Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Orzeźwiająca kąpiel... w „zupie”. Uważaj, to ryzykowna przyjemność

19.08.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Orzeźwiająca kąpiel... w „zupie”. Uważaj, to ryzykowna przyjemność
Sierpniowe upały dają się we znaki wszystkim, zarówno tym młodszym, jak i starszym. Ci, którzy w czasie największego żaru spędzali lato w mieście próbowali wszelkich sposobów, by choć trochę się ochłodzić. Fontanna na skwerze im. Mariana Sawicza służyła – i nadal służy - wielu elblążanom, zwłaszcza tym najmłodszym, jako miejsce kąpieli. Ostatnio miejscem obleganym przez dzieci, jak i psy, które również chciały zażyć orzeźwiającej kąpieli, była rzeka Kumiela, na wysokości popularnych kaskad. Czy jest to jednak całkowicie bezpieczne?

Fontanna, która znajduje się w miejscu popularnie nazywanym Pigalakiem, podczas upalnych dni zamienia się w miejsce, gdzie kąpią się elblążanie. I mimo, że na "Pigalaku" jest przyjemnie i chłodno, musimy pamiętać o tym, że szukanie ochłody w fontannie, nie jest dobrym pomysłem. Ta bowiem jest siedliskiem bakterii groźnych dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nie każdy pamięta również o tym, że kąpiel w takiej fontannie jest po prostu zabroniona.

Wszystkie usługi związane z poprawnym funkcjonowaniem fontanny są objęte umową dotyczącą eksploatacji i konserwacji tego obiektu. Umowa ta obowiązuje corocznie od maja do września, a wykonawcą jest EPWiK Sp. z o.o. Ten jednak nie bada wody znajdującej się w niecce fontanny pod kątem zanieczyszczeń.

Woda, która wypełnia fontannę na skwerze Mariana Sawicza jest pobierana z wodociągu, więc teoretycznie, podczas napełniania, niecka fontanny wypełniana jest wodą całkowicie bezpieczną. Jednak w momencie, gdy krąży ona w tej instalacji, ma kontakt z niecką basenową oraz z powietrzem i wtedy ulega zanieczyszczeniu. Także pogoda, którą mamy za oknem nie sprzyja utrzymaniu czystości w fontannie. To stwarza niebezpieczeństwo dla kąpiących się tam, najmłodszych elblążan. Fontanna jest siedliskiem alergenów i grzybów, bakterii, glonów i pasożytach najczęściej pochodzenia zwierzęcego, bo ptakom czy bezpańskim psom i kotom fontanny służą za wodopój, kąpielisko i często - toaletę. - Kąpiel w wodzie zawierającej znaczne ilości drobnoustrojów może spowodować infekcje układu pokarmowego, oddechowego, błon śluzowych i skóry, w tym także alergie – wymienia Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Elblągu. – Kąpiel w taki  miejscu na pewno nie jest dobrym pomysłem.

Kumiela - gęsta jak zupa

W najgorsze upały elblążanie szukali także ochłody w rzece Kumieli, na wysokości kaskad. Najmłodsi elblążanie pluskali się wtedy w korycie rzeki, a wraz z nimi ich kudłaci milusińscy, którym upał doskwierał równie mocno, jak ludziom. Swego czasu popularna „Dzikuska” zasilała swoją wodą basen przy ul. Spacerowej, wyłączony z eksploatacji decyzją władz latem 2011 roku. Zapytaliśmy elbląski Sanepid jaki, na dzień dzisiejszy, jest stan wody w Kumieli – miejscami bowiem rzeczka przypomina gęstą od brudu „zupę” - Nie posiadamy informacji bieżących na ten temat, ponieważ wody powierzchniowe naturalne - jeziora, rzeki, poza ustalonymi kąpieliskami i miejscami wykorzystywanymi do kąpieli, nie są pod nadzorem organów Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego – mówi Marek Jarosz. - Posiadamy jedynie pojedyncze dane z 2011 r. z badania poglądowego, przeprowadzone w związku z pogorszeniem się jakości wody w basenie przy ul. Spacerowej.

Jak wynika z badań woda w basenie miała wtedy najwyższą dopuszczalną wartość bakterii enterokoki (paciorkowców kałowych) (900 jtk/100 ml, gdzie najwyższa dopuszczalna wartość wynosi ≤ 400) oraz bakterii escherichia coli (3255 NPL/100ml, gdzie najwyższa dopuszczalna wartość wynosi ≤ 1000 ). Należy jednak przyznać, że w ty przypadku badana woda pochodziła bezpośrednio z niecki basenu przy ul. Spacerowej – była już więc niejako doprowadzona ze zbiornika głównego (Kumieli) i poddana eksploatacji.

Jak jednak wskazywał Marek Jarosz podczas lipcowego spotkania w sprawie kwesty na rzecz rewitalizacji basenu przy ul. Spacerowej, rzeka Kumiela, cyklicznie jest coraz bardziej zanieczyszczona przez różnego rodzaju pyłki, nawozy, bakterie i śmieci, a także ścieki komunalne.

Warto więc wziąć powyższe pod rozwagę. I mimo, że strażnicy miejscy nie wystawiają mandatu za ochlapywanie się w tych miejscach, lecz co najwyżej pouczenie, po co ryzykować późniejszą wizytę u dermatologa, która będzie nas kosztowała więcej czasu i zachodu, niż kilka chwil radości spędzonych w brudnej wodzie. Pamiętajmy także o tym, że tych miejsc nie chronią ratownicy – a utopić się można nawet w kałuży.
 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +17
    ~ mieszkaniec
    Poniedziałek, 19.08

    Może ktoś przejdzie się po Starym Mieści i zobaczy jaki tam panuje pod długim weekendzie, nawet nie brud, ale syf. To, że było wolne, to chyba nie znaczy, że nie ma służb, które zajmują się stałym sprzataniem. Na ulicach pełno paierów, butelek i resztek jedzenia. Na nowootwartym bulwarze strach przejść z dzieckiem, bo leży pełno porozbijanych butelek. Wstyd!!!. Nie wspominam już o tym, że władze miasta mają problem ze wskazaniem lokalizacji śmietników dla mieszkańców. Proszę udać sie na parking przy Muzeum i zobaczyć, co tam sie dzieje. Na prawdę piekna wizytówka całego Miasta.

  2. 2
    +13
    ~ sd
    Poniedziałek, 19.08

    W ramach podziękowań Radnym za pracę dla mieszkańców, wykąpać ich w Kumieli.

  3. 3
    +8
    ~ porażka
    Poniedziałek, 19.08

    A miało być tak pięknie.Będzie ale............... .Chyba nie mysleliście że Wilk z Hajdukowskim będą o to dbali!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99425888061523