Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ryszard Chudy, rzecznik Izby Celnej w Olsztynie: Nie ma planów by od kontroli odstąpić

21.05.2013, 11:26:44 Rozmiar tekstu: A A A
Ryszard Chudy, rzecznik Izby Celnej w Olsztynie: Nie ma planów by od kontroli odstąpić
Przejście graniczne w Grzechotkach (fot. www.polskieradio.pl)

Na początku maja szefostwo służb celnych wprowadziło nową interpretację przepisów dotyczących małego ruchu granicznego. Dotychczas granicę z Federacją Rosyjską można było przekraczać raz na dobę. Teraz bez problemów granicę będzie można przekroczyć tylko do 10 razy w miesiącu. W tej sprawie odezwały się głosy protestów. Na razie zintensyfikowane działania służb celnych na granicy trwają nadal i nie ma planów, by od tych kontroli odstąpić.

Przepisy mówią, że można przywieźć z Rosji maksymalnie tyle paliwa, ile mieści fabrycznie zamontowany zbiornik samochodu plus 10 litrów w kanistrze. Aby paliwo wwożone z kraju nienależącego do Unii było zwolnione z opłat trzeba spełnić jeszcze dwa warunki - Musi być ono wykorzystane wyłącznie do napędu tego samochodu, nie wolno go więc np. zlewać, czy tym bardziej odsprzedawać i jest ono przywożone okazjonalnie - mówi Ryszard Chudy - Czyli od 6 maja br. przepisy się nie zmieniły tylko zintensyfikowaliśmy nasze działania.

Jak przekazuje rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie nie ma także planów by od tych kontroli odstąpić, a szczegółowe analizy przekraczania granicy przez pasażerów były analizowane przez służby celne od stycznia br. - Nasze analizy wykazały np. że w roku 2012 do Polski z Obwodu Kaliningradzkiego bez opłat mogło wjechać ok. 120 mln litrów paliwa - wskazuje Ryszard Chudy. - Na podstawie naszych baz danych ustaliliśmy osoby, które pojawiały się na granicy co najmniej 20 razy w miesiącu (byli tacy co 25 a nawet 30 razy w miesiącu). Jako, że ci ludzie jeżdżą do Rosji najczęściej starszymi VW Passatami, do których można wlać i 100 litrów paliwa, nie ma wątpliwości, że łamią oni co najmniej dwa z trzech wskazanych wyżej przepisów: paliwo sprzedają, a do Rosji jeżdżą wyłącznie by tankować, czym łamią zasadę okazjonalności.

Dane na temat przywozu paliwa spowodowały reakcję kierownictwa Służby Celnej i w konsekwencji zapadała decyzja by od 6 maja br. na całej granicy zewnętrznej z Rosją, Białorusią i Ukrainą, wprowadzić zaostrzone kontrole. Wskazano, że podróżny, który w ciągu ostatnich 30 dni wjeżdża do Polski ponad 10 razy będzie proszony o udowodnienie, że jego wyjazd nie miał charakteru handlowego - Jeśli tego nie udowodni nakładamy opłatę - mówi rzecznik Izby Celnej w Olsztynie.

W jaki sposób odbywa się takie "badanie"? - Gdy samochód podjeżdża do odprawy granicznej automatycznie sczytywane są jego numery rejestracyjne - mówi Ryszard Chudy. -  Potem celnik wczytuje paszport podróżnego i wtedy na monitorze pojawia się pełna historia przejazdów tak tego człowieka jak i samochodu – co do sekundy wiemy kiedy i ile razy wjeżdżał i wyjeżdżał.

W takiej sytuacji gdy taka osoba pojawia się na granicy kolejny – więcej niż 10 raz - funkcjonariusz celny prosi o udowodnienie, że wyjazd do Rosji nie miał charakteru handlowego. Może użyć różnych argumentów - Był np. w Kaliningradzie nad morzem, nocował w hotelu, czy miał spotkanie biznesowe - wymienia Ryszard Chudy. - Jeśli nas przekona nie płaci należności. Zazwyczaj jednak nie ma żadnych argumentów bowiem jego pobyt w Rosji trwał pół godziny, a dzień wcześniej z Rosji przywiózł 100 litrów paliwa, którego nie miał żadnej szansy wyjeździć.

Jednak osoby, z którymi rozmawialiśmy na powyższy temat wskazują na inne sposoby interpretowania obowiązków przez celników. Wątpliwości wzbudzają po pierwsze losowe kontrole przejezdnych - "Okazjonalność" wprowadzonych na granicy przejazdów oznacza w praktyce tyle, że celnik decyduje o tym, czy przewoźnik ma zapłacić cło, czy nie, a jest to niezgodne z prawem, bo jak na razie nie istnieje żaden prawny przepis, który wskazywałby na to, ile razy w ciągu miesiąca granicę polsko-rosyjsjką można przekroczyć - mówi 64-letni pan Bogdan który granicę w Grzechotkach przekraczał już nie raz. - Poza tym o działaniach podjętych przez służby celne na granicy nikt wcześniej nie informował, zostały one wprowadzone z dnia na dzień, tylnymi drzwiami. W demokratycznym państwie tak nie powinno być - mówi rozżalony mężczyzna.

Jak wygląda deklaracja kierowcy dotycząca wwozu paliwa? Z punktu widzenia Izby Celnej odbywa się to w ten sposób, że kierowca sam deklaruje ile wwozi paliwa - Jeśli mamy wątpliwości to obecnie dysponujemy nowoczesnymi pompami, które w ciągu kilku minut wypompowują paliwo i dokonują pomiaru - mówi Ryszard Chudy.

Na inne metody pracy celników wskazują jednak sami zainteresowani - Nikogo nie obchodzi to, ile zadeklaruję przewożonego paliwa. Obojętnie czy wiozę 40 czy 100 litrów celnik i tak wpisze mi większą ilość "sugerując" się pojemnością zbiornika mojego samochodu - mówi pan Bogdan. Łapanki na "łapu capu" i zawyżanie jego ilości, oto kary, które ponosimy za legalny wjazd do Rosji.

Inne zdanie w tej kwestii ma Izba Celna - My za wwóz paliwa nie karzemy - naliczamy opłaty wyrównawcze – średnio ok. 2,50 za litr oleju napędowego i 2,90 za litr benzyny - mówi Ryszard Chudy. - Paliwo w Rosji kosztuje w przeliczeniu ok. 3,20 zł, czyli opłaty jedynie wyrównują straty budżetu państwa, a to nie jest kara.

W związku ze zintensyfikowanie działań służby celnej na powyższych przejściach granicznych odezwały się głosy protestów. Wystosowano także pismo do ministra finansów, Jacka Rostowskiego. Na razie przysłowiowy pat w tej sprawie trwa nadal.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +34
    ~ Tomek
    Wtorek, 21.05

    Stwórzcie warunki aby ludzie godnie zarabiali,nikt do Rosji nie jeździ dla przyjemność tylko podreperować budżet domowy dla wielu ludzi to jedyne źródło utrzymania !!!

  2. 2
    +18
    ~ Czyli PRL-come back
    Wtorek, 21.05

    Obywatel musi udowodnić swoją niewinność?! Bezczelna warszafka sięgnęła ponownie po tzw. wdowi grosz - czyli szmuglerów paliwa z obwodu kaliningradzkiego. Powiedziano im jasno: możecie kraść, pić, ćpać, rozrabiać, możecie doszlusować do waszych znajomych, którzy opuścili Macochę, czyli kraj który nazywa się Polska i wyjechali na Wyspy Brytyjskie, ale nie pozwolimy wam szmuglować paliwem, bo prezesi Lotosu, prezesi Orlenu etc. zadzwonili do Vincenta R. z wielkimi pretensjami, że chcieli wywindować paliwo do 6 złotych, a tu masz babo placek! I nawet na kilkusettysięczne premie dla rady nadzorczej zabraknie! A jakby tego było mało - od 1 lipca biedakom zajmujących się swoimi najbliższymi - zabierają dodatek opiekuńczy! Bo był zbyt wygórowany - aż 500 złotych miesięcznie !! Quo vadis Poloniae

  3. 3
    +9
    ~ jest demokracja??????
    Wtorek, 21.05

    Rządzący w Polsce i ci z olsztyna zapomnieli że od dobrych kilkunastu lat W POLSCE MINĘŁY CZASY PRL-u.W olsztynie i w całym tym województwie np.zabrania sie blokad ,TYLKO niech zobaczą w prawa obywateli .KOMUNA MINĘŁA RAZ NA ZAWSZE TYLKO WY TKWICIE W NIEJ NA ZAWSZE!!!!!!!!!!!!!!! KTO ma kasę to jeżdzi ile chce i gdzie chce a wam guzik do tego.

  4. 4
    +1
    ~ pogranicznik
    Środa, 22.05

    zdaje się, że nie posiadają żadnych specjalnych pomp o których mówią. Dlatego jeżeli ktoś nie chciał płacić cła ani wszczynac postępowania miał jeszcze opcje zabezpieczenia paliwa ale w zbiorniku auta gdyż służba celna nie posiada specjalnego sprzetu aby to wypompować i zmierzyć .. wiec kolejna ściema Chudego ..

  5. 5
    +3
    ~ a ku ku
    Środa, 22.05

    i znowu Olsztyn sra w E-g

  6. 6
    +8
    ~ elblazanin
    Środa, 22.05

    panie pseudorzeczniku celnikow OD KIEDY OBYWATEL MUSI UDOWADNIAC SWOJA NIEWINNOSC? OD KIEDY PRZEPISY INTERPRETUJE SIE JAK SIE NAM PODOBA ? IDZ PAN DO SZKOLY ale wplywy z lapowek pewnie spadly i trzeba troche sobie dorobic czy ktos sprawdza ile mam paliwa jak wjezdzam i wyjezdzam?NIE BO NAWET TEGO NIE UMIECIE A CALA ZGRAJA CELNIKOW W BRANIEWIE I GRZECHOTKACH TYLKO CZEKA NA LAPOWE BO LAPIA I CZEPIAJA SIE LUDZI ZA PALIWO A NA RYNKACH SA TySIACE PACZEK PAPIEROSOW CZYM TO WYTLUMACZA PANOWIE CELNICY ODPOWIEDZ JEST PROSTA HURTOWNICY MAJA SIE DOBRZE A PARE PLOTEK NALEZY ZLAPAC WYNIKI MUSZA BYC JAK TO DZIELNIE CELNICY STRZEGA NASZYCH GRANIC!

  7. 7
    +3
    ~ Anty Sowiet
    Środa, 22.05

    Proponuje naliczać opłaty wyrównawcze dla Rusków na artykuły spożywcze i przemysłowe, które wywożą z Polski na handel. Ale zamiast tego lepiej im jeszcze znaki w ich języku porobić żeby kacapy trafić łatwiej do centrum mogli -.-

  8. 8
    +2
    ~ strajk
    Piątek, 31.05

    według mnie to tak jak napisała / napisał " Anty Sowiet " ma racje .. dla Rusków to nic nie clą , a przecież wywożą tyle towarów na handel .. tylko po co Ruska clić , jak on da w łapę dla celnika ?! a Polak nie głupi i łapóweczki nie da -,- dlatego tak się dzieje ; )

  9. 9
    0
    ~ kierowca
    Sobota, 21.12

    Mam pytanie do rzecznika. Na jakiej podstawie prawnej podróżny ma zadeklarować ilość paliwa w zbiorniku samochodu? Gdzie to jest napisane? Jak kierowca ma to zmierzyć? Nie każdy tankuje w FR. Nie każdego stać na zakup mobilnej pompy za 140 tyś zł tak ja Urzędów Celnych. I na koniec, ile paliwa znajduje się dzisiaj w zbiorniku samochodu Pana rzecznika?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7237138748169