Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

"Aby być spełnioną trzeba mieć cel w życiu". Swoimi działaniami inspirują inne kobiety

03.09.2018, 14:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
"Aby być spełnioną trzeba mieć cel w życiu". Swoimi działaniami inspirują inne kobiety
Fot. Ryszard Biel

W środę, 29 sierpnia, w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu odbyła się konferencja na temat aktywizacji zawodowej kobiet na obszarach wiejskich. O to, dlaczego tak ważne jest by być osobą przedsiębiorczą zapytaliśmy uczestniczki spotkania.
 

Stanisława Pańczuk - Prezeska Stowarzyszenia Łączy nas Kanał Elbląski


Nasze Stowarzyszenie ma już 12 lat. Powstała m.in. z inicjatywy pobudzenia do działalności kobiet wiejskich. Przyczyną tej działalności, która ma na celu zajmować się wsparciem tych kobiet, były ich problemy oraz sytuacja na polskich wsiach. Pewnego razu wraz z mężem zobaczyliśmy piękną wieś Młoszowa (woj. małopolskie - przyp. red.), która była zupełnie odmienna od innych wsi. Zrobiła na nas ogromne wrażenie. Przejeżdżaliśmy przez nią trzy razy, by odkryć przyczynę jej inności. Okazało się, że kobiety po pracy zajmowały się ogrodami, a mężczyźni w tym czasie budowali kanalizację prawdopodobnie w czynach społecznych. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w innych wsiach. Postanowiłam zadziałaś w tej sprawie  i tak się zaczęło. Uważam, że kobiety powinny być osobami przedsiębiorczymi, ponieważ mają bardzo duży wpływ na kształtowanie osobowości i światopoglądów innych ludzi. W rodzinie powinny mieć znaczącą rolę.

 



Genowefa Kwoczek - Wójt Gminy Elbląg


Jestem Wójtem trzecią kadencję. Wcześniej przez 13 lat pracowałam w Urzędzie Gminy Elbląg jako Sekretarz Gminy. Uznałam więc, że mam odpowiednie doświadczenie oraz wykształcenie i jestem na tyle przygotowana, by pełnić rolę Wójta. Funkcja ta nie jest łatwa, ale bardzo podoba mi się praca z ludźmi i na ich korzyść. Przedsiębiorczość kobiet jest bardzo ważna, ponieważ zmienił się profil rolnictwa. Na moim terenie jest dużo obszarów popegeerowskich, które były rolnymi gospodarstwami państwowymi. Aktywizowaliśmy ludzi w różny sposób przez szereg projektów, które prowadził Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Z budżetu Gminy mamy specjalnie przeznaczone środki na dotowanie tego typu działalności, a poprzez lokalną grupę działania, której Gmina Elbląg jest członkiem, możemy zdobywać środki unijne. Dzięki temu powstało wiele placów zabaw, siłowni zewnętrznych, obiektów sportowych. Bardzo cenię sobie pracę stowarzyszeń, ponieważ ci ludzie zarażają aktywnością pozostałe osoby i inspirują je.



 

Joanna Włodarska – Prezeska Stowarzyszenia „Dwie wsie, Dłużyna-Węzina”


Na wieś z Trójmiasta przeprowadziłam się dziewięć lat temu. Rok później moje sąsiadki, a obecnie przyjaciółki, zaproponowały mi, żebyśmy razem założyły stowarzyszenie. I tak to się zaczęło. Postanowiłyśmy zrobić wieś tematyczną - 'Żuławską wieś tradycji”. Polegało to na odtwarzaniu tradycji wiejskich, głównie kulinarnych. Pierwszym projektem, który zrealizowaliśmy były warsztaty serowarskie przeprowadzone w świetlicy zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia, bo nasze dopiero się rozwijało. Projekt ten był dofinansowany przez Powiat. Zainteresowanie warsztatami było ogromne i mimo tego, że były one zorganizowane tylko dla Powiatu Elbląskiego, to dużo ludzi chętnie wzięło w nich udział. Postanowiłam spróbować i założyłam Akademię Siedliska pod Lipami. Firma ta zajmuje się szkoleniami kulinarnymi np. nauką serowarstwa czy wypieku chleba na zakwasie. Bardzo ważne jest, aby być osobą przedsiębiorczą, ponieważ kobiety mają potencjał, niesamowite talenty i potrafią być niezależne, samodzielne i samowystarczalne, a czasem same siebie nie doceniają. Tak naprawdę nie ma przeszkód, aby stać się przedsiębiorczym, oprócz strachu i niepewności. Projekty takie jak ten dzisiejszy potrafią podnieść kobietom pewność siebie. Widzą przykłady innych pań, którym się udało i same chcą spróbować swoich sił. Sądzę, że ważne jest, by mówić o sukcesach innych. To może zainspirować.


 


Władysława Heidner - Prezeska Stowarzyszenia „Zicherka”


Mieszkam w Kazimierzowie. Jestem prezeską Stowarzyszenia „Zicherka”, sołtysem oraz prowadzę własną działalność gospodarczą związaną z rękodziełem artystycznym oraz transportem ciężarowym. Dlaczego kobiety powinny być przedsiębiorcze?  Ze swojego punktu widzenia mogę stwierdzić, że aby być spełnioną, to trzeba być potrzebną innym oraz mieć cel. Ja zajmuję się tym dla realizacji samej siebie, spełnienia marzeń, a także bycia odpowiedzialną za siebie i  móc się samej utrzymać.


 

Jadwiga Król - radna Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego oraz pełnomocnik Kongresu Kobiet


Radną jestem drugą kadencję. Pełnomocnikiem Kongresu Kobiet jestem od 2002 roku, a byłam również pełnomocnikiem pana Wojewody do równego statusu kobiet i mężczyzn. Jako dziecko byłam uczona roli kobiety w gospodarstwie domowym, podczas gdy moi bracia nie musieli pomagać w domu. Moja mama była w taki sposób wychowana i dla Niej było to normalne, więc nie miałam możliwości się sprzeciwić. Jednak wiedziałam, że to nie jest w porządku. Późniejsze obowiązki w życiu dorosłym sprawiły, że przestałam o tym myśleć. Jednak pewnego razu zostałam zaproszona na wybory do Sejmiku i tam poznałam panią profesor Magdalenę Środę, która poleciła mnie Wojewodzie na stanowisko pełnomocnika. Wahałam się, jednak po dłuższym zastanowieniu się zgodziłam. Uważam, że bycie kobietą przedsiębiorczą jest na tyle ważne, że buduje poczucie własnej wartości i daje jej możliwość samorozwoju, niezależności i lepszego zabezpieczenia na przyszłość. W partnerstwie natomiast ważne jest, by oboje partnerzy zarabiali i razem utrzymywali gospodarstwo domowe.



Barbara Bąkowska – prezeska Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”


Jest to organizacja pozarządowa, która potocznie jest nazywana Instytucją otoczenia biznesu. Zajmujemy się wdrażaniem różnych programów, które mają być narzędziami wspierającymi tych, którzy rozpoczynają działalność lub prowadzą firmy. Nasza organizacja działa już 25 lat. Robiliśmy wiele projektów u podstaw m.in. zajmowaliśmy się aktywizacją kobiet długo bezrobotnych,  mieliśmy fundusz stypendialny. Jesteśmy największym funduszem pożyczkowym, a także operatorem refundacji szkoleń i doradztwa. Na stanowisku znalazłam się przypadkiem. Szukałam pracy i zostałam polecona na to stanowisko. Sprawdziłam się, ale nie postrzegam tego jako wielki sukces. Po prostu przykładam się do swojej pracy. Nasz zespół składa się głównie z inteligentnych i pracowitych pań, które współpracują ze sobą. Uważam, że warto promować bycie przedsiębiorczym wśród kobiet, ponieważ mimo tego, że przyjmuje się do pracy zarówno mężczyzn jak i płeć piękną, to jednak rola zawodowa kobiet jest  bardzo często dużo niższa niż mężczyzn. Ważne jest także, by uczyć  kobiety  niezależności ekonomicznej, by w razie potrzeby były samowystarczalne i nie potrzebowały wsparcia od państwa.


 

 

Daria Pilarska

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Ziom
    Poniedziałek, 03.09

    komusza zajawka

  2. 2
    +2
    ~ opinia
    Poniedziałek, 03.09

    Oj Jadzia , trochę prawdy

  3. 3
    --2
    ~ Solder
    Poniedziałek, 03.09

    "Prezeska". Nowe słowo w encyklopedii chyba. Trąci lewackim feminizmem. Kobiety na traktory.

  4. 4
    --3
    ~ Te same twarze wciąż
    Poniedziałek, 03.09

    Sam kwiat elbląskiej mlodzieży...60+ :).

  5. 5
    0
    ~ Chyba
    Wtorek, 04.09

    W elblaskie bibliotece a nie Mazurskiej i warminskiej bo ten obszar to od olsztyna do Suwałk. Co w szkole tego nie uczyli że elbląg to Żuławy i Powiśle.

  6. 6
    0
    ~ O, mowo
    Sobota, 31.07

    Prezeska, biznesmenka to i wòjtka

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0434038639069