Elbląski tabor karetek powiększy się o nowy ambulans. Radni przyznali 200 tys. zł dotacji na zakup karetki typu „P” – Staraliśmy się o tę pomoc od dłuższego czasu – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Elżbieta Gelert.
W polskim systemie ratownictwa medycznego funkcjonowało onegdaj kilka rodzajów ambulansów – często oznaczanych poprzez malowaną na nadwoziu samochodu literę wewnątrz okręgu np. „R” - dawne erki, „W” - karetki wypadkowe, „P” - karetki przewozowe, „N” - karetki neonatologiczne i „K” - karetki kardiologiczne.
Po wejściu w życie reformy systemu ratownictwa medycznego, zgodnie z Ustawą, do końca 2010 r. stopniowo stary podział na karetki R, W i P został zastąpiony przez podział na karetki: specjalistyczne „S” i podstawowe „P”.
Obecnie, na cały powiat elbląski zespołów ambulansów ratownictwa medycznego, mamy siedem: 3 zespoły specjalistyczne „S” - dwa w Elblągu i jeden w Pasłęku) i cztery zespoły podstawowe „P” - dwa w Elblągu, jeden w Młynarach i jeden w Tolkmicku.
Jednak, ze względu na potrzeby skuteczniejszego zabezpieczenia potrzeb mieszkańców Elbląga w zakresie bezpieczeństwa medycznego, od dłuższego czasu istniała zasadność zwiększenia ilości taboru pojazdów medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, służących ratowaniu życia ludzkiego.
Dlatego na ostatniej sesji Rady Miejskiej udzielono pomocy finansowej Samorządowi województwa warmńsko-mazurskiego poprzez przekazanie dotacji celowej w kwocie 200 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu ambulansu dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu - Będzie to ambulans typu podstawowego, czyli "P" - wyjaśnia dyrektor WSZ w Elblągu, Elżbieta Gelert. - Od dłuższego czasu staraliśmy się o zwiększenie taboru naszych ambulansów.
W ambulansach ratownictwa medycznego typu „P” załoga składa się z co najmniej dwóch ratowników lub pielęgniarki systemu, bez lekarza. W przypadku gdy, żaden z innych członków zespołu nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, trzecią osobą w zespole może być kierowca, który jest osobą bez wykształcenia medycznego. Jaki sprzęt znajdzie się w nowym ambulansie? – Znajdzie się tu wyposażenie podstawowe: nosze, krzesełko kardiologiczne deska ortopedyczna i inny sprzęt transportowy – wyjaśnia dyrektor WSZ. - Każdy ambulans jest wyposażony także w zestaw leków ratujących życie oraz sprzęt medyczny.
Przypominamy także, że podpisany został program transgraniczny Polska-Litwa-Rosja, w ramach którego elbląskie karetki mają zostać wyposażone w tzw. panele statusów - zaopatrzone w GPS i drukarki - które służą do przesyłania informacji o wypadkach. To na nich, a nie drogą telefoniczną, jak dotychczas, elbląskie zespoły ratunkowe miałyby otrzymywać polecenia wyjazdów do zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu
Brawo!!
a za jakiś czas ambulans zabierze Olsztyn...
taa oni dali.. my dalismy to nasze pieniądze...
jak radni dali- my daliśmy !!!!!!!!!!!!!Ze swojego dały te św...przy korycie???!!!!!!!!!!!!
A KIEDY olsztyn odda sprzęt który sobie przywłaszczył!!!!!!!!!!!
KTÓRE OBOWIĄZKI ZANIEDBUJE PANI GELERT?CZY TEZ MOZE JAKO DYREKTOR MA NIENORMOWANY CZAS PRACY CZY MOZE JAKO POSLANKA NIE OBOWIAZUJE JEJ OBECNOSC NA OBRADACH POSIEDZENIACH I ZEBRANIACH KOMISJII biorac pod uwage ok 300 km dzielacych wiejska w warszawie od krolewieckiej w elblagu NO CHYBA ZE JEST TAK GENIALNA ZE W DZIEN JEST POSLEM A W NOCY DYREKTOREM SZPITALA ZEBY NIE BYLO WYTLUMACZCIE PROSZE BO NIE WIEM DZIEKUJE