Międzynarodowy Dzień Teatru uczczono dziś (29 marca) uroczystą Galą, podczas której m.in. wręczono statuetki Aleksandra w kilku kategoriach. - To dla teatru najważniejsze święto, które łączy nas wszystkich – widzów, twórców, aktorów i pracowników teatru. Jesteśmy wdzięczni za Wasza obecność, za to że dzielicie z nami emocje, które dotykają najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy – mówiła aktorka Teresa Suchodolska, która prowadziła Galę wraz z dyrektorem elbląskiego teatru Pawłem Kleszczem.
To dla teatru najważniejsze święto, które łączy nas wszystkich – widzów, twórców, aktorów i pracowników teatru. Jesteśmy wdzięczni za Wasza obecność, za to że dzielicie z nami emocje, które dotykają najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy
– mówił Paweł Kleszcz.
Uroczystość rozpoczęto piosenką „Jest fantastycznie” w wykonaniu Teresy Suchodolskiej. Następnie Maria Makowska-Franceson odczytała orędzie autorstwa Theodorosa Terzopoulosa.
Nie zabrakło też życzeń od przybyłych na uroczystość polityków tj. senator Jerzy Wcisła, Członek Zarządu Województwa Robert Turlej czy Przewodnicząca Rady Mista Grażyna Kluge. Prezydenta Elbląga Michała Missana reprezentowała Agata Prystupa – Dyrektor Departamentu Kultury i Organizacji Imprez Urzędu Miasta.
Aleksandra w kategorii Przyjaciel Teatru otrzymała firma ML Polyolefins i Stella Green, którą reprezentował Prezes Tomasz Mikulski.
Statuetkę dla Najwierniejszego Widza Zbiorowego przyznaną Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego - Oddział w Elblągu, odebrała Jadwiga Chojnowska.
Kapituła przyznała w tym roku trzy statuetki – w katerogii Kobieca Rola Roku, Męska Rola Roku otaz Aleksandra Specjalnego.
W skład Kapituły wchodzą: Kamila Jabłonowska – dziennikarka, redaktor naczelna info.elblag.pl (przewodnicząca Kapituły), Teresa Wojcinowicz – prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Jacek Żukowski – pracownik Biura Prezydenta Miasta Elbląga, stanowisko ds. kontaktów z mediami, Aneta Pastuszka – kierownik redakcji Elbląg (Radio Olsztyn) i Aleksandra Buła – dział Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej.
Nominację z kategorii Kobieca Rola Roku otrzymały: Marta Masłowska za rolę Jentl – Anszel w spektaklu „Jentl” w reż. Arkadiusza Klucznika, Patrycja Bukowczan za rolę Skarbie w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” w reż. Igora Gorzkowskiego i Marta Piętka za rolę Lisy w spektaklu „Dzieci z Bullerbyn” w reż. Andrzeja Chichłowskiego.
Aleksandra w kategorii Kobieca Rola Roku otrzymała Marta Masłowska. To już szósta nagroda aktorki.
Jestem bardzo szczęśliwa, że zostałam wyróżniona tą nagrodą. Bardzo lubię to przedstawienie i mam nadzieję, że będziemy je grali częściej
– mówiła Marta Masłowska.
W kategorii Męska Rola Roku nominowani zostali Julian Knaf za rolę Awigdora w spektaklu „Jentl” w reż. Arkadiusza Klucznika, Marcin Tomasik za rolę George’a Pigdena w spektaklu „Okno na parlament” w reż. Marcina Sławińskiego, Filip Warot za rolę Mikołaja w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” w reż. Igora Gorzkowskiego i Dominik Bloch za rolę Jerzego w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” w reż. Igora Gorzkowskiego.
Statuetka za Męską Rolę Roku trafiła do Marcina Tomasika, który ma już w swoim dorobku cztery takie nagrody.
Jest to wielka radość, zaskoczenie, ale i ogromna satysfakcja, dlatego, że ta rola dosyć dużo mnie kosztowała
– przyznał Marcin Tomasik.
W tym roku po raz pierwszy Kapituła przyznała statuetkę „Aleksander Specjalny”. Otrzymał ją Lech Walicki za adaptację i reżyserię spektaklu pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” według książki Justyny Bednarek.
Po wręczeniu statuetek przyszedł czas na nagrody przyznane przez dyrektora elbląskiego teatru.
Pragnę zwrócić Państwa uwagę na tych, których codzienna praca, choć niewidoczna dla publiczności, stanowi fundament naszych artystycznych przedsięwzięć. Ich nieoceniony wkład w proces tworzenia zasługuje na szczególne uznanie
– zaznaczył Paweł Kleszcz.
Nagrodzeni zostali: Jolanta Nidzgorska – z działu literackiego i edukacji teatralnej , Zbigniew Gałązka – z pracowni rekwizytorskiej, Agnieszka Zastawna – z pracowni krawieckiej, Anna Korzeniewska – sekretariat, Anna Cieślak – z kasy teatru.
Podczas uroczystości nie zabrakło występów muzycznych. Zebrani mogli usłyszeć m.in. utwory ze spektaklu „Kaczmarski 4 pory niepokoju” w wykonaniu Marcina Tomasika i Mikołaja Ostrowskiego, „Gdybym był bogaty” ze spektaklu „Skrzypek na dachu” w wykonaniu Dariusza Siastacza (na fortepianie Dariusz Łapkowski, saksofon Wojciech Haza) czy piosenkę „Bombonierka” zaprezentowaną przez Paulinę Lubowiecką i Dominika Blocha. Natomiast Filip Warot wykonał utwór ze spektaklu „Piękna i Bestia” wraz z młodzieżą z grup teatralnych.
Już 31 maja, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się premiera „Małego Księcia” w reżyserii Cezarego Domagały. Na zakończenie Gali zaprezentowano czterech chłopców, którzy w drodze castingu zostali wybrani do roli tytułowej. Są nimi Jacek Iwanow, Jeremi Janiszewski, Nikodem Stasiorowski i Franciszek Martuszewski.
Histeryczna akademia w bałaganie a oprawa uzyczno - artystyczna ( :-) ze starych spektakli . Kaczmarski na dyskotece? Na Elbląg to będzie dobre? Smutne.
Bez partyjnych znawców sztuki nie byłoby prestiżowo-:))))
następca senatorka znów w akcji
Komentarze w sprawie artystycznej gali pod specjalnym nadzorem??? Chyba wszyscy mogą oceniać artystyczny i nieartystyczny patrząc na widownię POziom gali? Czy nie mogą?
Czyli to nagrody dla swoich?
Aleksandry i rząd lewactwa, rzygać się chce.
Na sali widać paru miejskich" artystów" prawie gwiazdy estrady
To strasznie bezczelne i niemoralne gdy oszust który nie potrafił spełnić obietnicy jaką była zielona fala pcha się na salony a przez kilkanaście lat nie wykazał się żadną pracą. No ale to jest PO więc czego oczekiwać? Słoma z butów.
Patrzę dalej na widownię i co widzę? Partyjnego lesera który na zlecenie Ruskich i Niemiec blokował budowę przekopu następnie blokował budowę portu w Elblągu. Teraz ten świr udaje patriotę banderlandu i podrzega do wojny z udziałem Polaków za obronę banderlandu. Widzę tam też babę ktora w sejmiku była przeciwna reaktywacji kolei nadzalewowej. Z tymi ludźmi Elbląg nigdy nie ruszy z miejsca ci ludzie są kotwicą.
Niestety POlitycy psują od lat klimat artystycznych imprez stąd niechęć , niestety