Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Znajdą coś jeszcze? Centrum Rekreacji Wodnej powstaje na granicy dawnej osady i cmentarza pruskiego

05.09.2014, 13:43:44 Rozmiar tekstu: A A A
Znajdą coś jeszcze? Centrum Rekreacji Wodnej powstaje na granicy dawnej osady i cmentarza pruskiego
Budowa CRW, lipiec 2014 (fot. arch. red.)

Na początku czerwca bieżącego roku, w trakcie wstępnych prac ziemnych przy budowie Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu przy ul. Moniuszki odkryto znaleziska archeologiczne. Wojewódzki Urząd Konserwatorski wydał wtedy decyzję o przeprowadzeniu na tym terenie badań ratowniczych. Niektórzy obawiali się, że działania ekipy archeologów zakłócą przebieg prac przy budowie Centrum. Obawy okazały się płonne, gdyż miejsce odkrycia obiektów archeologicznych położone było poza obszarem realizowanej inwestycji. Nie oznacza to jednak, że robotnicy w tym miejscu nie trafią już na inne - być może cenne - znaleziska.

Na początku czerwca bieżącego roku, w trakcie wstępnych prac ziemnych przy budowie Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu przy ul. Moniuszki odkryto stanowisko archeologiczne. W trakcie oględzin, według danych pochodzących z opinii archeologicznej, wydanej przez dr Marka Jagodzińskiego, stwierdzono tu dwa ciałopalne groby ludzkie, pochodzące z wczesnego średniowiecza (XI - XII w.), w których wystąpiły fragmenty ceramiki wykonanej na kole oraz przepalone szczątki - kości ludzkie i zapewne zwierzęce oraz jeden obiekt osadniczy (jama osadnicza) pochodzący przypuszczalnie z wczesnej epoki żelaza lub okresu wpływów rzymskich.

Wojewódzki Konserwator Zabytków, Delegatura w Elblągu, po oględzinach nakazał przeprowadzenie badań ratowniczych tego stanowiska. Archeolodzy na teren weszli dokładnie 25 lipca. Badanie znalezisk i obszaru trwało zaledwie jeden dzień - Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego teren, który został wydzielony, a który znajdowała się poza placem budowy i w żaden sposób nie wpłynął na terminowość prac przy budowie Centrum Rekreacji Wodnej, został sprawdzony i przebadany - zapewnia Grzegorz Stasiełowicz z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu.

Po badaniach okazało się, że to, co kiedyś znajdowało się w tym miejscu, najprawdopodobniej zostało zniszczone już dużo wcześniej i reminiscencje, które zostały tu odkryte, trudno scharakteryzować - Nie znaleźliśmy tam żadnej ceramiki czy innych pozostałości. Struktury, które odkryliśmy niestety nie dają się datować: w dużej mierze mogły one pochodzić z czasów współczesnych, czyli z okresu, kiedy funkcjonowały na tym terenie ogródki działkowe, aczkolwiek jedno ze znalezisk, charakterem nawiązującym do końskiego wędzidła, wskazuje, że może to być ślad po dawnej pruskiej osadzie. Jest to element oporządzenia wierzchowca tzw. ogłowie. Były one dość często znajdowane przede wszystkim w grobach, w których chowano wojowników pruskich razem ze swoimi końmi - tłumaczy Grzegorz Stasiełowicz.

Bo o tym, że na granicy budowy Centrum Rekreacji Wodnej znajdowała się niegdyś osada z epoki żelaza i pruski cmentarz wiemy, dzięki przedwojennym, niemieckim badaniom przeprowadzonym w  latach 30. i na początku lat 40. XX wieku - Niestety, do naszych czasów nie zachowała się żadna dokumentacja, w związku z czym nie bardzo wiemy, jak daleko odkrywano te groby, czy też jaki zasięg miała osada i sam cmentarz - tłumaczy elbląski archeolog. - W związku z czym na tym terenie zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że coś może zostać znalezione w najdziwniejszym nawet miejscu i w każdej chwili.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ urnochód
    Piątek, 05.09

    Wiadomo było od lat, że w tym miejscu jest miejscówka archeologiczna. Dokładnie opisują to dokumenty z 2008 roku wdane przez Urząd Miasta.

  2. 2
    +1
    ~ sdfghjbg
    Piątek, 05.09

    to dwóch pracowników z agrykola szykuje prowacje przed wyborami koledzy wróbla agrykola zarosla brudem siedzą i myślom jak pozbyci się dyrektora

  3. 3
    0
    ~ Mandragora
    Sobota, 06.09

    Może warto się skontaktować z Niemcami, może oni wiedzą więcej na ten temat

  4. 4
    0
    ~ znawca
    Niedziela, 07.09

    no juz paprochy z Elzambudu kombinują żeby przedłużyć termin inwestycji!!! ja znam tych fajańsiarzy ja bym im bydy dla psa nie zlecił zrobić!!!!!!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0455219745636