W Elblągu, w ramach Europejskich Dni Pracodawcy ogłoszonych przez Zarząd Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia, zorganizowano dwie inicjatywy. Pierwsza z nich, konferencja pn. "Inwestycja w kadry szansą na rozwój" odbyła się wczoraj, 5 kwietnia, w murach PWSZ. Dziś Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza na Targi Pracy i Edukacji do CS-B.
Na wczorajsze spotkanie przybyli pracodawcy z Elbląga i powiatu elbląskiego, prezesi oraz dyrektorzy instytucji zainteresowani omawianym zagadnieniem. Organizatorem spotkania był Powiatowy Urząd Pracy oraz Urząd Miasta Elbląg, który reprezentował wiceprezydent Jacek Boruszka.
Złoty trójkąt to przedsiębiorcy, nauka i samorząd. Dzisiaj jesteśmy świadkami tego, że to się pomalutku dzieje. Zaczynamy rozmawiać o tym, jak to jest, że w Urzędzie Pracy mamy dużą ilość bezrobotnych, którzy mają rzekomo określone zawody, ale jednocześnie mamy rzesze przedsiębiorców, którzy poszukują tych samych bezrobotnych. Mam nadzieję, że uda nam się ten temat omówić
- stwierdził.
Wiceprezydent zaznaczył, że ważną rolę w rozwoju przedsiębiorczości odgrywa szkolnictwo zawodowe. -To pracodawcy są dla nas targetem, dla którego szkolnictwo zawodowe ma funkcjonować. Oczywiście bezpośredni wpływ pracodawców na kierunki kształcenia zawodowego muszą się przekładać także na zmniejszenie bezrobocia - zaznaczył.
Plany Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej ukierunkowane są na współpracę z przedsiębiorcami. - Wśród najczęściej podnoszonych braków w kompetencjach pracowników podnoszony jest brak kompetencji zawodowych, samorealizacji i interpersonalnych - zauważył prof. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ, który podczas spotkania wygłosił wykład pt. "Praktyki zawodowe jako silne narzędzie współpracy uczelni i otoczenia gospodarczego".
Jesienią 2014 r., w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, odbył się Okrągły Stół, w którym uczestniczyli także przedstawiciele elbląskiej PWSZ. Wnioski w nim wypracowane pozwoliły stworzyć program praktyk. - Odnosi się on do 36 PWSZ-tów w Polsce. Projekt wystartował na początku marca br. i jest na kwotę prawie 136 mln zł - opowiadał rektor. - Przewiduje on co najmniej, że weźmie w nim udział 7 tys. studentów. Praktyki będą pilotażowe, pod specjalnym nadzorem. Chodzi o to, żeby wypracować system praktyk zawodowych, który by obowiązywał w przyszłości we wszystkich PWSZ.
Praktykanci będą mieli zapewnione stypendia. - Są one wysokie - zaznaczył Zbigniew Walczyk. - Ponad 2 tys. miesięcznie i 700 zł na wyrównanie kosztów, np. za mieszkanie, bo może się to odbywać daleko od domu rodzinnego - dodał rektor.
Dlaczego ten projekt jest tak ważny?
Mówimy pracodawcom, że jeżeli chcą mieć dobrego pracownika, niech wezmą studenta na praktykę zawodową, a potem niech dadzą mu temat pracy dyplomowej, który byłby w mniejszym lub większym stopniu potrzebny w ich zakładzie pracy. I masz gotowego pracownika
- mówił Zbigniew Walczyk.
Podczas konferencji temat konsolidacji przedsiębiorców, który jest warunkiem do rozwoju systemu szkolnictwa zawodowego omówił przewodniczący Rady Klastrów, Ryszard Sznaza, a dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu, Małgorzata Sowicka oraz dr Danuta Oleksiak z Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli omówiły zalety szkół zawodowych.
Na koniec kierownik Działu Programów Rynku Pracy PUP w Elblągu, Marta Kłosińska-Wyżlic, przedstawiła zebranym usługi i instrumenty rynku pracy oferowane przez PUP.
Pitolenie o du... Maryny
Na auli widać prawdziwe tłumy bezrobotnych i pracodawców zainteresowanych tematem bezrobocia! Czyli sami sobie zrobili konferencje? Brawo! Macie prace!
Pieniądze na konferencje wydane. Posiedzieli , a efekty- brak. Brawo.
to spotkanie to jakis chocholi taniec. widze tam ludzi ktorzy wlasnie od lat wprowadzaja w tym miescie marazm, wyzysk i placa najmniej jak sie tylko da. i oni rozmawiaja o bezrobociu? tysiace ludzi dzieki ich podejsciu ucieklo z tego maista bezpowrotnie za chlebem i normalnym zyciem. kiedy te elblaskie portale zaczna pisac prawde o zyciu w miescie? po co siac ta beznadziejna propagande? i ta kierowniczka pup hahaha. ludzie badzmy powazni
Na zdjęciach widać co najmniej 6 osob w wieku emerytalnym , zwolnić ich a wtedy będą miejsca pracy.
Polecam zdjęcie 37 - Trójkąt Bermudzki :)
Słyszałam opinię elbląskiego pracodawcy " czym więcej pod bramą tym mniej muszę płacić "
Z programem praktyk było słychać jakiś czas temu. Ciekawe kto sie zalapie i czy w ogóle wystartuje .
Niemoc twórcza a teraz jeszcze Kaczyński legis na takiej pustyni jak Elbląg utwierdza miejscowe towarzystwo wzajemnej adoracji trwające od dziesięcioleci na stanowiskach o słuszności swych czynów prowadzących do wyludnienia i pauperyzacji tej powiatowej mieściny. Tak więc cel nadal jest osiągany i miejscowi obrotowi nie są zagrożeni jakimikolwiek najmniejszymi zmianami – z bolszewizmu czerwonego – przepoczwarzyliśmy się składnie na bolszewizm katolicki ku uciesze tłuszczy czekającej na dalsze ofiary i datki, a nie miejsca pracy.
Po pierwsze wszyscy obecni na widowni maja prace za nie mniej niż 6 tysięcy miesięcznie. Po drugie - ciągle te same wyświechtane slogany, typu nie dawać ryby, dać wędką , tyle że żaden obecnych na sali nie posiada swojej wędki ( firmy) tylko obżerają się budżetową rybą. Po trzecie organizować co drugi dzień takie ambitne konferencje to wzroście zatrudnienie w firmach cateringowych i redakcje będą musiały zwiększy zatrudnienie dziennikarzy by o tym ble ble pisać.