Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jak dobrze znasz Braniewo, Kadyny, Suchacz czy Nadbrzeże? Zobacz zdjęcia z wycieczki z PTTK

05.04.2016, 14:00:59 Rozmiar tekstu: A A A
Jak dobrze znasz Braniewo, Kadyny, Suchacz czy Nadbrzeże? Zobacz zdjęcia z wycieczki z PTTK
Fot. Ryszard Biel

Elblążanie po raz kolejny skorzystali z możliwości wycieczki z PTTK. Tym razem wyruszyli do kilku miejscowości, które wydawać by się mogło są im doskonale znane. Czym zostali zaskoczeni?

Na Wysoczyznę Elbląską składa się wiele niezwykłych miejsc, tj. Tolkmicko, Kadyny, Suchacz, Nadbrzeże, Kamienica Elbląska czy Braniewo. -  Tolkmicko, od chwili swego powstania, związane było z morzem. Słynęło ze stoczni budujących frachtowce i inne jednostki pływające – mówił Stanisław Bukojemski , przewodnik PTTK Elbląg. - Znaczącą rolę w gospodarce miasta odgrywali również rybacy. 

Jakie miejsca koniecznie trzeba zobaczyć? - Ze świadectw przeszłości na uwagę zasługują kościół parafialny pw. św. Jakuba z XIV w., baszta gotycka, domy mieszczańskie z XVII-XVIII w., kaplica barokowa z XVIII w., budynki stacji kolejowej z XIX w., a poza miastem wały obronne i fosa. Dziś jest to ośrodek administracyjno-usługowy specjalizujący się m.in. w przetwórstwie warzywnym, dysponujący portem rybackim, pasażerskim i jachtowym – wymieniał Stanisław Bukojemski. 

Kolejnym miejscem, do którego dotarli elbląscy globtroterzy, były Kadyny. - To wieś wyjątkowej urody, której dzieje sięgają V w. n.e. W XIII w. powstał tu dwór krzyżacki z folwarkiem. Kadyny miały wielu właścicieli. Wśród nich byli Jan Bażyński oraz cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern – przypominała Monika Wodzianicka, przewodniczka PTTK Elbląg. 

Nie można odmówić Kadynom licznym miejsc zasługujących  na uwagę. - W miejscowości tej znajdują się obiekty o dużych wartościach architektonicznych i historycznych, w tym barokowy pałac z zabudowaniami i parkiem (podlegają w całości ochronie konserwatorskiej), zespół klasztorny oo. Franciszkanów oraz charakterystyczna jednolita ceglana zabudowa wsi (budynki mieszkalne i użyteczności publicznej) – mówiła Monika Wodzianicka.

Uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że Kadyny to bardzo urokliwe miejsce. - Wieś otaczają piękne lasy bogate w liczne i ciekawe okazy zwierząt (np. łosie, wydry i pochodzące z Azji jelenie sika) oraz chronione gatunki roślin, w tym drzewa-pomniki przyrody i zespoły starodrzewów objęte ochroną rezerwatową („Kadyński Las” i „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”) - zaznaczyła Monika Wodzianicka. -  Przy wjeździe do Kadyn od strony Elbląga zwraca uwagę wspomniany dąb im. Bażyńskiego, który ma około 10 m obwodu i charakterystyczną potężną dziuplę w kształcie komnaty u swojej podstawy. Jest to jedno z trzech najstarszych i najgrubszych drzew w Polsce. Walory turystyczne miejscowości uzupełniają plaża nad Zalewem Wiślanym, przystań żeglarska, stadnina koni, usługi hotelowo-gastronomiczne. 

Wycieczka zawędrowała także do wsi Suchacz, Nadbrzeże i Kamienica Elbląska. - To wsie nadzalewowe o ciekawej historii, z portami rybackimi i przystaniami żeglarskimi. Znajdują się w nich również interesujące obiekty zabytkowe, m.in.: zespół budynków i urządzeń cegielni we wsi Nadbrzeże – zdradzał Stanisław Bukojemski, przewodnik PTTK Elbląg. - Wieś Chojnowo znana jest z licznych ciekawych kapliczek. Wybrzeże Staropruskie w części polskiej to także cenne zasoby kultury materialnej świadczące o wielowiekowej twórczej działalności człowieka. Liczne obiekty zabytkowe znajdują się przede wszystkim we Fromborku i Braniewie, ale także w innych miejscowościach. 

W teorii wszystkim mieszkańcom naszego miasta znane jest Braniewo. Ta wyprawa pokazała jednak, że nie wszyscy znają ją tak dobrze jak myśleli. - To miasto położone nad malowniczą rzeką Pasłęką, to kolejny ośrodek osadniczy na Wybrzeżu Staropruskim z bogatą przeszłością. Miasto zostało założone w XIII w. i szczyci się hanzeatyckimi i akademickimi tradycjami – opowiadała Anna Ławska, przewodniczka PTTK Elbląg. - Od XIV w. istniał tu zwany port nadbałtycki z własną flotą. Przez wiele stuleci Braniewo stanowiło ważne centrum kultury i nauki; w mieście powstało pierwsze w Polsce kolegium jezuitów zwane Liceum Hosianum. 

Braniewo w dużej mierze zostało zniszczone podczas II wojny światowej. - W mieście zachowało się wiele cennych obiektów świadczących o jego bogatej historii. Turystów zainteresują z pewnością: zachowany układ przestrzenny Starego Miasta, fragment murów obronnych, wieża bramna Zamku Biskupiego, zespół klasztorny ss. Katarzynek, gotycki kościół parafialny pw. św. Katarzyny (II połowa XIV w.) należący do największych i najwspanialszych świątyń na Warmii, późnoklasycystyczny kościół poewangelicki (I połowa XIX w.),późnobarokowy kościół redemptorystów zbudowany na planie krzyża greckiego (I połowa XVIII w.), spichlerz o konstrukcji ryglowej (XV w.), a także wiele innych obiektów – wymieniała Anna Ławska. 

Jak zwykle uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez elbląski oddział PTTK nie mogli narzekać na nudę. Intensywnie spędzona wyprawa zakończyła się ogniskiem, przy którym elblążanie  dzieli się wrażeniami.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Wycieczka z PTTK ( zdjęć 228 )
Dodano: 2016-04-05 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.65665102005