Dokładnie 18 maja wprowadzono nowe przepisy w ruchu drogowym. Zaostrzeniu przede wszystkim uległy kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, a także za jazdę pod wpływem alkoholu. Do tej pory w Elblągu prawo jazdy straciło 3 kierowców. Jednak nasz czytelnik zgłosił się do nas z pytaniem.
Media w ostatnim czasie informują o coraz to większej liczbie kierowców, którym zabrano prawo jazdy za przekroczenie prędkości czy też za jazdę na podwójnym gazie. Czy jeżeli przekroczę prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym i zdjęcie zrobi mi fotoradar, czy wówczas zostanie odebrane mi prawo jazdy? Jak wygląda kwestia przekroczenia prędkości poza terenem zabudowanym? Czy również odbierane jest dokument uprawniający do jazdy samochodem?
- pisze Pan Henryk.
Przypomnijmy, że Ustawa Prawo o ruchu drogowym wyraźnie określa z jaką prędkością można się poruszać na drogach. Według prawa na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość pomiędzy godziną 5:00, a 23:00 wynosi 50 km/h. Natomiast w godzinach nocnych tj. 23:00-5:00 wynosi 60 k/h. W strefie zamieszkania, gdzie obszary oznaczone są znakiem D-42 maksymalna prędkość to 20 km/h. Poza terenem zabudowanym w zależności od drogi nie mogą przekraczać dozwolonej prędkości tj. 140 km/h na autostradach, 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych, 100 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowej oraz drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu i 90 km/h na pozostałych drogach.
Kierowcy, którzy przekroczą prędkość otrzymują nie tylko mandat i punkty karne, ale również mogą stracić prawo jazdy. Jeżeli przekroczą prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym prawo jazdy tracą na 3 miesiące. Jak wygląda sytuacja przy zrobieniu zdjęcia przez fotoradar?
- Jeżeli kierowca przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h i fotoradar zrobi mu zdjęcie wówczas grozi mu utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Natomiast poza terenem zabudowanym, jeżeli ograniczenie prędkość zostanie mocno przekroczone bądź stwarzało zagrożenie wówczas policjant może zatrzymać tymczasowo prawo jazdy, ale o faktycznym odebraniu zdecyduje sąd - informuje podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.
Czy w ciągu dwóch tygodni odkąd funkcjonują nowe przepisy zauważalny jest spadek kierowców, którzy przekraczają prędkość? Czy dzięki przepisom na drogach jest bezpieczniej?
- My widzimy już tę różnice, po tym jak zmiany zostały wprowadzone i nagłośniono, że policjanci zatrzymują na 3 miesiące prawa jazdy tym, którzy przekroczą w terenie zabudowanym dozwolona prędkość o 50 km/h. Kierowcy jeżdżą wolniej, a co za tym idzie bezpieczniej. Jest to opinia policjantów pracujących na drodze, ale również innych uczestników ruchu. Efekt nowych, radykalnych przepisów jest widoczny. Kierujący mają świadomość, że mogą stracić prawo jazdy, a co za tym idzie, mieć kłopoty np. w pracy albo z pracą jaką wykonują - przez trzy miesiące nie będą mogli bowiem jeździć samochodem. Mamy nadzieję, że przełoży się to również na zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych - przyznał podinsp. Tomasz Piaskowski naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.
Dla mnie bzdurą jest to, że na autostradach i ekspresówkach jest ograniczenie prędkości. Nie po to budowane są samochody o prędkościach nawet powyżej 300km/h żeby jezdzić po 120. Ciekawe co głupszego nasz rząd wymyśli w najbliższym czasie. Może zakażą nam chodzić zbyt szybko żebyśmy sobie kostki nie skręcili albo zakażą biegać bo się ktoś jeszcze zmęczy. To przekroczenie o 50km/h w mieście i odebranie prawka na 3miesiące popieram.
Prawnicy analizują nowe przepisy i prawdopodobnie będą zaskarżone jako niezgodne z konstytucja !!!!! Kolejny skandal PLATFORMERSÓW ? Zmiana jest konieczna lecz gzie są doradcy - prawnicy , którzy nie znają procedur dokonywania poprawnych zmian.
No to pojezdzimy bez prawa jazdy. Tak jak dotychczas po zbraniu prawka za jazdę po pijaku.
podinspektor - niby z wymiaru sprawiedliwości i powinien mówić prawdę A ŁGA JAK PIES
Myslę że macie małe doswiadczenie jako kierowcy .Do - Realista . Posłuchaj czasami w programie 1 polskiego radia " radia kierowcó " / co godzina po wiadomościach . W 99 % usłyszysz o wypadku na jednej z niewielu polskich autostrad . A co byłoby po zniesieniu ograniczeń ? Samochó pojedzie szybko . Ale kierowca ? Do - łukasz . Tak - wszystko co podnosi bezpieczeństwo , kosztem ograniczenia swobód tych co nie myslą , lub myslą , że są " miszczami " . trzeba zaskaeżać . Dziwne , że jak jadą na Wyspy , czy do Anhlii - siedzą tam cicho i wieksze ograniczenia im pasują . Do - ksamol . Jak od razu zakładasz jazdę bez prawka - to po co wydawałeś kasę na kurs i egzamin ?? Przecież bez tego też mógłbys jeździć !
do poprzednika piszącego do poprzedników ;) to, że jeździsz dużo na rowerze, to nie znaczy, ze jesteś zawodowym kierowcą - porównujesz inne kraje ale nie porównujesz dróg jakie tam mają, tam człowiek jak wyjedzie za miasto to jedzie zgodnie z przepisami 90km/h jednostajnie, u nas 50, 70, czasem 90 i znów 50, a jak jeszcze wjedzie przed ciebie zawalidroga, to już kompletna masakra i korek na drodze się tworzy, bo mamy waskie drogi i wyprzedzić trudno, a linie ciągłe często sa w miejscach gdzie można bezpiecznie wyprzedzić, za to często też są linie przerywane w miejscach, gdzie w życiu bym nie wyprzedzał - po co ludzie na zachodzie mieliby łamać przepisy jak jadąc zgodnie z nimi poruszają sie o wiele szybciej jak u nas nawet ten kto łamie przepisy - POTRZEBNE DROGI A NIE ZAKAZY
moze warto rozliczyc ta peowska szmate bez honoru co sie zwie minister nowak? mial odejsc z sejmu a ciagle tam siedzi! obiecal ponad dwa lata temu budowe gelertowki i gdzie jest ta gelertowka? co ten szmaciarz nowak robi jeszcze w sejmie i kogo reprezentuje ta powska szumowina?
No to teraz statystyki jak psu w du.e
Cóz, niestety, wobec kierowców łamiących przepisy, prawo jest coraz bardziej restrykcyjne i zaostrzone. http://emediatorlegal.pl/