Nie da się ukryć, że Polska jest krajem posiadającym bogatą historię. Dzień taki jak ten - 3 maja, to idealna okazja, aby przybliżyć ludziom część przeszłości dotyczącą naszego kraju. Co dawała ówczesnym Polakom Konstytucja Trzeciego Maja i jak w tym roku elblążanie uczczą jej uchwalenie?
3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Przyjęta przez Sejm Wielki konstytucja Rzeczpospolitej Obojga Narodów gwarantowała między innymi reformę sądów, skarbu i wojska, a także wprowadzenie sejmików szlacheckich oraz Straży Praw.
W praktyce oznaczało to przemianę przestarzałego ustroju Rzeczpospolitej. Nastąpił podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, wprowadzono wolność wyznania, a zniesiono liberum veto, wolne elekcje i konfederacje.
Konstytucja 3-go maja była przede wszystkim próbą uratowania I Rzeczpospolitej na przykład poprzez wprowadzenie monarchii konstytucyjnej i osłabienie roli magnaterii, czyli najbogatszej warstwy szlachty.
Dzień 3 maja uznano za święto już dwa dni po uchwaleniu nowej konstytucji. Od 2007 roku, wraz z Polakami uroczystości upamiętniające te wydarzenie obchodzą także Litwini.
W trakcie rozbiorów, zaborcy zabronili obchodów tego święta. Dzień ten, wrócił do kalendarza świąt państwowych dopiero po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w 1919 roku. Jak się później okazało nie na długo. Po raz kolejny usunięte zostało przez sowietów i hitlerowców. Na stałe Dzień 3 Maja, jako święto narodowe powrócił w 1990 roku.
Podobnie jak w całej Polsce, tak też w Elblągu tego dnia, odbywają się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W Katedrze św. Mikołaja o godzinie 13:00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Dalsza część obchodów odbędzie się na Starym Mieście. Przed Bramą Targową około godz. 14:00 aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka przedstawią fragment komedii politycznej Juliana Ursyna Niemcewicza „Powrót posła”. W programie przewidziano także występy m.in. Orkiestry Wojsk Lądowych czy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska.
Paulina Rakoczy
Kocham Polskę ,jestem dumny że mieszkam w naszym kraju.Odmienne jednak mam zdanie na temat tych którzy mówią że dobrze rządzą Polską
Jestem dumny z dokonań moich przodków. Kocham moją Ojczyznę - Polskę. Tu jest mój dom, rodzina i przyjaciele.
Z okazji obchodzonego 3 maja Światowego Dnia Wolności Prasy amerykańska fundacja Freedom House opublikowała raport; szacuje w nim, że odsetek mieszkańców świata, którzy mają dostęp do wolnych mediów, spadł w 2012 r. do najniższego poziomu od 10 lat. Wśród 63 krajów, które zostały uznane za cieszące się wolnością prasy, po raz kolejny jest Polska - na 47. miejscu (wraz z Tajwanem, Urugwajem i Tuvalu), przed Hiszpanią, Łotwą, Izraelem, Koreą Południową i Włochami, ale za Litwą, Słowacją, Francją, Wielką Brytanią, Czechami, Niemcami czy Estonią.
Mimo wielu kłopotów w życiu osobistym stwarzanych przez rządzących ale również przez nas samych a winę zwalając na innych,żyje mi się średnio ale tak strasznie nie narzekam, mogło być lepiej ale jak jest tak jest przecież my ludzie szarzy wybieramy władze Naszego kraju narzekajmy na siebie że wybraliśmy osoby które walczą o stołki i słuchają co im mówi ich PREZES i ślepo wykonują jego polecenia a nie nas wyborców,rozliczcie swych wybranych posłów na sejm,senat tak jak rozliczyliśmy nasze Elbląskie rządy,tylko żeby były lepsze-TAK TRZYMAĆ
Ciekawa sytuacja w tym czasie Orkiestra i wojsko z elbląga jak pokazała TVP olsztyn uczestniczyło w olsztynie.Na dodatek w olsztynie było uroczyście a w Elblągu?????????????Nienawidzę kłamstwa i olsztyna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!