Elbląg ze swoja zabytkową starówką w niedługim czasie ma przejść kolejną, mała rewolucję. Tym razem w trakcie realizacji jest kolejna nowość i udogodnienie, z której będą mogli w przyszłości skorzystać elblążanie, jak i turyści odwiedzający nasze miasto. W zeszłym roku radni Paweł Nieczuja-Ostrowski i Robert Turlej wystąpili do prezydenta Elbląga z interpelacją o stworzenie systemu informacyjnego w postaci tablic, na których znajdowałyby się opisy miejsc i obiektów obecnie istniejących, a także obiektów których już nie ma. Dzięki temu elblążanie oraz turyści mogliby zapoznać się jeszcze bardziej z bogatą historią Elbląga.
System tych tablic informacyjnych z opisami obecnych obiektów i tych, których już nie ma miałby być dodatkowo opatrzony fotokodami QR, dzięki którym wędrówka po Starym Mieście nabrałaby innego, nowego wymiaru.
Jak miałaby wyglądać owa ścieżka? Jak wynika z informacji zamieszczonych na blogu radnego Pawła Nieczuja-Ostrowskiego ścieżka ta będzie to czytelnie oznaczony szlak z czterojęzycznymi, ilustrowanymi tablicami opisującymi najistotniejsze zabytki, dogodny do samodzielnego zwiedzania miasta. Na tablicach mają zostać ujęte owe fotokody QR umożliwiające odczytywanie szerszego opisu w smartfonach. Całość projektu powinna zostać uruchomiona do kwietnia 2013 roku.
Budowa fotokodu QR umożliwia jego umieszczenie i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera (np. na przenośnikach). Symbolika jest również stosowana w różnych aplikacjach niezwiązanych z transportem przesyłek. Można je np. stosować do zapisywania i umieszczania w różnych miejscach adresów URL, a następnie odczytywać przy pomocy odpowiednio oprogramowanych urządzeń przenośnych (za wikipedią). W takich kodach będą więc umieszczone informacje o zabytkach, które znają się na tablicach ustawionych na Starym Mieście w Elblągu.
Pomysł podpatrzyli radni w innych miastach Polski i Europy, gdzie takie fotokody z powodzeniem istnieją. Długo trzeba było czekać, aby ustalono trasę wzdłuż której rozstawione zostaną tablice informacyjne i aby znalazły się odpowiednie środki na jego sfinansowanie Obecnie jednak Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie projektu oraz stworzenie aplikacji mobilnej po mieście o nazwie „Ścieżka Piekarczyka” na platformę iOS oraz Android. Aplikacja zostanie również zamieszczona w Google Play oraz na kontach wykonawcy projektu, który w sposób nieograniczony i całkowicie bezpłatny stworzy możliwość ich pobrania przez użytkowników. Zostanie również wygenerowany QR-kod, umożliwiający pobranie całej aplikacji korzystając z podstrony lub linków kierujących bezpośrednio do tej aplikacji.
Zainteresowane wykonaniem zadania firmy swoje zgłoszenia mogą kierować do 20 marca. Wszystko więc skazuje na to, że latem tego roku, w mieście i po elbląskiej starówce, uda nam się przejść mobilną „Ścieżką Piekarczyka”.
A ścieżka Kucharczyka też będzie? Np. ze Światowida do Promyka? Można by taką ścieżką jeździć tylko luksusowymi limuzynami o wartości nie mniejszej niż połowa wartości budynku Promyka.
A ja proponuje żeby obaj radni spakowali węzełki i poszukali rozumu - to gdzieś koło Pacanowa więc im podróż raźno pójdzie a i szukać mogą w godnym towarzystwie...
może niech ci radni zajmą się tym syfem na starówce bo aż wstyd zaprosić tam gości ,starówka wygląda jak największy parking w mieście
wreszcie, długo trzeba było czekać aż władze miejskie zajmą się turystyką, brawo panowie!
A DLACZEGO NADAL nie wmontowano tablic podobnych do alei gwiazd w innych miastach.A w Elblągu miały by to być tablice sławnych Elblążan,czy to jest takie trudne do wykonania.A MAMY SIE KIM POCHWALIĆ przed turystami.
czytając wpisy osoby podpisującej się Mariusz Lewandowski przypomina mi się film "Więzień nienawiści", a miastu należy się pochwała za działania
Znów tabliczki ,najpierw 112 teraz historia piekarczyka ,która tak naprawdę jest legendą,chyba ktoś ze znajomych radnych nieźle na tych tabliczkach zarobi ,,,a co z drogami,chodnikami,CH ,aquaparkiem,portem,bezrobociem ,itp rozumiem ze te sprawy mogą POczekć....dodam tylko ze nie jestem przeciwny takim inicjatywą ,ale takimi bzdurami radni mogą sie zająć jak rozwiążą już ważne problemy i nic innego już nie zostanie do roboty
Panie Pawle, błagam, niech Pan opuści szeregi tej partii upokarzającej Polaków. Jest Pan porządnym człowiekiem, a przez przystawanie z "tym elementem" tylko Pan traci. Wystawia Pan twarz do wentylatora, w który ktoś wrzucił g... Kiepsko Pan się schłodzi w takich warunkach. Niech Pan ich nie firmuje nazwiskiem, które wiele znaczy dla Polaków!
A moze przy każdej dziurze w jezdni,chodniku postawimy tabliczkę opisem okoliczności i czasu powstania. przy kazdym zamkniętym zakładzie pracy lub obiekcie postawimy tabliczkę z opisem dlaczego do tego doszło . Możemy te tabliczki nazwać "śladami nierobów z UM " LUB prościej "apokalipsa elbląga za Grzegorza Nowaczesnego"
Pomysł jest już anachroniczny - takie propozycje sam składałem UM w 2010 r... Dziś to już odgrzewane kotlety. Dziś wypada pójść dalej - tropem Szopenowskich Ławeczek z Warszawy. Multimedia na smartfon to nie jest propozycja dla turystyki sentymentalnej a trudno się spodziewać że młodzi Niemcy Francuzi czy Włosi przyjadą do Elbląga zamiast na Ibizę... Doprawdy nie bardzo to pasuje do tego co można sprzedać no chyba że na siłę. W turystyce powinniśmy stawiać na sporty wodne bo mamy zaplecze w tym na turystykę sentymentalną na morzu czego nie ma wcale i na renowację zabytków - tych z czasów Państwa Zakonnego ale i tych z okresu międzywojennego . Ifony jakoś do tego nie pasują .... moim zdaniem