W kwietniu br. w mieście podjęto rozmowy z Zarządem Komunikacji Miejskiej w sprawie możliwości przewozu rowerów w elbląskich autobusach i tramwajach. Referendum odwołujące poprzednią władzę przerwało jednak tę dyskusję. Na razie w pojazdach komunikacji miejskiej jednośladów przewozić nie można, co nie oznacza, że do zmiany tych przepisów nie można powrócić - Na jesieni chcemy wrócić do rozmów - móiw radny Robert Turlej (PO). - Prezydent został poinformowany o tym pomyśle.
W większości miast na świecie, w których występuje komunikacja miejska, przewóz rowerów jest dozwolony. Dotyczy to również Polski. Rowery można przewozić chociażby w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, czy nawet w nieco mniejszej od Elbląga, Zielonej Górze. W polskich miastach przewóz rowerów zależny jest od różnych czynników. Można przewozić dowolnie rower, można tylko w niskopodłogowych pojazdach, lub dozwolone jest to tylko w określonym czasie i na określonych liniach. W Elblągu mamy natomiast pełny zakaz przewozu rowerów środkami komunikacji miejskiej.
W uchwalonej w 2012 roku polityce rowerowej dla miasta Elbląg wymienione są cele szczegółowe służące poprawie komfortu jazdy rowerem, a jednym z nich są działania zmierzające do integracji transportu rowerowego ze środkami transportu publicznego. Dlatego jeszcze wiosną br. radny Robert Turlej i oficer rowerowy Marek Kamm podjęli rozmowy z elbląskim ZKM w sprawie możliwości zmian w zapisach. Zapytaliśmy Michała Góreckiego z ZKM w Elblągu czy w związku z powyższym zapadały już jakieś wiążące decyzje? - Stosowna uchwała Rady Miejskiej w Elblągu, dotycząca przepisów porządkowych w komunikacji miejskiej, jeszcze nie została podjęta - mówi Michał Górecki. - Z tego względu zbyt wcześnie aby mówić o tym jak będzie to ostatecznie wyglądało – po prostu trzeba poczekać na decyzję Rady.
- Do kwietnia br. ws. przewozu rowerów w autobusach były przygotowywane propozycje nasze i zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu, a potem miały one zostać poddane pod dyskusje - mówi radny Robert Turlej (PO). - Jednak referendum i późniejsze wybory samorządowej przerwały nasze rozmowy.
Jak jednak zauważa radny, do tematu na pewno trzeba będzie wrócić - Razem z Markiem Kamem (elbląskim oficerem rowerowym - przy. red.) stoimy na stanowisku, że przewożenie rowerów w autobusach miejskich powinno być dopuszczalne w sytuacjach gdy np. pogoda jest niesprzyjająca, jak również w wyniku samej awarii roweru - wskazuje Robert Turlej. - Wspólnie z Zarządem Komunikacji Miejskiej zastanawialiśmy się także nad kwestią przewozu rowerów w godzinach szczytu i jak najlepiej ją zorganizować: czy rowerzysta może wejść wtedy do pojazdu, czy nie? Nasze stanowisko jest takie, że zgodę wydawać ma kierowca autobusu lub tramwaju, aby uniknąć sytuacji w której rowerzysta będzie chciał wejść z rowerem do przepełnionego lub zatłoczonego pojazdu. Z tego co pamiętam ZKM zaproponował tylko, aby przewóz rowerów był dopuszczalny poza godzinami szczytu
Sam przewóz rowerów miałby być nieodpłatny - To była nasza propozycja i stanowisko ZKM w tej sprawie - o ile dobrze sobie przypominam - było przychylne. Tutaj nie było żadnych obiekcji, tak jak przy przewozie wózków dziecięcych, który również jest bezpłatny. Problem bardziej polegał na tym, czy z rowerem można wejść do pojazdu w momencie, kiedy autobus jest pełny. To była główna kwestia rozmów, natomiast ze strony ZKM nie było niechęci w sprawie dopuszczenia przewozu rowerów.
Zapytaliśmy radnego, czy jeśli zajdzie taka potrzeba radni będą w stanie jeszcze w tym roku zacząć pracę nad stosowną uchwałą w tej sprawie, czy raczej plany te zostaną przesunięte na przyszły rok? - Myślę, że jesteśmy w stanie stworzyć taką uchwałę i podjąć nad nią prace jeszcze w tym roku. Na jesieni chcemy wrócić do rozmów. Prezydent został poinformowany o tym pomyśle.
Tymczasem jednak przypominamy, że w elbląskich środkach komunikacji miejskiej nadal obowiązuje całkowity zakaz przewozu: rowerów (za wyjątkiem rowerków dziecięcych), przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub odzieży albo, które mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd.
Prosze sprobowac wsiasc lub wysiasc z rowerem z zatloczonego autobusu. Dlaczego Radny proponuje darmowy przewoz ?
A ,czy ja z maluchem też będe mógł wsiąśc do autobusu , Przecież mały FIACIK 126P ZMIESCI SIĘ DO AUTOBUSU , to będzie się nazywać wygoda xxI wieku . Czy wy niewiecie barany ,że zakazuje się przewożenia pojazdów razem z osobami , nawet na lawecie zabrania się przewożenia pojazdu z osobami . a wy chcecie w srodkach komunikacji miejskiej przewozić ludzi i rowery , a może jeszcze bydło z gospodarstw do rzeżni ,
Wyjaśnił by mi ktoś proszę po co przewozić rowery środkami komunikacji miejskiej ? Rower chyba jest po to żeby się nim przemieszczać ? Ja już nie wiem co z tym Elblągiem, tu nic nie ma, wszystko niszczą, nic nie budują, jakies dziwne przewozy rowerów... Niedługo rowerem będzie się holowało autobus ? Czy ja źle rozumuję ?
bardzo dobry pomysł pana radnego, bardzo cenna inicjatywa, dzięki niej nie trzeba będzie budować ścieżek rowerowych, rowerzyści będa bowiem przemieszczać się po mieście autobusami, należy się zastanowić czy rowerzyści nie mogliby zostawiac rowerów w autobusach, wtedy nie musieliby nawet jeździć na przystanki, dzięki panu radnemu i oficerowi te najważniejsze dla rowerzystów sprawy mamy załatwione, znika problem budowy ścieżek rowerowych i rozmieszczenia stojaków na rowery, wielkie brawa dla obu panów za załatwienie najważniejszej dla elbląskich rowerzystów sprawy, jak to dobrze, że są tacy ludzie jak oni i dzień i noc myślą jakby tu usprawnić ruch rowerowy w mieście, po co ściezki, rowery do autobusów!!!!!
czekamy z upragnieniem na warsztaty miejskiej jazdy rowerem w autobusie, ...a póki co mamy pseudościezke rowerową na 12 lutego, absolutnie nową, nowiuteńka pseudościeżkę pod patronatem obu speców od rowerów zbudowano w centrum miasta
W KANADZIE są specjalne autobusy , ktore mają styłu pojazdu wysuwaną platformę do przewożenia rowerow , ale tam kurs autobusem trwa wjedną stronę 2 godziny . W Polsce przewóz pasażerow i bagażu ustala kodeks drogowy , a nie osoba pojedyncza , która nie ma pojęcia ,ze w razie nagłego hamowania można stracić życie , Jeżeli nie macie innych pomysłów to zapraszam do oczyszczania miasta , bo jak widać, to jest jedyna praca dla was .ZAMIATANIE.
DLACZEGO takie i podobne wiaty-przystanki nie są ustawiane wszędzie w Elblągu???ZKM czy tramwaje czy autobusy postawili słupki z tablicą rozkład jazdy i mają w d***e pasażerów NIECH STOJĄ I MOKNĄ.
co to za bzdety zajmijcie sie wazniejszymi sprawami
To jest naprawdy dobry pomysł z tymi rowarami w autobusie , czy w tramwaju , Na jesieni drogi będą już wyremontowane ruch bedzie komunikacją miejską wzmożony , awarie na pewno będą, nie raz kierowca powie proszę wysiadać awaria silnika , Ci co mają rowery w autobusie wyciągają i jadą dalej , Pan Robert Turlej z PO ma pomysł jak zresztą cała PO ONI NIC NIE ROBIĄ TYLKO MYSLĄ . Ja mam pytanie ,czy stojaki na rowery będą w autobusach i tramwajach , czy rower trzeba będzie oprzeć o plecy pasażera jak będe kasowal bilet.Czekam na odpowiedz od pomysłodawcy rowerowego ,
Wytłumaczy mi ktoś w końcu po co miejsce na rowery w autobusie ? Nasze miasto jest tak wielkie, że rowerem się nie da przejechać tych kilku km ? Serio nie kumam. Że jak ktoś się zmęczy jazdą po Elblągu (3km) na rowerze to może sobie do busa wsiąść z rowerem ? wtf ? W Elblągu w każde miejsce jest blisko, więc nierozómjetejinicjatywy.