festynu - zespół Mejk. Nie zabrakło kiermaszu i sportowych zmagań. Po zmierzchu urządzono pokaz fajerwerków, a całą imprezę zakończyły tańce.
Czego można życzyć rolnikom? Wytrwałości, mimo trudności, które napotykamy na swojej drodze, rzeczy które cieszą mniej lub bardziej. Ja im tego życzę, a żonom rolników tego, aby kochały swoich mężów i były kochane, tak jak ja przez swojego męża
- śmieje się pani Sylwia, starościna dożynek.
Laureaci nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w roku 2018:
Jan Durka, nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Młynarach
Michał Dutkiewicz, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Godkowie
Mariusz Ficak, nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Pasłęku
Jacek Florek, trener piłki nożnej i animator sportu w gminie Elbląg
Grupa Rowerowa Team Mustang Pasłęk
Krzysztof Prystupa, zawodnik, trener i działacz Klubu Sportowego „Polonia” Markusy
Mariola Szalecka, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Zwierznie, gmina Markusy
Piotr Szuba, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Nowakowie
Roman Tokarski, wieloletni sekretarz zarządu pasłęckiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego.
Odznaczeni honorową odznaką Zasłużony dla Powiatu Elbląskiego:
Barbara Bruzdewicz, przewodnicząca Rady Gminy Elbląg
Marzenna Bardzik, wraz z mężem prowadzi Ośrodek Zdrowia w Jegłowniku
Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka
Andrzej Gromala, współorganizator „Zlotu Miłośników Aniołów”
Marek Franciszek Kalinowski, radny gminy Markusy
Jan Wiktor Szczęsny, nauczyciel, radny gminy Godkowo przez dwie kadencje.
Nagrodę i Medal imienia Jędrzeja Śniadeckiego, dla osób, które położyły szczególne zasługi w dziedzinie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży w tym roku otrzymal Janusz Pająk, przewodniczący Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego.
Czyż " bliźniacy " /zdjęcie nr 36/ nie mogą żyć bez siebie?
Odznaczeni honorową odznaką Zasłużony dla Powiatu Elbląskiego: Barbara Bruzdewicz, przewodnicząca Rady Gminy Elbląg ( za co? czemu nie napisane za jakie zasługi )
jestem ciekaw gdzie wylądują spadochroniarze z powiatu po wyborach ......... , jeden [były starosta już wylądował] ,...........
Jacy rolnicy , dożynki świętują przedstawiciele gmin i powiatów to oni błyszczą i się goszczą , za pieniądze sponsorów . Dożynki to święto dla władzy, a nie dla rolnika, przykre
A lekarz ż Jegłownika za jakie zasługi?? Za wysyłanie ludzi na tamten świat??
Zdjęcie nr 36 i wszystko jasne.
Gratuluję Pani Dyrektor Grażynie Gałązka, pracownikom SPP Nowakowo, Pani Oli Turoń wraz ze stowarzyszeniem Teranowa za organizację wspaniałych uroczystości dożynkowych w Nowakowie. Brawo !!!
Czemu komentujący preferują nie tyle negatywne opinie, ale przede wszystkim pozbawione kultury osobistej i taktu. Jakim trzeba być cynikiem, a w zasadzie gburem, aby publicznie obrażać ludzi uhonorownych wyróżnieniem (tekst dotyczący lekarza to wyjatkowo ohydne postępowanie, jego autor wykazał się niskim poziomem kultury).
a Wróbel przed wyborami to już jest wszędzie, gdzie tylko jest okazja zabłysnąć! Co za tupet. brak wstydu i jakiegoś honoru, oby wyleciał z ratusza!
.... darmowy ochlaj i wyżerka dla darmozjadów.....