Nowelizacja Ustawy o urzędach i urzędach skarbowych, która od dziś (1.04.) wchodzi w życie, zmieni dotychczasowe funkcjonowanie Administracji Podatkowej. Czy będzie to miało bezpośredni wpływ na działanie Urzędów Skarbowych?
Od 1 kwietnia 2015 roku Administracja Podatkowa funkcjonuje w innej formule niż dotychczas. Izba Skarbowa i podległe jej Urzędy Skarbowe stają się jedną jednostką budżetową, a dla wszystkich pracowników tej administracji w województwie pracodawcą staje się Izba Skarbowa - wyjaśnia Aneta Dziemidowicz, Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Elblągu. - Efektem tych zmian będzie lepsza wydajność, przejrzystość i szybkość działania Administracji Podatkowej oraz skuteczność w zakresie koordynacji realizowanych zadań i poziomu świadczenia usług publicznych. Wchodzące w życie zmiany nie będą miały wpływu na siatkę Urzędów Skarbowych.
Co zatem oznaczają wprowadzane zmiany?
Na poziomie każdego województwa połączeniu ulegają Izby i Urzędy Skarbowe w obszarze zadań pomocniczych wykonywanych dotąd odrębnie przez wszystkie jednostki organizacyjne. Izba Skarbowa i podległe jej Urzędy Skarbowe stają się jedną jednostką budżetową. Zadania dyrektora generalnego oraz kierownika jednostki budżetowej pełni dyrektor Izby Skarbowej, natomiast pracodawcą osób zatrudnionych w tak rozumianym urzędzie staje się Izba Skarbowa
- mówi Aneta Dziemidowicz.
Jak było do tej pory? - Dyrektor Izby Skarbowej odpowiadał za wszystkie zadania zwane procesami pomocniczymi, realizowanymi dotychczas odrębnie przez izby i urzędy w zakresie: obsługi finansowej i kadrowej, zarządzania majątkiem, remontami i inwestycjami zamówień publicznych, obsługi informatycznej, audytu, kontroli zarządczej, zarządzania jakością, komunikacji oraz informacji prawnie chronionych. Naczelnicy urzędów skarbowych pozostają organami podatkowymi I instancji i organami egzekucyjnymi, a dyrektorzy izb, jak dotychczas, organami nadzoru i organami podatkowymi II instancji - dodaje Aneta Dziemidowicz.
Jak uspokaja Aneta Dziemidowicz, zachodzące zmiany nie spowodują likwidacji Urzędów Skarbowych. - Część osób zatrudnionych w komórkach zajmujących się do tej pory zadaniami pomocniczymi, np. rachunkowością budżetową, kadrami, informatyką, będzie wykonywała swoje zadania bezpośrednio w strukturze izb skarbowych -tłumaczy kierownik. - Część z nich rozpocznie realizację innych zadań, takich jak obsługa podatnika, kontrola podatkowa, czy egzekucja administracyjna.
Co mają na celu wprowadzane zmiany? - Zmiany te wpłyną pozytywnie na wydajność, przejrzystość i szybkość działania Administracji Podatkowej, a także poprawią skuteczność w zakresie koordynacji realizowanych zadań oraz poziom świadczenia usług publicznych - zaznacza Aneta Dziemidowicz. - Pozwolą również lepiej wykorzystać istniejące zasoby kadrowe, co przełoży się na jakość realizowanych zadań związanych z obsługą i wsparciem podatnika, poborem podatków oraz dyscypliny podatkowej, które
odgrywają istotną rolę w realizacji podstawowego celu Administracji Podatkowej.
W konsekwencji zmiany mają znacząco ułatwić pracę w US. - Klienci administracji odczują poprawę pracy urzędów skarbowych w zakresie obsługi podatników poprzez wzrost efektywności ich działania oraz usprawnienie wewnętrznych procesów - obiecuje Aneta Dziemidowicz. - Dzięki tym działaniom Administracja Podatkowa będzie głównie koncentrować się na zadaniach podstawowych i lepiej gospodarować powierzonymi środkami publicznymi.
Czy oznacza to, że elblążanie z większą ochotą będą załatwiać sprawy w Urzędzie Skarbowym?
Tak, ja już czuję. Oszczędziłem im czasu i fatygi wysyłając PITa miesiąc temu przez internet, a pieniędzy do dziś nie mam na rachunku!
Niech ta banda złodziei zwróci w końcu moją nadpłatę podatku, bo w tym roku ociągają się z tym najdłużej od co najmniej dekady, mimo, że PIT mają dawno u siebie w systemie.
Najlepszy dzisiejszy żart prima aprillisowy :)
skarbowka banda pasozytow i hamow bez kultury
jaro sięgnij do słowniczka ortograficznego jełopie
to chyba artykuł sponsorowany.. ile kj pobrała z urzędu skarbowego?