Święto Wojska Polskiego to nie tylko święto nasze - żołnierzy, to święto wszystkich Polaków. Święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, będącego w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej - mówił gen. bryg. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód podczas uroczystości na Starym Mieście. Zobacz fotorelację z tego wydarzenia.
Żołnierze w Elblągu świętowali już dzisiaj, dzień przed 15 sierpnia. Z okazji Święta Wojska Polskiego na Starym Mieście odbył się uroczysty apel z udziałem reprezentantów służb mundurowych, przedstawicieli władz wojewódzkich i lokalnych, zaproszonych gości i mieszkańców Elbląga.
Rocznica Bitwy Warszawskiej przypomina nam to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze. Przypomina nam cnoty, z którymi powinniśmy się utożsamiać, do których powinniśmy dążyć: umiłowanie wolności, wierność w służbie ojczyzny. Świętując, nie zapominamy bohaterów tamtych dni. Wspominamy wszystkie pokolenia naszych rodaków, które ponosiły ofiarę krwi w walce o przetrwanie narodu polskiego i niepodległość naszego kraju. Oddając im hołd, pamiętajmy o tym, że wolności nikt nie dał nam na zawsze. Musimy o nią dbać, pielęgnować, musimy być gotowi do wyrzeczeń.
- mówił gen. bryg. Krzysztof Motacki.
Podczas apelu kilkudziesięciu żołnierzom wręczono medale, akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe i wyróżnienia. Odczytany został również Apel Pamięci Oręża Polskiego i oddana została salwa honorowa.
Jednocześnie na ul. Stary Rynek, w okolicy Bramy Targowej, odbył się pokaz sprzętu wojskowego. Elblążanie mogli zobaczyć między innymi duże wozy bojowe: Rosomaka i Strykera, czy mniejszego Jackala oraz elementy uzbrojenia żołnierskiego.
Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Żołnierze w Elblągu, w tym roku, świętowali dzień wcześniej - 14 sierpnia.
Jutro z okazji święta w Warszawie odbędzie się Wielka Defilada Niepodległości. Ulicami stolicy przemaszeruje tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, a przejedzie prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów kołowych i gąsienicowych, a na niebie przelot wykona ponad 100 samolotów i śmigłowców. W Wydarzeniu wezmą również udział żołnierze z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, którzy zaprezentują: czołgi PT-91 i wozy zabezpieczenia technicznego (WZT-3).
Nasza armia rośnie w siłę !!! Zapewne na paradzie będą niewidzialne śmigłowce obiecane przez Tośka, pilotowane przez harcerzyków z WOT. Wisłą przepłynie lotniskowiec, którego Antoś kupił okazyjnie za jednego dolara, w dyskretnej asyście najnowszych nabytków marynarki wojennej, łodzi podwodnych ! To jest żałosne ! Ponownie jesteśmy silni, zwarci i gotowi. Silni w gębie, zwarci w paradach i gotowi na kolejne lanie. Gdzie obiecane śmigłowce bojowe, gdzie rakiety o zasięgu 1000 km, gdzie nowe okręty podwodne? Samoloty dla ViP - ów kupili, no to w Moskwie Putin zapewne nie spał przez 3 noce !!!
Ta silna i zwarta armia jest gotowa. Jej liczebność i siła dorównuje AK - są generałowie i listy płac, a do obrony i walki z wrogiem idą dzieci z pustymi rękami .Najważniejsze jest ustalenie "budżetu" i wydanie go różnym "specjalistom" i "naukowcom". A wyposażenie? Wystarczy "patriotyzm" i złom ściągany aż z Australii - im się nie opłaca utylizować, tak jak Niemcom opłaciło się przekazanie złomu Leopard i Mig. Może wróćmy do taczanek i kobyły. Towarzysz przewodniczący jak zwykle pierwszy na podium obok głuchego i ślepego. Kampania rozpoczęta. Nie oddamy guzika u kaleson.
zdjęcie nr 76. kobieta żołnierz powala
A w batalionie remontowym nie ma żołnierzy do wyróżnienia ????? nikt nic nie dostał ???? wstyd (dla organizatora ) BEZ KOMENTARZA
Teraz nie liczą się jednostki z Elbląga tylko dywizija wielonarodowa , która zupełnie nie jest związana z historią Elbląga. I inne rzeczy , typu Bruksela , tak się zmieniło . Jeśli Amerykanie się kiedyś zwiną to ciekawe ile ona potrwa ?
Bardzo słabe zainteresowanie mieszczan , bardzo . To powinno dać do myślenia .
Jakieś to wszystko smutne . Kiedyś tak nie było .
Zdjęcie 71. - Człek z Pasłęczkowa. Mógł być nawet dobrym wójtem. Zrobili go wicewojewodą. Kwiaty, kwiaty, kwiaty. Pasłęczkowe kwiaciarki są oczeń rade. Człek ględzi. Ględzi wszędzie. Historię zna. Zna nieco lepiej niż Caryca Katarzyna. Ta z komisji. Z komisji Wanna-Wziąść-Wasermann. Rewela. Nikoś Dyzma rechocze. Ale po 21. oktjabra już nie.
Ciekawe czemu nie zrobili defilady 15 gdy każdy ma wolne :P więcej ludzi by przyszło i atrakcja dla dzieci
Nie ma wojska, nie ma sprzętu, zostały tylko odznaczanie się i parada przed parafią.