Zgodnie z ustawą Kodeks Wyborczy z dnia 5 stycznia 2011r. (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego, od którego pochodzą, podlegają ochronie prawnej. Prawna ochrona materiałów wyborczych to nic innego jak zakaz niszczenia, usuwania, zamalowywania itp. pod groźbą kary grzywny.
Jednocześnie umieszczanie plakatów i ogłoszeń wyborczych na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządzającego oraz w sposób uniemożliwiający ich usunięcie bez powodowania szkód jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny.
W przypadku umieszczenia plakatu wyborczego w miejscu, w którym zagraża to bezpieczeństwu ludzi, uprawnionym do jego zdjęcia jest policjant lub strażnik miejski. Za każdym razem o takiej sytuacji powiadamiany jest pełnomocnik odpowiedniego komitetu wyborczego.
Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów. Po tym terminie Prezydent Miasta postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych na koszt pełnomocników.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
a może tak nieroby ze straży miejskiej ruszą tyłki w miasto a nie tylko zza biurka ostrzegają.!!!!!!
STRAŻ wiejska w natarciu