1 kwietnia Sejm przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i miejsc użyteczności publicznej. W ciągu 12 miesięcy od wejścia jej w życie, z polskich miast zniknąć mają wszelkie związane z komunizmem nazwy. Jak sytuacja wygląda w Elblągu? W naszym mieście istnieje kilka ulic, które kojarzą się z tym ustrojem. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy władze Elbląga zdecydują się na zmianę ich nazewnictwa.
Nowa ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obecnych nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji. Tak zwana ustawa dekomunizacyjna zakłada, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nie mogą upamiętniać osób i organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Zgodnie z nowymi przepisami, zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Natomiast pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy będą wolne od opłat.
Na czwartkowej (21 kwietnia) sesji Rady Miejskiej z interpelacją dotyczącą realizacji ustawy dekomunizacyjnej w Elblągu zwrócił się radny PiS Paweł Fedorczyk.
Mamy 12 miesięcy na przejrzenie tego, co się u nas dzieje w tym temacie - czy mamy takie nazwy w mieście i czy wymagają one zmiany. Apeluję, by zajęła się tym możliwie sprawnie nasza Komisja Nazewnictwa
- mówił Paweł Fedorczyk.
Przeglądając spis nazw elbląskich ulic, można dojść do wniosku, że ustawa dotyczyć będzie od kilku do nawet kilkunastu ulic. Na pierwszy rzut do zmiany kwalifikuje się m.in. ulica Giennadija Lwowicza Diaczenki - kapitana, dowódcy 3 batalionu pancernego 31 Brygady Pancernej Armii Czerwonej, który wraz ze swoimi żołnierzami zimą 1945 r. doprowadził do zniszczenia większej części Elbląga, podczas jego "wyzwalania" z rąk niemieckich. Kolejnym miejscem, które powinno zmienić nazwę jest skwer Janka Krasickiego, kontrowersyjnego działacza komunistycznego i stalinowskiego agitatora (w 2014 r. jego pomnik usunięto spod budynku Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej). Komisja Nazewnictwa pochyli się z pewnością nad innymi nazwami ulic, które mają związek z ustrojem komunistycznym tj. Armii Ludowej, Braterstwa Broni, Obrońców Pokoju czy nawet 12 Lutego.
Ustawa przyczyni się do powstania kosztów, do których należeć będzie konieczność m.in. wymiany tablic z nazwami ulic, wyrobienia nowych pieczęci, wizytówek, druków i innych dokumentów.
Czy Magistrat ma już wytypowane ulice, które zmienią swoje nazwy? Z takim zapytaniem zwróciliśmy się do elbląskiego ratusza.
Obecnie czekamy na przepisy wykonawcze nowej ustawy. Będziemy wówczas wiedzieli, w jaki sposób traktować zapisy o symbolice komunistycznej w przestrzeni publicznej miast. Na razie nie przeprowadzono inwentaryzacji, która wykaże nazwy miejsc i ulic do zmiany. Gdy będzie ona już sporządzona, do prac będzie mogła przystąpić Komisja Nazewnictwa, która rozpatrzy nowe propozycje nazw. Ostatnim krokiem będzie podjęcie przez Radę Miejską właściwych uchwał dotyczących zmian nazw
- mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.
I bardzo dobrze, najwyższy czas!
Ciekawe, że komuś może przeszkadza nazwa ulicy Obrońców Pokoju czy Braterstwa broni. Przecież to totalna paranoja.
Nie wiadomo czy komuś przeszkadza nazwa ulicy Obrońców Pokoju . Że może przeszkadzać sugeruje tylko autor artykułu - RK .
Fedorczyk - zajmij się sobą ******i innymi naprawdę ważnymi problemami miasta i LUDZI, a nie nazwami ulic! Apeluję, żeby zajął się tobą dobry psychiatra. Jeśli nie w ramach NFZ, pokryję koszty.
1 Maja, Czołgistów, Fabryczna, Formierzy, Garnizonowa, Gwiezdna, Lotnicza, Łączności, Metalowców, Odzieżowa, Piechoty, Pocztowa, Portowa, Przyjaźni, Robotnicza, Saperów, Stoczniowa, Strażnicza, Trybunalska, Turbinowców, Wiejska, Wojska Polskiego, Wspólna, Żytnia. A co z ulicami wymienionymi powyżej ? Można z nimi kojarzyć komunizm po wuju fest ! Np ul. Przyjaźni. Jak nic kojarzy się z przyjaźnią PRL i ZSRR. :_D
Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać:)
widać że władza knuje ..... MOŻE W PRZYSZŁOŚCI ZNIOSĄ ŚWIĘTO 1-MAJA .....? , i zrobią dzień pracujący ...... . i takim sposobem będą tworzyć HISTORIĘ w/g siebie..... , a reszta co tam, - przecież mamy mandat społeczny.....
Oby tylko radni nie wpadli na pomysł aby wymienione powyżej ulice zmieniły nazwę na te związane z Kaczyńskimi. Przed wojną Elbląg miał tyle ładnych nazw, że jest w czym wybierać.Nie popadajmy też w paranoję, bo dojdzie do tego, że trzeba będzie zabrać czy unieważnić części społeczeństwu dyplomy uczelni, prawa jazdy itp. bo te są z czasów PRLu.
No właśnie drogi - Max. , nie popadajmy w paranoję .
Nazwy ulic,placów?A co z tym czołgiem-złomem sowieckim ,którym to -MOŻE? Genadij Diaczenka niszczył-rozstrzeliwał Elbing miasto z Prus!!!Co na to Panowie i Panie z PiS???PRL -BIs Powraca.Teraz ku..wa my mamy władzę, wszystko pozmieniamy,każdy płacił będzie za rządąwą telewizję itd.itd.Islam w porównaniu z PiS to PIKUŚ