Największym odkrytym basenem w Europie jest wybudowane w 1934 roku Kąpielisko Miejskie w Elblągu o długości 340 m, szerokości od 80 do 125 m i łącznej powierzchni lustra wody 3,35 ha (33 500 m2). Do czasu pogorszenia sie stanu technicznego, basen był dumą naszego miasta. Teraz trwają prace nad budową Centrum Rekreacji Wodnej, w trakcie których basen, po raz kolejny, odkrył przed mieszkańcami miasta rąbek historii naszych terenów.
Na początku czerwca bieżącego roku, w trakcie wstępnych prac ziemnych przy budowie Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu przy ul. Moniuszki odkryto stanowisko archeologiczne. W trakcie oględzin, według danych pochodzących z opinii archeologicznej, wydanej przez dr Marka Jagodzińskiego, stwierdzono: dwa ciałopalne groby ludzkie, pochodzące z wczesnego średniowiecza (XI - XII w.), w których wystąpiły fragmenty ceramiki wykonanej na kole oraz przepalone szczątki - kości ludzkie i zapewne zwierzęce oraz jeden obiekt osadniczy (jama osadnicza) pochodzący przypuszczalnie z wczesnej epoki żelaza lub okresu wpływów rzymskich.
Wojewódzki Konserwator Zabytków - Delegatura w Elblągu po oględzinach nakazał przeprowadzenie prac ratowniczych tego stanowiska, na które w dniu wczorajszym (30 czerwca) wydane zostało pozwolenie. Choć zazwyczaj w takich przypadkach wstrzymuje sie prace budowlane, tu mogą one posuwać sie dalej naprzód, ponieważ stanowisko archeologiczne zlokalizowane zostało na krawędzi terenu inwestycji. W tym miejscu nie prowadzi się dalszych prac ziemnych. Prace badawcze przy stanowisku prowadziło będzie Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, pod kierownictwem mgr Grzegorza Stasiełowicza. Badania według planu trwać mają do końca sierpnia 2014 roku.
Najczęściej informacje o pracach archeologicznych są podawane do wiadomości publicznej dopiero po ich zakończeniu. Ma to na celu zabezpieczenie stanowiska przed grabieżami i wandalizmem. W wypadku budowy Centrum Rekreacji Wodnej nie ma jednak takiej potrzeby, gdyż teren jest ogrodzony i dozorowany przez agencję ochrony oraz kamery.
Odkryte stanowisko znane było z literatury, figuruje również w AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski), co daje mu ustawową ochronę. W drugiej ćwierci XX wieku zostało częściowo przebadane przez archeologów niemieckich przy okazji budowy bloków mieszkalnych przy ul. Moniuszki, które znajdują się po przeciwnej stronie niż obecna budowa Centrum Rekreacji Wodnej. Nie wszystko jednak jeszcze zostało odkryte. O przebiegu prac informować będziemy na bieżąco, zarówno w ich trakcie jak i po zakończeniu.
Po pierwsze mam nadzieję, że władze i budowniczych nie zaskoczyło odnalezienie punktu archeologicznego( pierwszego lecz nie ostatniego zapewne) co z całą pewnością będzie miało wpływ na czas budowy, a może i wstrzymanie jej na okres badań. Mam nadzieję tylko, że społeczeństwo, pracownicy pracowni archeologicznej władza oraz firma budowlana rzetelnie będzie dbała o to żeby nie zatajać i nie uległa zniszczeniu kolejna niespodzianka znaleziona pod ziemia jak to miało miejsce ponoć nie jeden raz podczas budowy na starym mieście?
coś odkryją, coś odkopią i termin budowy się wydłuży o dwa lata...
Całe szczęście, że na obrzeżu inwestycji, bo glebogrzebacze opóźniliby kolejną budowę
Co robili ci poszukiwacze przez tyle lat.Już dawno powinien być przekopany cały Elbląg.ZA CO ONI BIORA PENSJE?????????
Szanowna Redakcjo proszę sprawdzić w UM czy to prawda, że przez te wykopki archeo, Elbląg straci dofinansowanie i będzie trzeba zadłużyć miasto na kolejne 16 mln zł?!
Czytasz po murzyńsku że nie rozumiesz po polsku ? POproś o tłumaczenie Radka S.
"Odkryli"??? Naprawdę? Było wiadomo o zespole stanowisk przy ul. Moniuszki od lat 30. i w czerwcu 2014 r. dopiero to "odkryli"??? A gdzie był konserwator, kiedy uzgadniano inwestycję? Jeśli stanowisko figuruje w AZP to prace ziemne powinny CO NAJMNIEJ odbywać się pod nadzorem archeologicznym. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że można się tu spodziewać znalezisk na skalę porównywalną do zabytków z Truso czy Weklic. Bo to mogą być nie tylko groby ciałopalne z XI-XII w., ale również groby gockie z początków naszej ery, groby wojowników z pochówkami koni z okresu wędrówek ludów i osady z tym związane. Gdyby inwestor był mądry, pomyślałby o tym przed przystąpieniem do robót budowlanych, zamiast teraz wystawiać się na narzekanie elblążan o "opóźnieniach", "wstrzymaniach" i "zmarnowanych pieniądzach"
natura 2000 jeszcze tego brakuje :(
krecia robota PO