Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u Polek, ale także kobiet na całym świecie. Dzisiaj, 7 czerwca w sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Profilaktyka ma różowe okulary", zorganizowana przez Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek - Ja wiem, że my już wiele razy mówiliśmy o profilaktyce raka piersi. ale dzisiaj chcielibyśmy o niej powiedzieć inaczej i porozmawiać także o tym, dlaczego nie korzystamy z możliwości często bezpłatnych badań - wyjaśniała dziś Alicja Tomczyk, prezes ESA. - W kobietach nadal jest duży strach, myślimy, że jak się nie dowiemy o chorobie, to nie zachorujemy "Mnie to nie dotyczy" - mówimy. Dzisiaj chcemy te stereotypy w różny sposób przełamać.
Na zaproszenie elbląskiego stowarzyszenia do naszego miasta zjechały dziś Amazonki z Kaliningradu, Iławy i Olsztyna , aby w gronie lekarzy i psychologów rozmawiać o profilaktyce, walce z chorobą a także o roli psychiki w walce z nowotworem. Na konferencji gościły również poseł Elżbieta Gelert oraz Barbara Dyrla, dyrektor Departamentu Społecznego UM w Elblągu i wielu znakomitych gości.
Podczas dwudniowej konferencji uczestniczy wezmą udział w kilku panelach dyskusyjnych m.in.: "Mam dwie piersi - czy zdrowe - jak sprawdzić", "Zrównoważona dieta - promieniuj zdrowiem", a także warsztatach z psychologiem "Siła ducha tworzy moc ciała". Nie od dziś wiadomo bowiem, że najlepsze efekty w leczeniu raka uzyskuje się wtedy, gdy skuteczną terapię medyczną wspiera silna psychika pacjenta
Amazonki przygotowały dla swoich gości także kilka niespodzianek - Przed Ratusze Staromiejskim stoi różowa ławeczka, na której jest napisane "Usiądź z nami, pogadamy" i zapraszamy na nią wszystkich elblążan, żeby dzisiaj z młodzieżą, która nas tam reprezentuje, żeby porozmawiać o różnego rodzaju problemach zdrowotnych - mówi Alicja Tomczyk. - Dzisiaj będziemy również rozdawali skierowania na bezpłatną mammografię paniom, które będą się do badania kwalifikowały wiekowo.
Profilaktyka ratuje życie
Słowa rak, czy śmierć nadal paraliżują, dlatego tematy te są tak bardzo trudne. Ale każda z nas powinna wiedzieć, kiedy wzrasta ryzyko zachorowanie na raka piersi. A u czynniki są wielorakie: zadecydować może o tym np. wcześniej przebyta choroba nowotworowa, obciążenie rodzinne, wśród krewnych pierwszego stopnia: matki, córki lub siostry. Decydująca rolę spełniają tu również czynniki dziedziczne: mutacja genu BRCA1, hormonalne - pierwsza miesiączka jeszcze przed 12 rokiem życia, czy menopauza po 50-tym roku życia. W grupie ryzyka są także kobiety, które nie rodziły i te, które na pierwsze dziecko zdecydowały się po 30-tym roku życia.
Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta również u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną i palącą papierosy, otyłych, z nadciśnieniem i cukrzycą. Do zachorowania na nowotwór piersi może się również przyczynić nadmierne picie alkoholu - Dlatego tak ważne jest samobadanie się kobiet, co miesiąc po miesiączce, ale w tej chwili najskuteczniejsze i najszybsze przy wykryciu nowotworu jest badanie mammograficzne, gdyż to właśnie ono wykryje nawet najmniejsze guzki, których możemy nie wyczuć podczas badania palpacyjne - mówiła dziś dr Elżbieta Czymsel, asystent ordynatora Onkologii i Chemioterapii WSZ w Elblagu dr. Iwony Ryniewicz-Zander.
Kobiety po 50-tym roku życia powinny poddawać się badaniom lekarskim co roku, a mammografię wykonywać co dwa lata - Poniżej tego wieku nic nas nie zwalnia od tego, żeby pokazać się lekarzowi, i przeprowadzić samobadanie - wskazuje pani doktor.
Naszą uwagę podczas badania palpacyjnego powinny zwrócić wszystkie niepokojące zmiany, które dostrzeżemy - Jesli widzimy zagłębiania się skóry na piersiach, przy podnoszeniu rąk, zmiany kształtu piersi, guzki, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienia skórne, zgrubienie pod pachą lub inna zmiana której wcześniej nie było, apeluję aby zgłosić się od razu do lekarza - mówi pani doktor.
Profilaktyka w wielu przypadkach pomaga nie tylko uratować piersi pacjentki, lecz również - jej życie.
Jutro, 8 czerwca, podczas drugiego dnia konferencji, Amazonki zaproponują swoim gościom i wszystkim zainteresowanym odwiedzenie stoisk z badaniami: cholesterolu, pomiaru cukru, ciśnienia i wagi, uczuleń i alergii oraz ich zapobiegania przez odpowiednią dietę,a także pokazy sprzętu rehabilitacyjnego oraz lamp naświetlających i rozgrzewających do terapii światłem. Dwudniową konferencję zakończy pokaz kostiumów kąpielowych i letnich turbanów.