Pod koniec lipca br. ruszył bezwizowy, mały ruch graniczny pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską, który m.in. ma stworzyć nowe możliwości gospodarcze, które otworzą się dla Elbląga i mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego. Porozumienie powinno się też przyczynić do ożywienia społecznego, kulturalnego oraz gospodarczego, szczególnie po stronie polskiej, głównie w branży turystycznej, sportowej, inwestowania w nieruchomości, po współpracę z młodzieżą na stopie sportowej i kulturalnej. Jednym z punktów zacieśniających naszą współprace mają być także Przedstawicielstwa Informacyjne otwarte w obydwu Miastach. Uroczystego otwarcia punktu elbląskiego w Kaliningradze dokonano 25 września. Dzisiaj, 20 listopada, bliźniacze przedstawicielstwo kaliningradzkie otwarto w Elblągu.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele mera Kaliningradu, na czele z wicemerem Andriejem Szumilinem, Konsulem Generalnym Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiejem Puczkowem, Konsulem – Radcą, Zbigniewem Świerczyńskim oraz gospodarz dzisiejszego spotkania – Prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk.
25 lipca Elbląg i Kaliningrad uzyskały możliwość formalnego, swobodnego przemieszczania się do siebie nawzajem. Ruszył bezwizowy, mały ruch graniczny. Aby jeszcze bardziej ułatwić dobre relacje pomiędzy mieszkańcami miast partnerskich, podjęto decyzję o otwarciu w obydwu miastach Przedstawicielstw Informacyjnych. W Elblągu i w Kaliningradzie, zainteresowani mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje i kompleksową wiedzę o tym, co dzieje się w obydwu miastach partnerskich - Tu będziemy wspólnie z Merostwem organizować także spotkania ekspertów. Po raz pierwszy mieszkańcy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego mają tak ułatwione spotkania – mówił dziś prezydent Grzegorz Nowaczyk - Otwieramy bramy w obie strony, robimy to i dla mieszkańców, dla turystów i biznesmenów, zarówno tych, którzy chcą wjechać do Unii Europejskiej i tych, którzy chcą poznać atuty Federacji Rosji.
Historia dobrych relacji pomiędzy naszymi miastami jest długa, a te kroki które zostały podjęte na drodze naszej współpracy są od lat dążeniem do rozwijania naszych dobrych kontaktów. Czy dzięki Przedstawicielstwu Informacyjnemu Kaliningradu w Elblągu dowiemy się więcej o ofercie, jaką dysponują nasi sąsiedzi zza wschodu, a także – o nich samych? - Wszyscy, którzy zajmują się rozwojem kontaktów międzynarodowych wiedzą, że bez odpowiednio przygotowanej infrastruktury, rozwój takich kontaktów byłby niemożliwy – tłumaczył dziś Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Siergiej Puczkow - Wiele podmiotów Federacji Rosyjskiej, miast, regionów, utrzymuje dobre kontakty z miastami i regionami w Polsce, ale nieliczne zdecydowały się na otwarcie swoich przedstawicielstw, a te są mimo wszystko pomocne w bardziej efektywnej współpracy, tym bardziej, że ten region Polski i jego mieszkańcy mają ułatwione możliwości wyjazdu do Obwodu Kaliningradzkiego – tłumaczył Konsul Generalny. – Umowa o małym ruchu granicznym daje duże możliwości rozwoju współpracy rozwoju kontaktów w zakresie kultury, edukacji czy gospodarki. Warto wspierać tę aktywność miejscem, gdzie przepływ informacji o obydwu miastach, będzie najpełniejszy.
Przedstawicielstwo Informacyjne Kaliningradu służyć ma pomocą i wsparciem nie tylko przedstawicielom przedsiębiorczości, organizacjom pozarządowym czy firmom turystycznym, ale przede wszystkim mieszkańcom naszych miast - Kalingrad to europejska brama do Rosji i chcielibyśmy, żeby to przedstawicielstwo traktowane było również w tym kontekście – wyjaśniał dziś wicemer Andrzej Szulimin.
Przedstawicielstwo Informacyjne Kaliningradu będzie się mieściło w Ratuszu Staromiejskim. Być może kolejnym krokiem do zacieśnienia współpracy polsko-rosyjskiej będzie zinformatyzowania w języku rosyjskim punktów usługowych, handlowych, hotelów i innych obiektów turystycznych i wypoczynkowych w Elblągu, wyposażenie punktów granicznych przekraczanych przez Rosjan w materiały informujące o bazie, jaką posiada nasze miasto, a także zamontowanie witaczy, które już „od progu” mają zachęcać rosyjskiego turystę do zapoznania się z ofertą naszego miasta.
po ile ci turyści teraz sprzedają teraz ON, wódę i ile biora za wagon fajek?
Witek, nie tyj już bo się na plakat wyborczy nie zmieścisz! No jak pokazują badania społeczne, otyli kojarzą się z lenistwem.
Fakt Witek sobie pofolgował.Otyli żyją krócej ,chłopie weź sie za siebie hahahahah.
No i haraszo!
Ch.. jak zawsze sprowadzili mały ruch graniczny do nabijania kabzy marketom i wku.... mieszkańców Elbląga. Na Ruskich trudno się gniewać, to nie ich wina że rządzą nami sprzedajni idio..
O przyjechali zwieszchnicy ,grześ wezwał back up ;-)
pozdrawlayu wsiech dowcipnych
W ramach długowiecznej przyjaźni Polsko-Radzieckiej Elbląg port w Elblagu oddał Ruskiej firmie, Kaliningrad w ramach wzajemności chce oddać port w Kaliningradzie, komunikacje miejską i Elektrownie firmie polskiej. Chętnych niestety brakuje. Zadna POlska firma sięnei zgłosiła. Podania należy przesyłac do UM w Elblągu. Szczegółów udziela Nowaczyk.
psy szczekają, a karawana jedzie dalej
Strzelec chłopie jak ty się spasłeś.Nie wiedziałem że doradztwo ma takie poważne skutki.Chyba że to od czego innego!!