Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ani człowiek, ani pasożyt, ani choroba. Co zabiło ryby w Kumieli?

04.09.2014, 11:05:15 Rozmiar tekstu: A A A
Ani człowiek, ani pasożyt, ani choroba. Co zabiło ryby w Kumieli?
Fot. arch. redakcji

W niedzielę wieczorem (24 sierpnia) jeden z pracowników Polskiego Związku Wędkarskiego Oddział w Elblągu znalazł ok. 30 śniętych ryb: pstrągów i prawnie chronionych ślizów, na rzece Kumieli, na odcinku basen – amfiteatr. W poniedziałek rano odpowiednie służby pobrały próbki wody i zebrały padłe ryby do badań. Dziś wiemy, że ryby nie zabiły ani zanieczyszczenia, ani działalność człowieka. I mimo tego, że zostały znalezione bardzo szybko, bo już następnego dnia, najwyraźniej istotną rolę odegrał w tym wszystkim... czas.

Śnięcia zostały stwierdzone przez pracownika PZW wieczorem w niedzielę, na odcinku od basenu do amfiteatru i potwierdzone w poniedziałek rano, 25 sierpnia - O zaistniałym fakcie i zgodnie z procedurą od razu powiadomiliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Elblągu; przedstawiciele tej instytucji pobrali próbki wody do badań z miejsca objętego śnięciami - przypomina Krzysztof Cegiel, Dyrektor Biura ZO PZW w Elblągu. - Informacja o śnięciu ryb na tym odcinku rzeki Kumieli została również przekazana do Urzędu Miejskiego w Elblągu i Urzędu Marszałkowskiego. Uprzątnęliśmy wtedy ok. 30 pstrągów i 7 ślizów. Ryby przekazaliśmy do utylizacji.

W poniedziałkowy poranek, 25 sierpnia, na miejscu pracował również przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, który pobrał z martwych ryb próbki do badań celem wykluczenia choroby zakaźnej lub pasożytniczej. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zadbał zaś o pobranie próbek wody. Już na wstępie wykluczono przyduchę, czyli znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie: w tamtym okresie upały, które doskwierały elblążanom przez kilka tygodni, znacznie zelżały.

Czas gra tu istotną rolę


Wodę z Kumieli przebadano na obecność metali m.in. cynku, miedzi, azotanów i fosforów - Badania przeprowadzono również pod kątem zawartości w wodzie całkowitego chloru pozostałego oraz amoniaku niejonowego - podaje WIOŚ w Olsztynie. - Otrzymane wyniki badań w pobranych próbkach nie wykazały przekroczeń wartości granicznych w żadnym z analizowanych wskaźników zanieczyszczeń.

Także pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w mięsie ryb nie znaleźli żadnych śladów choroby zakaźnej czy pasożytów. Bogdan Meina z WIOŚ w Olsztynie tłumaczy, że Kumiela jest ciekiem płynącym: inaczej niż w przypadku zbiornika z wodą stojącą tu o wiele trudniej, po upływie doby wykryć, co było przyczyną tego, że ryby padły - W takiej sytuacji  zawsze liczy się czas.  Niestety nie zawsze mamy możliwość obserwacji każdego cieku wodnego.

Po znalezieniu śniętych ryb w Kumieli do PZW Oddział w Elblągu zgłaszano, że na rzece w okolicach ul. Toruńskiej, przed wodospadami, w tamtych dniach wyczuwalny był zapach chloru.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ pampi - ZAWADA
    Czwartek, 04.09

    "Ani człowiek, ani pasożyt, ani choroba. Co zabiło ryby w Kumieli?" prawdopodobnie największa z chorób ludzkich.. GŁUPOTA ??

  2. 2
    +5
    ~ no tak
    Czwartek, 04.09

    czyli wychodzi na to, że zdechły ze starości

  3. 3
    +5
    ~ bob rybak
    Czwartek, 04.09

    może popełniły zbiorowe samobójstwo?.... sprawa jest rozwojowa...

  4. 4
    +2
    ~ M.
    Czwartek, 04.09

    Na pewno ryby zabiło drapieżne zwierze AMBA. W polskim prawie nie zdefiniowane. Jednak jeśli wreszcie wprowadzili by ten gatunek do wikipedi ułatwiło by to prace w wielu sektorach. Pewnie nawet policja by się ucieszyła. wreszcie wykrywalnośc wzrosła by do 100% Bo AMBA okrutna jest i wiele jej można przypisać. :-)

  5. 5
    +3
    ~ ja
    Czwartek, 04.09

    Wielkie halo o kumielę, a czemu tak ucichło o Drużno, pisano, że taka katastrofa, tona siedemset padniętych ryb, znaleziono sprawcę i taka cisza, co na to pan prezes pzw Elbląg, czy to jest w porządku?

  6. 6
    +2
    ~ a ja coś wiem
    Czwartek, 04.09

    popełniły samobujstwo na wieść o tym że peło poparło wróblewskiego

  7. 7
    +2
    ~ mieszkanka
    Czwartek, 04.09

    O zapachu chloru pisałam przy poprzednim artykule.Po Dolince spaceruję co rano z moim pupilem i łatwo mogę zauważyć jakieś zmiany w parku .I pani Ola nie dokonała żadnego odkrycia.

  8. 8
    0
    ~ gosc
    Piątek, 05.09

    ale ten zapach wyczuwany jest w dalszym ciagu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0255739688873