Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Dziś po raz kolejny możemy być dumni z elblążan". Zobacz, komu przyznano Nagrody Prezydenta

06.01.2016, 23:10:03 Rozmiar tekstu: A A A
"Dziś po raz kolejny możemy być dumni z elblążan". Zobacz, komu przyznano Nagrody Prezydenta
Fot. Adrian Sajko

Koncert Noworoczny połączony z wręczeniem nagród Prezydenta to już w Elblągu tradycja. Dziś, 6 stycznia, Witold Wróblewski wręczył je w ośmiu kategoriach.


Tradycyjnie koncert rozpoczęło odegranie hejnału Elbląga.Trębacz Orkiestry Wojskowej w Elblągu - kapral Michał Dreger, wprowadził zgromadzonych w podniosły nastrój. Jego miejsce na scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka przywitała też Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z solistką - koncertmistrzynią EOK - Karoliną Nowotczyńską pod kierownictwem Pawła Kotli . Muzycy zaprezentowali "Zimę" Antonio Vivaldiego dając przedsmak tego, co czekało na widzów po części oficjalnej.


- Pierwsze Nagrody Prezydenta przyznane zostały w 1991 r. Do tej pory statuetką Prezydenta Elbląga zostało nagrodzonych 183 laureatów. Pierwszymi, którzy zostali uhonorowani tym wyróżnieniem byli m.in. dr Aleksandra Gabrysiak oraz Pierwszoligowa drużyna piłkarek ręcznych Klubu Start i Dziecięca orkiestra kameralna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych - informował Mirosław Siedler, dyrektor Teatru, który poprowadził  uroczystość.


Dziś docenionych zostało ośmiu laureatów. Statuetki zostały przyznane w kategoriach: kultura i sztuka, działalność gospodarcza, działalność oświatowa i pedagogiczna, ochrona środowiska, służba zdrowia, opieka społeczna, sport i turystyka oraz w kategorii inne.

 

Nagrody otrzymują osoby i instytucje, które w szczególny sposób zasłużyły się dla naszego miasta. Dziś po raz kolejny możemy być dumni z elblążan. Możemy się przekonać, jak wspaniałych mamy mieszkańców i instytucje, które dzięki ciężkiej pracy, ale również wielkiej pasji i realizacji swoich marzeń przyczyniają się do rozwoju i promocji naszego miasta

- podkreślał Witold Wróblewski.

Poniżej przedstawiamy nagrodzonych oraz uzasadnienie ich wyboru.   

Kategoria ochrona środowiska: Urszula Małek
- Posiada wykształcenie wyższe: magistra inżyniera chemika oraz Certyfikat Audytorów Wewnętrznych Systemu Zarządzania Środowiskowego. Od latpomaga przedsiębiorstwom produkcyjnym, usługowym i budowlanym z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego wdrażać wymagania "Prawa ochrony środowiska". Nadzoruje cały cykl produkcyjny w przedsiębiorstwach pod kątem zgodności z wciąż rosnącymi wymaganiami ochrony środowiska, w tym także z dotrzymywaniem decyzji środowiskowych. Pod jej  czujnym okiem powstało kilka ważnych elbląskich inwestycji. Pani Małek podejmuje starania, żeby Elbląg stał się miastem, które będzie określane mianem smart city. W języku branżowym oznacza to miasto efektywne energetycznie zarówno jeśli chodzi o transport, dostawę mediów, jak i o budownictwo, inwestycje i innowacje.

Kategoria sport i turystyka:  Olimpia Elbląg
- Od momentu powstania w 1945 r. Olimpia wyszkoliła wielu młodych piłkarzy, kształtując ich charakter i kondycję fizyczną. Olimpia dostarczała mieszkańcom Elbląga emocje i poczucie dumy ze swojej drużyny i miasta oraz jakże ważne poczucie tożsamości i przynależności do elbląskiej społeczności. W tym sezonie wystawiła do rozgrywek aż 18 drużyn, w tym 17 młodzieżowych. W ubiegłym roku klub świętował 70-lecie.

Kategoria działalność gospodarcza:  Tramwaje Elbląskie
-W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 120-lecia tramwajów elektrycznych w Elblągu. Nasze miasto jest jednym z nielicznych w kraju, które poszczycić się może tak bogatą tradycją w tym zakresie. W latach 60. Elbląg miał wielkie szczęście, gdyż nie poddał się panującej w Polsce modzie i nie zlikwidował, tak jak wiele innych ośrodków w tym Olsztyn, czy Słupsk trakcji tramwajowej. W ostatnich latach wiele się w Tramwajach Elbląskich zmieniło. Przybyły dwie kolejne linie, kilka kilometrów nowych  torowisk i nowoczesne tramwaje, zwane przez elblążan "ogórkami". Nowe technologie ułatwiły pracę, na szczęście nie zmieniły wyjątkowego klimatu, jakim otaczane są tramwaje. Otrzymana nagroda jest dedykowana wszystkim elbląskim tramwajarzom oraz stanowi podziękowanie za pracę, codzienny trud i pomoc w zapewnianiu bezpiecznej oraz komfortowej jazdy mieszkańcom Elbląga na przestrzeni tych wszystkich lat funkcjonowania tramwajów w naszym mieście. Dla wielu tramwajarzy to nie jest  tylko praca, ale również pasja, często przekazywana z pokolenia na pokolenie. O tym, jak bardzo załoga identyfikuje się z elbląskimi tramwajami, świadczy sztandar, ufundowany przez pracowników.

Kategoria opieka społeczna:  Elżbieta i Jarosław Ciepłucha
- Od 2005 r. tworzą rodzinę zastępczą, a od 2009 r. pełnią również funkcje pogotowia rodzinnego. Do tej pory w ich domu mieszkało ponad 40 dzieci. Każdemu z nich poświęcają dużo czasu, otaczają opieką, a także dają bardzo dużo miłości. Elżbieta i Jarosław Ciepłucha mają pięcioro swoich dzieci. Do tego obecnie są rodziną zastępczą dla sześciorga. Ta radosna gromadka sprawia, że dom od świtu do nocy tętni życiem. Razem tworzą jedną wielką rodzinę, która wspiera się każdego dnia.

Kategoria służba zdrowia:  dr n. med. Marek Pastuszak
-Specjalista z dziedziny gastroenterologii. W 1991 r. ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Medyczną. Jest doskonałym przykładem lekarza z powołania. Od 20 lat służy pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu swoją ogromna wiedzą medyczna i równie ogromnym sercem. Od 15 lat kieruje Pracownią Endoskopii Gastroenterologicznej, w której wykonywane są tak cenne badania jak gastroskopia, kolonoskopia czy ECPW. Pracownia jest "oczkiem w głowie" doktora. Dzięki jego staraniom przeszła
w ostatnim czasie gruntowną modernizację i została wyposażona w nowoczesny sprzęt. Dr Pastuszak jest współautorem i współrealizatorem projektów zdrowotnych, dzięki którym szpital mógł w ostatnim czasie zaoferować pacjentom z Elbląga i regionu ponad 2,5 tys. dodatkowych bezpłatnych badań kolonoskopowych.

Kategoria kultura i sztuka: Karol Nawrocki, Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku

- Od początku swojej pracy zawodowej, to jest od 2009 r., prowadzi badania nad współczesną historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii oporu społecznego wobec władzy komunistycznej na terenie Elbląga i byłego województwa elbląskiego w latach 1976-1989. Jest autorem m.in. trzech publikacji dotyczących działalności Solidarności w Elblągu., ostatnia z 2014 r. pt. "Studium przypadku". W sierpniu 2014 r. otwarto stałą wystawę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku - na  jej potrzeby opracował ponad 300 haseł dotyczących Elbląga. Dzięki niemu Elbląg stał się drugim miastem, po Gdańsku, tak obszernie prezentowanym na tej ekspozycji.

Kategoria inne dziedziny: ks. Stanisław Błaszkowski
- Od 10 lat jest proboszczem katedry św. Mikołaja w Elblągu. Jednym z priorytetów w jego pracy jest ochrona dziedzictwa, która przejawia się przede wszystkim w dbałości o zabytkową katedrę znajdującą się na Starym Mieście. Od kilku lat sukcesywnie czynione są inwestycje w tym zakresie. Jedną z największych jest realizacja projektu rewitalizacji wieży katedralnej i placu katedralnego. Inwestycja zrealizowana przez miasto przy udziale funduszy unijnych możliwa była dzięki otwartości ks. Błaszkowskiego oraz wsparciu finansowemu parafii Św. Mikołaja. Zrewitalizowana i udostępniona wieża katedralna w minionym sezonie stała się prawdziwym hitem wśród mieszkańców i turystów. Odwiedziło ją ok. 30 tys. osób.

Kategoria działalność oświatowa i pedagogiczna: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych
- Zespół Państwowych Szkół Muzycznych posiada wieloletnią tradycję w kształceniu muzycznym. Wyedukował kilka pokoleń zawodowych muzyków, z których wielu kontynuowało i kontynuuje dalszą edukację artystyczną na uczelniach muzycznych. Absolwenci szkoły odnoszą sukcesy jako soliści, kameraliści i członkowie cenionych orkiestr, a niektórzy wracają do niej by podjąć prace pedagogiczną dla dobra nowych pokoleń. ZPSM promuje Elbląg w kraju i za granicą, ściśle współpracuje ze szkołą norweską w
Stavanger, od której otrzymał różny sprzęt muzyczny. Część tego sprzętu ZSPM przekazała innym szkołom i placówkom oświatowym m.in. Liceum Plastycznemu w Gronowie Górnym.

Każdy z wyróżnionych lub ich przedstawicieli ze wzruszeniem dziękowali za wyróżnienie i docenienie pracy, którą na co dzień wykonują. W imieniu ostatniego nagrodzonego - Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, instrumentalne podziękowanie zaprezentował kwartet saksofonowy, przeprowadzając słuchaczy do części artystycznej spotkania.

Elbląscy kameraliści wraz z grającym na fortepianie Hadrianem Filipem Tabęckim, Piotrem Malickim (gitara) i Grzegorzem Bożewiczem (bandoneon, akordeon) zagrali koncert noworoczny czerpiąc ze sprawdzonego repertuaru dawnych mistrzów. "Wariacje Taneczne - tanga, czardasze i walce na solistę i orkiestrę" wprowadziły zgromadzonych w karnawałowy nastrój. Trzy tanga, w tym "Libertango", dwa tańce węgierskie Brahmsa, walc "Nad pięknym modrym Dunajem" Johanna Straussa czy kompilacja motywów muzycznych z polskich filmów "Pan Wołodyjowski", "Janosik", "Czterej pancerni i pies" rozgrzały publiczność tak skutecznie, że nie chciała pozwolić artystom opuścić sceny. Na bis Hadrian Tabęcki zaproponował wspólne zaśpiewanie kolędy "Lulajże Jezuniu" w aranżacji Fryderyka Chopina. Elblążanie dali radę, a ich wykonanie wypadło znakomicie.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%81.8 %18.2


Galeria / Koncert Noworoczny połączony z wręczeniem nagród Prezydenta ( zdjęć 71 )
Dodano: 2016-01-07 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ Brak słów
    Czwartek, 07.01

    A gdzie młodzi zdolni ludzie .Jak widać na scenie co niektórzy to towarzystwo wzajemnej adoracji

  2. 2
    +2
    ~ Marian
    Czwartek, 07.01

    Oszczędzam, szkoda tego komentować. Tylko jak poprzednik, a gdzie Ci młodzi, zdolni?

  3. 3
    --4
    ~ Mloda
    Czwartek, 07.01

    Dla MŁODYCH zdolnych jest inna gala również z nagrodami od prezydenta :) mało wiecie to się nie wypowiadajcie

  4. 4
    0
    ~ mlody
    Czwartek, 07.01

    paranoja

  5. 5
    +1
    ~ mius
    Czwartek, 07.01

    ~Mloda : a czy to jest normalne, że młodzi są oddzielnie nagradzani? Jeżeli tak jest jak jest, to znaczy , że autor pierwszego komentarza ma rację.

  6. 6
    +7
    ~ wierzący pacjent
    Czwartek, 07.01

    Doktor Marek Pastuszak - najlepszy lekarz w Elblągu, ksiądz Stanisław Błaszkowski - najlepszy proboszcz w Elblągu

  7. 7
    --2
    ~ opamietajsie
    Czwartek, 07.01

    Na pewno rodzina zastępcza ma wiele wspólnego interesu z Panem Karolem Nawrockim z IPN czy Tramwajami :) adoracja jak w morde strzelił ! Siedzą przy jednym stole i knują przyjaciele ! taaa... To są nagrody od prezydenta dla ludzi którzy pracują dla naszego miasta i robią to w wyjątkowo dobry sposób moim zdaniem

  8. 8
    --1
    ~ mloda
    Czwartek, 07.01

    raczej ze jest inna gala dla mlodych i slusznie :) inaczej dzialają w naszym miescie i w innych kategoriach i na innym poziomie - dlatego gala i inna i nagrody ! Dla mnie oczywiste i zrozumiałe :) również brałam w tym udział, dostałam taka nagrode od prezydenta i nie mam nic przeciwko temu, że inaczej traktuje się młode osoby - pownnismy raczej sie cieszyć ze w ogole prezydent docenia prace ludzi, nie musi w taki sposób !

  9. 9
    +2
    ~ Ezop
    Sobota, 09.01

    Dr Pastuszak bardzo dobry wybór. natomiast pozostali bez większego przekonania. Wchodzenie po palcu IPN-owi? Elbląg ma wiele organizacji pozarządowych, wielu tam pasjonatów. Plecami do nich. Jestem zdegustowany. Część artystyczna -całkiem niezła.

  10. 10
    +1
    ~ aneri
    Sobota, 09.01

    takie osoby .jak dr Pastuszak dawno powinny byc uhonorowane tą nagrodą , pozno doceniono Jego pracę , o innych niewiele wiem , ale moze tez długo czekali na to wyróżnienie i dlatego nie ma młodych ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1267671585083