Pomysł postawienia przed Bramą Targową zabytkowego tramwaju powstał dwa lata temu. Ówczesny radny, Paweł Nieczuja-Ostrowski, zaczerpnął go od Elblążan, którzy przyszli na jego dyżur. Propozycja spotkała się z przychylną reakcją Bogdana Kalińskiego, dyrektora Tramwajów Elbląskich. W ten oto sposób w Elblągu narodziła się nowa tradycja. Elbląską Starówkę uatrakcyjnił silnikowy wagon tramwajowy typu 5N. Dziś, 9 czerwca, ponownie zagościł on pod Bramą.
Pomysłów na stojący na Starówce wagon było kilka. Między innymi miał się on przeistoczyć w kawiarenkę. Jednak ostatecznie wagon jest traktowany jako atrakcja turystyczna, przy której nawet Elblążanie chętnie robią sobie zdjęcia.
- Zgodnie z umową, między Tramwajami Elbląskimi a Urzędem Miasta, tramwaj będzie stał pod Bramą Targową od dzisiaj do końca września między 10.00 a 20.00 - zapowiada Ryszard Murawski, zastępca dyrektora Tramwajów Elbląskich. - To jest już kolejny rok i nie mam jak do tej pory żadnych informacji, że coś jest nie tak.
Choć o większych aktach wandalizmu, zapewne dzięki miejskiemu monitoringowi, nie może być mowy, to jednak pomysłowość ludzka nie zna granic. - Drobne usterki się zdarzają, ale my je na bieżąco naprawiamy - zapewnia Ryszard Murawski. - Dochodziło do kradzieży przełączników, światełek. Raz poręcze zostały wygięte, ale na szczęście potężnych aktów wandalizmu nigdy nie było.
Koszty utrzymania wagonu oraz jego transportu na Starówkę ponosi Urząd Miejski. - Wagon zanim stanął dziś na Starówce został przez nas wyremontowany - dodaje Ryszard Murawski. - Remont polegał na naprawie dachu, naprawie instalacji elektrycznej, malowaniu elementów zewnętrznych. Gdyby zaszła potrzeba, po tym okresie, gdy tramwaj stoi na Starówce, aby wykonać nim przejażdżki po mieście, to będzie na to przygotowany.
Przypomnijmy, ze tramwaje w Elblągu pojawiły się przy dużym współudziale Ferdynanda Schichaua, który był właścicielem największej fabryki w naszym mieście. - Pracownicy Schichaua dojeżdżali do pracy głównie z dworca i dlatego od dworca poprowadzono tory. Była też dzielnica wybudowana przez pana Schichaua, gdzie mieszkali wyższej rangi fachowcy, którzy dostawali służbowe domki. Tam również poprowadzono tory. To było zrobione w celach ekonomicznych. Druga linia prowadziła przez ul. Kowalską i dochodziła do Przystani Żeglugi - zdradził nam podczas pierwszego oddania dla Elblążan wagonu typu 5N, Paweł Kulasiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Elbląga "Ocalić od zapomnienia".
Ciekawostką jest fakt, że do wojny w Elblągu nie było pętli tramwajowych. - Tramwaje dojeżdżały do końca linii, motorniczy wysiadał z niego, brał sznurek i pantograf, czyli taki wysięgnik na zawiasie, i przenosił go na drugą stronę. Z powrotem go nakładał, brał gałki, za pomocą których uruchamiało się tramwaj na drugim końcu wagonu, i jechał z powrotem - wyjaśnia Paweł Kulasiewicz.
"...wyjaśnia Paweł Kulasiewicz...." już bardziej wiarygodnego źródła nie było? Może jakiś materiał na temat dokonań tego Elblążanina-tylko takich prawdziwych i poważnych po za snuciem teorii....
zabytek? no chyba żartujecie. wszystkie zabytki czerwoni załatwili....................
Ale czad, podobno w tvn24 mówili.
Jeżeli wystarczy postawić tramwaj i tym samym wprowadzić cześć elblążan w stan euforii , to gratuluję . Tylko nie wiem komu , czy tramwajowi , czy tym zachwyconym .
To ma być zabytkowy tramwaj ? ha,ha,ha,ha,ha ! ..... A gdzie się podziały tramwaje, które jeździły na trasie Pl.Słowianski, Traugutta, Górnosląska, Agrykoli , które my, wtedy dzieciaki, młodzież nazywaliśmy "dryndami" ??? To były piękne okazy, bez zewnętrznych drzwi z "werandami" z przodu, z tyłu......Po nich w latach 60-ch przyszły te potworki...... Gdzie się podziały te prawdziwe zabytki ? Pytanie retoryczne. Zapewne znajdują sie gdzieś w "prywatnych rekach"..!
ps.... Przyjrzyjcie sie temu zdjęciu... Ten tramwaj ma pneumatyczne drzwi, co w Elblągu, w tramwajach, nastąpiło dopiero na początku lat 70-ch..! Wcześniej drzwi w tramwajach były rozsuwane i to tylko jednostronnie ... Zabytek ?
KIEDY olsztyn odda zabrany z Elbląga tramwaj.Co zapomnieliscie o tym???
a już zdjęcia, na którym tramwaj stoi na starówce, bez dekoracji w postaci dźwigów i panów w kubrakach nie mozna było zrobić? i co to znaczy, że tramwaj będzie stał do końca września między 10.00 a 20.00?