Od 1 stycznia 2017 r. mali oraz średni przedsiębiorcy będą podlegali obowiązkowi składania comiesięcznego pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Pierwsze sprawozdania ww. przedsiębiorcy będą musieli złożyć do 25 lutego 2017 r. Obecnie JPK przesyłają już duże firmy.
Zaliczenie do określonej grupy przedsiębiorców zależy od liczby zatrudnianych osób oraz od wielkości obrotów firmy.
Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Za średniego przedsiębiorcę uważa się natomiast przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
Rozszerzenie katalogu podmiotów, które mają obowiązek raportowania, ma za zadanie pozyskanie bieżącej informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT. Umożliwi to szybką i skuteczną identyfikację wyłudzeń oraz unikania opodatkowania.
W celu ułatwienia małym oraz średnim przedsiębiorcom wykonania obowiązku została przygotowana bezpłatna aplikacja ze wszystkimi funkcjami niezbędnymi do złożenia JPK. Aplikacja jest już gotowa dla systemu operacyjnego Windows, kolejnym krokiem będzie jej udostępnienie również w systemie Linux.
Na stronach Kontroli Skarbowej i Administracji Podatkowej są dostępne struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Więcej o zmianach w JPK w Broszurze informacyjnej dot. struktury JPK_VAT zamieszczonej na stronach Ministerstwa Finansów.
Aneta Dziemidowicz
Urząd Skarbowy w Elblągu
informacja jak zwykle niepełna, straszy przedsiębiorców, wynika z niej jakoby wszyscy mieli to składać bo nie wymienia się że nie dotyczy to mikroprzedsiębiorców, jaki urząd taka informacja
Należy czytać uważnie: w pierwszym zdaniu podali, że dotyczy małych i średnich. Mikro to co innego.
Komu to ma służyć? Szukają złodziei? Niech szukają wśród milionerów i na swoich wysokich stołkach! I tak ciężko na rynku polskim się utrzymać, to my ci to jeszcze utrudnimy - taka jest polityka naszego rządu! Za marne wyciułane grosze jeszcze dodatkowe czynności do spowiedzi potrzebne...
Pani Anetttttta niech lepiej pochwali się ilu przedsiębiorców z Elbląga płaci podatki w innych miastach i powie dlaczego tak się dzieje?
Jak mocno to Państwo będzie mnie jeszcze zniechęcać do prowadzenia własnej działalności ? Jak mocno będzie mi uprzykrzać życie ? Jak długo będzie mnie upokarzać traktując mnie jak złodzieja mimo że nic złego nie zrobiłem ?
Rzeczywiście wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego wiąże się z nowymi obowiązkami dla przedsiębiorstw, w mojej firmie właściciel zaopatrzył nasze komputery w nowe oprogramowanie przystosowane do wypełniania jpk. Jest nim Symfonia 2.0 stworzona specjalnie dla średnich firm, które wkrótce już również będą musiały wypełniać formularze jpk. Program ten jest łatwy do przyswojenia i ma gwarancję zawsze aktualnych formularzy co jest dużym plusem.