O zmianach w zdawaniu egzaminu na prawo jazdy słyszy się od kilkunastu miesięcy. Nowe zasady to nie tylko nowe kategorie prawa jazdy, czy baza kilkutysięcznych pytań, które będą obowiązywały podczas zdawania egzaminu teoretycznego. Zmieni się także droga młodego kierowcy - adepta, do zdobycia kartonika, upoważniającego go do kierowania pojazdem. Pojawi się bowiem novum w tej dziedzinie – profil kandydata. Dziś przedstawiamy, jak wygląda nowa procedura obiegu dokumentów, przedkładanych przez osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
W dniu 19 stycznia 2013 r. wchodzi w życie ustawa o kierujących pojazdami, która wprowadza nowe zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami w tym zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, nadzoru nad ośrodkami szkolenia kierowców oraz instruktorami - Głównym celem tej regulacji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez podniesienie kwalifikacji kierujących pojazdami – mówi Magdalena Kołodyńska, Kierownik Referatu Obsługi Kierowców w UM w Elblągu - Istotna również jest poprawa jakości szkolenia kandydatów na kierowców oraz minimalizacja korupcji.
Nowa ustawa jak i przepisy wykonawcze są bardzo obszernym materiałem i z pewnością sprawią wiele trudności systemowych w ich wdrażaniu zarówno pracownikom wydziałów komunikacji jak i ośrodkom szkolenia kierowców oraz wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego - Nie twierdzę, że ustawa o kierujących zawiera błędy i luki, ale że jest trudna, a to nie to samo – mówi Magdalena Kołodyńska.
Nowe zasady
Do tej pory było tak, że adept pojawiał się w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kierowców i tam składał wszystkie dokumenty, łącznie z zaświadczeniem od lekarza - Nowym rozwiązaniem będzie zmiana systemu obiegu dokumentów przedkładanych przez osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami – informuje pani kierownik. - Od dnia 19 stycznia 2013 r. przyszły kierowca może osobiście lub elektronicznie złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy wraz z niezbędnymi dokumentami do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Miejskiego (jeśli mieszka w Elblągu – przyp. red.) lub Starostwa Powiatowego (jeśli zamieszkuje okolice Elbląga – przyp. red.).
Po weryfikacji dokumentów generowany będzie w systemie teleinformatycznym profil kandydata na kierowcę (PKK) - Na szkolenie będzie się on zgłaszał do dowolnie wybranego ośrodka szkolenia kierowców z nr PKK, który po zakończeniu szkolenia zaktualizuje profil o dane potwierdzające ukończenie stosownego szkolenia – mówi Magdalena Kołodyńska. - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego po pobraniu PKK i przeprowadzeniu egzaminu państwowego również zaktualizuje w systemie teleinformatycznym profil o dane, dotyczące pozytywnie zdanego egzaminu państwowego.
Następnie, już na podstawie zaktualizowanego profilu kandydata na kierowcę, zostanie zamówiony dokument prawa jazdy.
"Magdalena Kołodyńska, Kierownik Referatu Obsługi Kierowców w UM w Elblągu" Takie same nazwisko mają dwaj egzaminatorzy na prawko czy to przypadek czy rodzinne powiązanie?
Przecież to jedna wielka firma rodzinna ,drukarze stanowisk, aż mgli od tych wszystkich układzików !!!!!!!!! A Iza Nowaczyk ,to jak tam się dostała ,no miała kwalifikacje wyższe wykształcenie o kierunku wychowanie wczesnoszkolne hahahahahaha
Nic nowego, pracownicy elbląskiego "wydziału komunukacji" od dawna mają trudności w zrozumieniu i stosowaniu Ustawy PoRD i przepisów wykonawczych do niej. Sądzę więc, że więcej trudności to raczej dla nich chleb powszedni.
Nie w utrudnianiu otrzymania prawo jazdy tkwi problem duzej , bodaj najwiekszej wypadkowości w Europie na polskich drogach . 10 dodatkowych egzaminów nie zmieni stylu jazdy wielu kierowców , jak ich określił pewien znany dziennikarz , jak by zeszli z drzewa i od razu wsiedli do auta .Wystarczy wprowadzić takie same przepisy , mandaty , kary , jak w wiekszości krajów zachodniej Europy i prawdziwą policję drogową i od razu zrobi się bezpieczniej na polskich drogach , bez typowego dla komunistycznego i post komunistycznego kraju utrudniania ludziom życia . I bez tego w Polsce żyje się przyzwoitym ludziom duzo gorzej niż ,gdzie indziej.
Co się dzieje w sprawie referendum ,czy ktoś jest w temacie??
Możesz pobrać druk na zbieranie podpisów ze strony www.wolnyelblag.pl lub na hetmańskiej w biurze
Zgadzam się z autorami wcześniejszych komentarzy.Wszystkie decyzje są podejmowane za zgodą i z błogosławieństwem Pani kierownik Magdaleny Kołodyńskiej.Decyzje urzędników są interpretowane na swój sposób a nie zgodnie z ustawą.Ponadto panuje w tym referacie komunikacji w Elblągu duża nadgorliwość w postaci zadawania zbędnych pytań i zbierania niepotrzebnej dokumentacji.Pytanie- kto komu powinien służyć.Urzędnik obywatelowi czy obywatel urzędnikowi.W referacie komunikacji rządzi Pani Magdalena Kołodyńska a nie Pan Prezydent. Dziwię się Panu Prezydentowi że nie widzi co robią jego urzędnicy i co się dzieje pod jego dowództwem.Dopóki uzędnicy będą rządzili w Polsce nigdy nie będzie dobrze.Nadają się do programu Państwo w Państwie.
Niezadowolony zgadzam sie z Toba ale ostatnio bylam odebrac prawo jazdy i mily Pan byl calkiem fajny :-) pozdrawiam Pana Krzyska :-)