W nowych latach finansowania z budżetu UE pojawiły się niestosowane dotychczas instrumenty, np. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli te realizowane na terenie miast i ich obszarów funkcjonalnych - np. w transport publiczny czy rewitalizację, oraz Rozwój Kierowany przez Społeczność Lokalną (inicjatywy podejmowane przez społeczności lokalne). Szczególnie ten pierwszy będzie dla naszej gminy osią priorytetową przy staraniach się o dofinansowanie z budżetu unijnego. Dlatego w tym tygodniu Rada Miejska upoważniła prezydenta do podpisania umowy współpracy partnerskiej, która zbuduje szeroką koalicję z ościennymi gminami, w celu skutecznego pozyskiwania środków unijnych.
Inwestycje zintegrowane będą niwelowały problemy na obszarze znacznie szerszym, aniżeli jedna gmina i stąd konieczność współpracy z pozostałymi gminami wiejskimi i miejskimi, leżącymi wokół Elbląga. Przy tej okazji, jeszcze w grudniu 2012 roku, prezydent Grzegorz Nowaczyk do rozmów włączył również włodarzy ościennych gmin, leżących w powiecie elbląskim i braniewskim. Przeprowadzono wtedy konsultacje z 10 gminami z powiatu elbląskiego i braniewskiego, ponieważ w ten sposób zostanie zorganizowany Miejski Obszar Funkcjonowania, a zaangażowanie w to samorządów z obu powiatów, ma spowodować obopólną korzyść płynącą z pozyskanych ze środków unijnych.
Dlatego na początku lutego br. Gmina Miasto Elbląg złożyła wniosek aplikacyjny. “Przygotowanie dokumentów strategicznych dla Elbląsko-Braniewskiego Obszaru Funkcjonalnego” w ramach Konkursu Dotacji na działania wspierające jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania na obszarach funkcjonalnych. Projekt polega na opracowaniu dokumentów strategicznych dla obszaru funkcjonalnego obejmującego Elbląg, powiat ziemski elbląski i powiat braniewski (komponent I) oraz opracowaniu dokumentacji projektowej dla wybranej inwestycji w ramach Elbląsko-Braniewskiego Obszaru Funkcjonalnego (komponent II).
Planowany całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 2 962 200 zł brutto, przy czym przewidywana kwota dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna wyniesie 90% kosztów kwalifikowanych (całkowitych kosztów projektu).
Istotnym jest fakt, że Elbląg będzie liderem projektu, w który jako partnerzy zaangażowane będą następujące jednostki samorządu terytorialnego: Powiat Elbląski, Gmina Elbląg, Gmina Godkowo, Gmina Gronowo Elbląskie, Gmina Milejewo, Gmina Markusy, Miasto i Gmina Młynary, Gmina Rychliki, Miasto i Gmina Pasłęk, Miasto i Gmina Tolkmicko, Powiat Braniewski, Miasto Braniewo, Gmina Braniewo, Miasto i Gmina Frombork, Gmina Lelkowo, Miasto i Gminy Pieniężno, Gmina Wilczęta.
Współpraca partnerska gmin powiatów elbląskiego i braniewskiego przyczynić się ma do wzmocnienia potencjału oraz integralności przestrzennej projektowanego obszaru funkcjonalnego. Działania podejmowane w ramach projektu umożliwią przygotowanie wspólnego zestawu działań dla gmin miejskich i wiejskich wchodzących w skład planowanego obszaru funkcjonalnego oraz zapewnią efekt synergii przyczyniając się do wzmocnienia integralności przestrzennej powiatów elbląskiego i braniewskiego. Realizacja projektu w partnerstwie z gminami wchodzącymi w skład Elbląsko- Braniewskiego Obszaru Funkcjonalnego zapewnia jak najszersze wykorzystanie potencjału terytorium poprzez kompleksowe podejście do planowania rozwoju i rozwiązywania problemów.
Wkład własny Gminy Miasta Elbląg, na który składa się suma kosztów partycypowania w obu
komponentach projektu oraz koszty operacyjne wynosi: 78 625,56 zł i zostanie pokryty ze środków budżetu miasta.
Nowe inwestycje miejskie
Ekipa Grzegorza Nowaczyka przygotowała już wstępna listę zadań inwestycyjnych, które mogłyby się znaleźć i czerpać nakłady finansowe z unijnych programów. Kilka przykładów z tych projektów, które nasz samorząd chciałby wykonać w latach 2014-2020 to m.in.: dokończenie trakcji tramwajowej w ulicach: Grota-Roweckiego-Armii Krajowej-12 Lutego, wraz z zakupem sześciu nowych wagonów tramwajowych, a także połączenie wiaduktem dzielnicy Zatorze z miastem, wykonanie uzbrojenia terenów inwestycyjnych na Terkawce i rozbudowa Elbląskiego Parku Technologiczny o nowe skrzydło, przygotowanie zintegrowanego systemu informacji transportu publicznego oraz nadzoru nad ruchem drogowym, a także budowa mostu łączącego Modrzewinę z drogą ekspresową nr 7.
Po co kładą nowe tory na 1- Maja i Pocztowej skoro planują tory na Grota - Roweckiego - nie można było ich położyć tam gdzie mają być docelowo. .
W tych planach miasta brakuje mi większej odwagi, szczególnie dla rozwoju tramwajów w mieście i zakupu nowego taboru. Dlaczego tylko 6 składów? Dlaczego tylko ograniczenie się to odcinka 12 lutego i Grota-Roweckiego? A co z Królewiecką i odcinkami jednotorowymi wzdłuż tj ulicy? Przecież tam jest potrzebny remont! Mowa tu o projekcie proekologicznym, na który to UE przeznacza nawet 85% dofinansowania. Co z drogą nr 500 i przebudową Placu Grunwaldzkiego? Co z przejazdem na Malborskiej (przecież tam też trzeba posilić się o stworzenie wersji z wiaduktem, albo tunelem i do tego byłby to dobry łącznik dla Malborskiej, Fabrycznej i Dojazdowej). W planach 7-letnich powinno być miejsce i dla tych inwestycji...
I znów stek obietnic .Przez dwa lata były obietnice i TYLKO wycieczki to i następne dwa lata by chcieli a tu SZLABAN 14.04.2013.Teraz jak mróz -10 to pogonili rządzący ludzi na budowy ulic tylko sami powinni politycy postać na mrozie to by wiedzieli co robią.
GDZIE w Elblągu:galerie,aquapark ,przekop mierzei .OD TEGO ZACZNIJCIE.
wykonanie uzbrojenia terenów inwestycyjnych na Terkawce i rozbudowa Elbląskiego Parku Technologiczny o nowe skrzydło, przygotowanie zintegrowanego systemu informacji transportu publicznego oraz nadzoru nad ruchem drogowym, a także budowa mostu łączącego Modrzewinę z drogą ekspresową nr 7...to właśnie przez takie idiotyczne wręcz pomysły miliony złotych sa marnowane bez najmniejszej korzyści dla mieszkańców, to własnie przez twórców tych idiotycznych koncepcji miasto sie wyludnia, młodzi uciekają gdzie pieprz rośnie, dopóki nie zmieni się sposób wydatkowania pieniędzy , dopóki w UM nie zatrudni sie ludzi z otwartymi głowami, którzsy maja jakąś wizję rozwoju, a nie wizję wywalania pieniedzyw błoto aby kolesie realizujacy się po0obławiali, nie ma co liczyć na sanację miasta, zgnoja miasto
ludzie stąd uciekają to trza im drogę wybudować..do tego trza powalać spółkę i wybrać prezesa. Właśnie, kto wie jak wygląda dzień pracy prezesa elbląskiego aquaparku?
Jaś Fasola ma terkawkę po przepiciu.
efekt synergii...no będzie efekty synergii w zakresie zwiększenia bezrobocia, te gimny tu wymienione to mają najwyższy poziom bezrobocia w Polsce, jednoczesnie sa chyba najbiedniejsze, szefen tego towarzystwa i liderem dzięki niesłychanej wręcz inteligencji ludzi władzy zostało miasto Elbląg!!! huraaaaaa, huraaaaaa, huraaaaaaa, ... na marginesie mam mieszkanie, 1 pokój z piecem jak myślicie na co mi Lewnadowski to zamieni? mam nadzieję, na jakieś 80-90 m2 chyba mi się uda???
przekopać to ty se możesz ogródek a nie mierzeję, stek głupot te wasze komentarze
Elbląg został liderem, nareszcie, no szkoda, ze liderem największej biedy w Polsce, ale mimo to gratulacje, być najbardziej zawiochowanym miastem w Polsce to powód do dumy i pewnie możliwość wyciagniecia mega kasy po pozorem wali o lepsze jutro, to się złodzieje obłowią na Elblagu, ciekawe, jakie nowe tereny inwestycyjne przebadają, stawiam na pola pod Lelkowem, Lelkowski Park technologiczny czy nie brzmi to dumnie? a ile fabryk tam powstanie, a ile miejsc pracy, tak z 200 melonów można śmiało władować w ten projekt, nikt sie nie zapyta po co, spokojna głowa