Prawie 100% Polaków wyjedzie w tym roku na urlop. Najczęściej wybieranym kierunkiem są urlopy za granicą. Co trzeci Polak wyjeżdża przynajmniej raz a nawet dwa razy w roku na wakacje.
Jak wynika z badania "Urlopowe zwyczaje Polaków 2024" przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń, aż 92% Polaków wyjedzie w tym roku na urlop. Co trzeci ankietowany wskazał, że bierze urlop głównie latem. Tegoroczny urlop planowany jest najczęściej do 7 dni (41%). Tylko 28% respondentów wskazało, że wybiera się na dłuższy wypoczynek pomiędzy 8 a 14 dni. Planowanie wakacji rozpoczynamy od 1 do 3 miesięcy wcześniej, jak deklaruje co trzecia osoba, a nawet mniej niż miesiąc (27%). Co trzeci Polak wyjeżdża przynajmniej raz a nawet dwa razy w roku na wakacje.
Wakacje organizujemy samodzielnie (35%) lub korzystamy z gotowej oferty biura turystycznego (33%). Najczęstszym kierunkiem są wakacje za granicą (45%). 39% respondentów wskazało, że urlop spędzi w kraju. Jedynie 16% zamierza odpoczywać w domu. Kiedy wybieramy wakacje w Polsce to decydujemy się spędzić je głównie nad morzem (36%) lub w górach (29%). Mazury (22%) klasyfikują się na trzecim miejscu pod względem wyboru miejsca w kraju.
Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samochód (35%) a także samolot (26%). Niektóre osoby nadal podróżują pociągiem (22%) lub autobusem (17%). Głównie wybieranym miejscem zakwaterowania jest hotel (37%) lub wynajęty apartament (32%), czasami także pensjonat (18%). Rzadziej zatrzymujemy się u rodzimy (7%) lub na kempingu (6%).
Najchętniej podcza urlopu towarzyszy nam partner lub partnerka (39%) lub rodzina (35%). Często wyjeżdżamy również z przyjaciółmi (21%). Mało osób decyduje sią na wakacje w pojedynkę (5%).
Podczas urlopu najchętniej odpoczywamy i relaksujemy się (35%). Ciekawym rozwiązanie na spędzanie czasu jest również zwiedzanie ciekawych miejsc (26%). Decydujemy się jednak na mało aktywny wypoczynek (27%) jedna lub dwie wycieczki. Często korzystamy z lokalnych rozrywek (36%) lub zwiedzamy atrakcje turystyczne i niestandardowe miejsca (27%).
Kiedy decydujemy się na wakacje z dziećmi najczęstszą aktywnością są kąpiele w morzu (38%) oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu (27%). Chętnie wybierane są parki wodne (38%), parki rozrywki (32%) oraz parki linowe (25%).
Polacy starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i pozwala na szybką dawkę pozytywnej energii. Zarabiamy lepiej i chętniej inwestujemy w atrakcyjny wypoczynek, dlatego rośnie wśród Polaków zainteresowanych niestandardowymi i ciekawymi aktywnościami jak np. flyboard, lot w tunelu aerodynamicznym czy jazda off road. Nawet jeśli spędzamy letni wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek
– komentuje Aleksandra Skimina z serwisu Prezentmarzeń.
Z niestandardowych rozrywek preferujemy sporty wodne (34%) takie jak motorówki i rejsy. Na lądzie (35%) najchętniej wybieramy jazdę samochodami wyścigowymi lub offroad. W powietrzy (31%) zainteresowaniem cieszy się skok na bungee lub lot awionetką.
Większość urlopowego budżetu pochłania zakwaterowanie (36%), transport (24%) i wyżywienie (21%). Urlop najczęściej jest finansowany z oszczędności (61%) lub bieżących środków (33%). Na jeden wyjazd wydajemy najczęściej do 3000 zł lub pomiędzy 3000 a 5000 złotych.
Badanie sondażowe „Urlopowe zwyczaje Polaków 2024" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1378 respondentów w formie ankiety online i stacjonarnie w czerwcu 2024.
Innovation PR