Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Co czeka elbląski basen? Spotkali się, by rozmawiać o rewitalizacji miejskiego kąpieliska przy ul. Spacerowej

19.07.2013, 07:00:30 Rozmiar tekstu: A A A
Co czeka elbląski basen? Spotkali się, by rozmawiać o rewitalizacji miejskiego kąpieliska przy ul. Spacerowej
fot. Monika Skowrońska
Zgodnie z zapowiedzią, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Praw i Poszanowania Obywateli RP Przez Urzędy Konsularne w Niemczech, Krzysztof Daszkowski zorganizował wczoraj, 18 lipca, spotkanie w sprawie kwesty na rzecz rewitalizacji basenu przy ul. Spacerowej. Chce on powołać do życia Komitet Odbudowy Elbląskiego Basenu i zorganizować zbiórkę pieniędzy na ten cel. Ma też zamiar otworzyć oficjalne konto, dostępne do wglądu dla wszystkich mieszkańców nad, którym będzie sprawował pieczę UM pod szyldem Fundacji. 
 
W spotkaniu, oprócz zainteresowanych sprawą mieszkańców, wzięli udział, i zabrali głos, m.in. dyrektor elbląskiego Sanepidu Marek Jarosz, prezes Spółki Aquapark Urszula Kocięcka, ratownik WOPR Stanisław Chomentowski, Dyrektor Departamentu Sportu UM Dorota Pawłow oraz Kierownik Działu Eksploatacyjno-Technicznego Andrzej Budzelewski. 
 
Wszyscy, którzy w sprawie basenu wypowiedzieli swoje zdanie, zgodnie podkreślali, że idea jest bardzo szczytna. – Liczy się ten gorący pomysł i entuzjazm, bo bez niego z pewnością nie osiągniecie tak trudnego celu, jaki sobie wytyczyliście, bowiem nie jest on łatwy do zrealizowania – zwrócił się do organizatorów Marek Jarosz, naświetlając przeszkody, jakie mogą stanąć na drodze do rewitalizacji basenu przy ul. Spacerowej. 
 
- Zapał zapałem, ale sytuacja formalno-prawna wygląda nieco inaczej. Kwestie wszystkich miejsc w jakich można się legalnie kąpać, reguluje prawo wodne. W 2010 roku ustanowiono dwie kategorie miejsc w, który można by się kapać w zbiornikach naturalnych: kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli – mówi Marek Jarosz. 
 
Aby zaliczyć zbiornik wodny do kategorii kąpieliska, należy spełniać szereg norm nie tylko związanych z jakością wody, ale również całej infrastruktury, wyposażenia, personelu itd. – W tej chwili rzadko które zbiorniki spełniają takie wymagania, kwalifikujące do kategorii kąpieliska, powstała ta niższa kategoria, czyli miejsca wykorzystywane do kąpieli – mówi Marek Jarosz. I tylko takie miejsca, zatwierdzone formalnie, Sanepid może badać, co jest jednoznaczne z dopuszczeniem ich do użytku przez mieszkańców. 
 
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podkreśla, że rzeka Kumiela, z której dostarczana jest woda wypełniająca basen miejski, jest coraz bardziej zanieczyszczona przez różnego rodzaju pyłki, nawozy, bakterie i wiele innych. Przez co jeszcze trudniej zakwalifikować zbiornik do jednej z dwóch wyżej wymienionej kategorii. 
 
Urszula Kocięcka powiedziała na wstępie, że basen przy ul .Spacerowej nie jest własnością Spółki i nigdy nie znajdował się w jej zarządzaniu. – Spółka została powołana do wybudowania Aquaparku i zarządzania tymi obiektami, ale do przekazania majątku do Spółki nie doszło. Należy o tym terenie rozmawiać jak o terenie inwestycyjnym. Obiekt ten w tej chwili jest w stanie całkowitej degradacji i przygotowanie go do użytkowania go w przyszłym okresie letnim według mojej wiedzy jest niemożliwe – mówi Urszula Kocięcka. - Należy ten teren przygotować do etapowego inwestowania, gdybyśmy zaczynali pracę już, obiekt można by było oddać w 2015 roku – dodaje. 
 
Kwestię bezpieczeństwa na basenie poruszył Stanisław Chomentowski. – W 2011 roku Sejm uchwalił pierwszą ustawę, która dotyczyła bezpieczeństwa na wodzie, dotycząca osób, które się kąpią i uprawiają sporty wodne. Od tego czasu są wyraźnie określone kompetencje i obowiązki służb ratowniczych – mówi ratownik WOPR. - Prawo wodne także się zmieniło i przepisy dotyczące bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych. Na dnie basenu rosną rośliny, w które łatwo się zaplątać a tego na powierzchni nie widać – dodaje. Kiedy nie widać dna, ratownik może odmówić wykonywania obowiązków. Stanisław Chomentowski mówi także o potrzebie zatrudnienia ochrony na terenie basenu, ponieważ spotykają się tam „różne elementy”. 
 
Przedstawicielem UM była Dorota Pawłow, Dyrektor Departamentu Sportu. – Pan Prezydent w swoim programie wyborczym mówił o tym, że zainteresuje się tym miejscem i jakieś działanie podejmie, natomiast na dzień dzisiejszy, ja, w imieniu Pana prezydenta nie będę składać żadnych deklaracji – mówi Dorota Pawłow, podkreślając, że niewątpliwie mieszkańcy potrzebują dodatkowego akwenu wodnego. 
 
Andrzej Budzelewski, przedstawił w czasie spotkania aspekt techniczny mówiąc m.in., że czas w jakim napełnia się basen trwa około 6-8 tygodni. – Ten zbiornik, został zbudowany w latach 30-tych jako zbiornik prewencyjny, zabezpieczający przed falą powodziową z rzeki Kumieli. Według Andrzeja Budzelewskiego jest wiele aspektów technicznych, które przemawiają za tym, że rewitalizacja tego obiektu pochłonie wiele środków finansowych. – Trzeba z tego obiektu zrobić pojemniki typu wanna, gdzie będziemy puszczać wodę i nie dopuścimy do tego, by przedostawały się tam elementy ze środowiska – mówi.

W czasie spotkania wypowiedzieli się fachowcy w swoich dziedzinach. Wielu z nich wspomina czasy, kiedy basen miejski był obiektem, gdzie wypoczywały całe rodziny. Niestety, biorąc pod uwagę cały sentyment związany z tym miejscem i przedstawione wczoraj pomysły, basen, chcąc go przywrócić do stanu używalności pochłonąłby ogromne środki finansowe. Będziemy informować o dalszym rozwoju tej sprawy.
 
MK

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Galeria / Spotkanie ws rewitalizacji basenu przy ul.Spacerowej ( zdjęć 12 )
Dodano: 2013-07-18 |  fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +14
    ~ beret
    Piątek, 19.07

    czy pani prezes za swoje nieróbstwo odda niesłusznie wziętą kase????? to jest skandal, jak można było doprowadzić do takiej dewastacji!!!

  2. 2
    +10
    ~ na ulicy mówią
    Piątek, 19.07

    Na spotkaniu tłumy niezadowolonych mieszkańców Elbląga, którzy nie mają gdzie pływać?! Czy Kraśniański zna się również na basenach tak dobrze jak na prawie?! Przecież to cyrk i podpucha koniunkturalna wyczuwalna na mile morską! Co za chała gdzie jest Szwed ze swoimi genialnymi pomysłami dotyczącymi budowy między innymi aqua parku niech pokaże yen list od inwestora o randze "wyższej niż intencyjny". Ludzie nie dajcie się ogłupić!

  3. 3
    +5
    ~ idea słuszna:-)
    Piątek, 19.07

    Dobre- te stare pruchna żyją jeszcze w epoce PRL, i przydział karnetu na basen traktują jako przywilej i nagrodę. Roz gonic kijami na basen4 strony świata! Pani prezes winna zwrócić pobory,

  4. 4
    +2
    ~ Jestem prawnikiem z zawodu
    Piątek, 19.07

    Pewnie padły pytania cyt. " Czy Pani, Pana rodzice się nie wstydzą" Czy Pani Pana rodzice podpisywali list" etc .......

  5. 5
    +4
    ~ Obserwator
    Piątek, 19.07

    Byłem tam spotkanie bardzo ciekawe.Ciekawych rzeczy się dowiedziałem o których nie miałem pojęcia. Pomysł genialny ze zbiórką razem możemy coś tam jeszcze zrobić. A jeżeli nic nie zrobimy to możemy o tym miejscu zapomnieć.

  6. 6
    +2
    ~ AborygenMiejscowy
    Piątek, 19.07

    J też jestem próchno, wszak urodziłem sie w rozkwicie czerwonego szkaradztwa, które głównie przyczyniło sie do dewastacji wielu pomników kultury materialnej tego miasta. I bez względu na także dość dyskusyjny dorobek lat po upadku wyżej wspomnianych ich mentalny real nadal doskonale funkcjonuje w tym mieście. Ludzie ten basen był i jest zbiornikiem retencyjnym wybudowanym w latach trzydziestych i jego rewitalizacja pomijając aspekt rekreacyjny i sportowy jest nieopłacalna i bezsensowna. Elbląg nigdy nie zabiegał o obiekty rekreacyjne i sportowe a te, które powstały rodziły sie w strasznych bólach (kryty basen budowany był prawie 20 lat z przerwami). Wynika to głównie z braku zrozumienia i potrzeby uprawiania tych rzeczy przez elblążan i ich władze. To, co się czyni i czyniło po wojnie było tylko i wyłącznie podyktowanym pijarem.

  7. 7
    +3
    ~ krzys
    Piątek, 19.07

    bicie piany, jak będzie chciał prezydent to znajdzie kase :) co to za stowarzyszenie?:)

  8. 8
    +17
    ~ zatroskany elblążanin
    Piątek, 19.07

    Ha ha ha... śmiech na sali. Ta Pani od spółki Aquapark to sama nie wie co mówi. Oczywiście że uruchomienie basenu w 2014 roku latem jest możliwe. Tylko trzeba się wziąć do roboty proszę pani prezes, a nie tylko gadać i brać kasę za nic. Infrastruktura wokół basenu to żadna robota. Bezrobotni z PUP mogą spokojnie zaczynać prace porządkowe i przygotowawcze do naprawy niecki. Remont obiektów sanitarnych, to żaden problem w dzisiejszych czasach. Kwestia kilkunastu tygodni. Sam basen powinien być zmniejszony o jego część przy stadionie i juz nie będzie trzeba wydawać kilkunastu milionów tylko wystarczy raptem kilka, 2 - 3 mln maksymalnie. No tak, tylko że przy takich kosztach nikt na lewo nie zarobi, stąd kwoty kilkunastu milionów się pojawiają.

  9. 9
    +4
    ~ dziwne i zaskakująa
    Piątek, 19.07

    sprawa, jestem zaszokowany i jednocześnie mocno zaniepokojony gdyż głosu w sprawie nie zabrał naczelny ekspert od wszystkiego pan Cezary Balbuza, co sie stało panie Czarku, kiedy pana apel o budowanie lub nie budowanie? nie może pan tak zostawić sprawy przeciez, apel, uchwała czy jakaś inna forma zajęcia stanowiska jest konieczną

  10. 10
    +14
    ~ yataman
    Piątek, 19.07

    odwolac ta babe ktora okrada nas od marca tego roku pobierajac pensje w wysokosci 6,5 tys zl za nierobstwo!! Prosze zobaczyc jak teraz wyglada ten basen i pomyslec ze ta baba ciagle pobiera gruba kase za to ze jest on w takim stanie jakim jest!!! To zlodziejstwo i bezczelnosc! spolka aqua park do likwidacji natychmiast!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.3239169120789