W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach, które mimo kapryśnej pogody przygotowywane są już do nowego sezonu przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Większość urządzeń powinna rozpocząć pracę już dziś (26 kwietnia), wyjątkiem jest fontanna przy ul. Mostowej (skwer katedralny), która ze względu na obchody Święta Konstytucji 3 Maja zaplanowane w tym miejscu, zostanie uruchomiona w piątek, 4 maja. Poniżej prezentujemy praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.
Posadzkowa, centralna
Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
Informacje na temat pracy fontanny posadzkowej:
Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00.
godz. 9.00 -17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)
godz. 17.00-22.00 – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)
Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:
dzienne o godz. 12.30 i 16.00
nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30
Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozchlapywaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.
Fontanna zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.
Jak to pracuje?
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
Z fontanny w poidełko
W ubiegłych latach urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jest czynna sezonowo, od początku maja do końca września.
UM Elbląg
Większość fontann w Elblągu jest ruinami, nie działają są uszkodzone. Inne obiecano że wybudują a ich nie ma.
A kiedy bedzie postawiona letnia scena na placu katedralnym?
Liczba fontann w mieście tej wielkości jest porażająca. Zwłaszcza gdy się porówna to z Toruniem albo z Olsztynem. .Podobnie jak ich jakość i walory estetyczne.
Liczba fontann w mieście tej wielkości jest porażająca. Zwłaszcza gdy się porówna to z Toruniem albo z Olsztynem. .Podobnie jak ich jakość i walory estetyczne.
Na placu kadedralnym to obecnie może co jedynie wikary z tacą stanąć.
a dlaczego tylko do 22ej
Jakos fontanna kolo Katedry nie dziala. Dlaczego?