15 września Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu podpisało umowę do projektu unijnego „Muzea ponad granicami”. W projekcie, który zapewnia całkowitą rewitalizację budynku Podzamcza, elbląscy muzealnicy będą współpracowali razem z kaliningradzkim Muzeum „Friedland Gate”, tworząc bliźniacze projekty, które wspólnie będą się zazębiać.
Jak już wspominaliśmy, w ramach projektu „Museum over the borders” („Muzum ponad granicami” - przyp. red.) zostanie całkowicie wyremontowane wschodnie skrzydło budynku Podzamcza, wraz z modernizacją dziedzińca elbląskiego muzeum. - Projekt realizujemy razem z Muzeum “Friedland Gate” z Kaliningradu – wyjaśniała dzisiaj dyrektor MAH w Elblągu, Maria Kasprzycka - Dostaliśmy 3,5 miliona euro dofinansowania z Unii, z tego 10% stanowi nasz wkład. Całość zamyka sie więc w kwocie prawie 4 mln euro.
Jak będzie przebiegał harmonogram prac wykonanych w budynku Podzamcza? - Na samą modernizację mamy tylko dwa lata – podkreślała dziś Maria Kasprzycka. - 15 września 2014 to termin zakończenia całej inwestycji. A budowlanka jest potężna. Trochę obawiamy się procedury przetargowej, i tego, że firma, która zajmie się remontem budynku będzie wybierana długo, a my nie mamy na to czasu. – wyjaśniała dyrektor Muzeum.
Niezwykle istotna w tym projekcie będzie warstwa merytoryczna, w której podkreślona zostanie istota związków kulturowych i tego, jak wiele nas łączy z ludźmi, którzy po 1945 roku zostali wysiedleni, lub wyjechali na druga stronę granicy. - Chcemy pokazać, że jest to jednak tylko granica między państwami, a nie między ludźmi – podkreślała dziś Maria Kasprzycka. - Nasza historia i kultura jest zbieżna i to nas łączy. Dlatego projekt z założenia ma być wspólny i bliźniaczy – dodała.
Muzeum w Kaliningradzie jest małe, mieści się we fragmencie XVII-wiecznych fortyfikacji. - Dlatego pierwszą konferencję otwierającą nasz wspólny projekt, chcemy poświęcić właśnie miejskim fortyfikacjom. - mówiła dyrektor elbląskiego Muzeum.
Na czym będzie polegała współpraca pomiędzy obydwoma muzeami, oprócz samego partnerstwa w projekcie? - Najprościej mówiąc te same rzeczy będziemy robić po obu stronach naszej granicy – wyjaśniała Maria Kasprzycka – Wspólnie przygotujemy materiały edukacyjne w wariantach dwu, bądź czterojęzycznych, także wystawy, tak by jedno muzeum, wspierało drugie i te same elementy były prowadzone w obydwu placówkach.
Kolejny projekt, w którym bierze udział elbląskie muzeum to plan „Network of museums in The Baltic”. Sieć współpracy skupia tu placówki ze Szwecji, Danii, Finlandii, Niemiec, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. We wtorek, w Domu Rektora odbyła się konferencja „Bałtyk około 1300 roku”, która ma być efektem włączenia się elbląskiego muzeum do tego międzynarodowego projektu.
Mnie interesuje, czy zostali ukarani winni zalania sal z eksponatami w lutym tego roku? Na jaka kwotę oszacowano straty? Kto personalnie odpowiada za ten stan?
no to pani dyrektor będzie miała okazję dać w palnik z ruskimi
Ledwo ruskie wynieśli się i znów im w d**e leziecie.
NIE CHCEMY KACAPÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nachlają sie jak ....... za pieniądze z uni ,ja wiem jaka to z kacapami współpraca
Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!