Wtorek, 1.10.2024, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy zgodnie z prawem istnieje coś takiego jak cisza nocna?

26.07.2018, 14:00:33 Rozmiar tekstu: A A A
Czy zgodnie z prawem istnieje coś takiego jak cisza nocna?
Fot. Archiwum redakcji
Cisza nocna to pojęcie, które zna chyba każdy. W teorii rozpoczyna się ona o 22.00, a kończy o 6.00. W tym czasie muzykę podczas domówki należy przyciszyć, a prace remontowe zakończyć. Jednak czy tak nakazuje prawo czy dobry zwyczaj?
 
 
W polskim prawie pojęcie ciszy nocnej nie zostało określone. To, że stosujemy się do ciszy i powstrzymujemy się od głośnych zachowań, związane jest z prawem zwyczajowym. Oznacza ono przyjętą i akceptowalną praktykę, którą uznaje się w orzecznictwie sądowym. Osiem godzin, czyli czas między 22 a 6 rano nie został również wypunktowany w żadnym powszechnie obowiązującym akcie prawnym
 
mówi Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach "Komfort Ciszy".
 
Co w takim razie mówi o tym polskie prawo? - W kodeksie wykroczeń znajduje się przepis art. 51 § 1, który mówi, że "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". Przepis ten może być podstawą do składania różnych roszczeń, nie ustala jednak w jakich godzinach obowiązuje bezwzględny zakaz wymienionych wyżej praktyk. Okres "ciszy nocnej" jest zwyczajowo regulowany wewnętrznie. To np. od zarządu wspólnoty mieszkaniowej zależy wpisanie go w regulamin i określenie godzin obowiązywania - zaznaczył Paweł Polak.
 
Pojęcie "ciszy nocne" funkcjonuje nie tylko w blokach.
 
Stosowanie się do przyjętych zwyczajowo przepisów ciszy nocnej jest mile widziane nie tylko w budynkach mieszkalnych. -Coraz więcej obiektów użyteczności publicznej decyduje się na wprowadzenie takich ograniczeń na swoim terenie. Ostatnio, jako pierwsze w Polsce, ciszę nocną wprowadziło Lotnisko Chopina w Warszawie. Między 22.30 a 5.30 nie wystartują tam ani nie wylądują żadne samoloty. Jest to ukłon w stronę mieszkańców okolicznych domostw i osiedli
 
- dodaje Paweł Polak.
 
Jak podkreślił Paweł Polak hałas ma duży wpływ na komfort życia. - Powstrzymanie się od hałaśliwych zachować może zapewnić nam komfort ciszy w nocy. Co w przypadku, kiedy syn sąsiada nieprzerwanie ćwiczy utwory na skrzypcach, podczas gdy my chcemy zrelaksować się przy filiżance popołudniowej kawy? Z pomocą przychodzą nam normy akustyczne - zauważa Paweł Polak. - Akustyka wnętrz pozostaje w ścisłym związku z architekturą wnętrz, ich przeznaczeniem oraz ich użytkownikami.

Co od niej zależy? - Od akustyki architektonicznej zależy, co będziemy słyszeli we wnętrzach, w których mieszkamy, wypoczywamy, pracujemy czy się uczymy. W tym kontekście konstrukcja, wykończenie i wyposażenie budynku wywierają istotny wpływ na poziom hałasu, który odczuwamy - stwierdził Paweł Polak. - Zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych może zapewnić właściwą dźwiękoizolacyjność stropów, ścian i okien czy odpowiednie wytłumienie instalacji. Jako przykład warto podać tutaj wełnę szklaną, która jest dobrym izolatorem akustycznym w ścianie gipsowo-kartonowej. Nowa norma wprowadzona w roku 2018 z klasami akustycznymi mieszkań podaje, że aby osiągnąć topowy komfort, ściana między mieszkaniami musi mieć izolacyjność 62 dB. Taką właśnie może osiągnąć ściana gipsowo-kartonowa z wełną szklaną.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ hirek
    Czwartek, 26.07

    Co za beznadziejny i glupi tekst!

  2. 2
    +7
    ~ Ben
    Czwartek, 26.07

    Moze czas cos zrobic z kebabem na 1 maja, bo strasznie tam halasuja w nocy. Nie wspomne o starowce... bo starówka powinna tętnić życiem

  3. 3
    +6
    ~ novak
    Czwartek, 26.07

    i tu dobrym przykładem jest Tawerna Tortuga u nich nie obowiązują żadna cisza nocna ani nic w tym rodzaju słychać ich w obrębie kilkuset metrów i to od 23 do 4 rano .

  4. 4
    0
    ~ Zbulwersowana
    Czwartek, 26.07

    No dobra, a co z dostawami pieczywa itp o 4.20? Czy można z tym coś zrobić? Nie da się spać gdy jakiś burak codziennie o tej samej godzinie ciągnie plaskowe skrzynki po chodniku, a potem jeszcze wrzuca je na busa i znów nimi szura! Od kilku lat codziennie mnie budzą. Upominanie o zachowanie ciszy nic nie daje. A więc dzięki dostawcom wstaje od pon. do piątku o 4.20...

  5. 5
    +14
    ~ kultura sie kłania
    Czwartek, 26.07

    Jeszcze gorzej jak masz za ścianą takiego buraka/buraczycę, którym się wydaje, że są pępkami świata i wszystko mogą o każdej porze dnia i nocy.

  6. 6
    +6
    ~ Kijem na dziada
    Czwartek, 26.07

    Jest jeszcze kodeks cywilny a w nim art 144

  7. 7
    +2
    ~ Psss
    Czwartek, 26.07

    I te glupie sygnalizacje swietlne ktore dzialaja jeszce po 22 rozumiem ze moga dzialac w ramach bezpieczenstwa ale na cholere ten glosny dzwiek do tego np nad jarem skrzzyzowanie ogolna z broniewskiego teraz takie upaly w nocy nie idzie oteorzyc okna bo wciaz te piski z tych glosnikow 24 na dobe

  8. 8
    +1
    ~ &&&
    Czwartek, 26.07

    Strzelnica na Dębicy totalna ignorancja ciszy nocnej wydane miliony miała być przyjazna dla mieszkańców środowiska cicha a jest totalna porażka wydane pieniądze poszły w hałas stara była dużo cichsza.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6470839977264