Zuzanna Stepanów, Cezary Miecielica, Magda Panek, Magda Dietrych, Maciej Warda, Patrycja Zielińska, Marta Olender i Anna Mościcka. To tegoroczni laureaci konkursu "8 wspaniałych" w Elblągu. Młodzi ludzie, którzy swoim zaangażowaniem w pomoc innym i dobrym sercem mogą zawstydzić niejednego dorosłego.
Wolontariuszką jestem od 10 lat, czyli praktycznie przez połowę życia. Jestem z małej wsi, widziałam wiele smutnych rzeczy i stwierdziłam, czemu nie zrobić coś fajnego. Moim pierwszym działaniem było czytanie dla młodszych dzieci w szkole. Uśmiech do teraz jest najlepszą nagrodą, jaka może być. Nie jestem ideałem, ale myślę, że byłoby fajnie, gdyby coraz więcej ludzi, tak jak ja, działało w wolontariacie. Małymi kroczkami zmieniamy świat na lepsze. Po co mamy się kłócić, rywalizować, skoro można wspólnie robić coś dobrego, co może przynieść radość
- mówi Magda Panek, laureatka konkursu "8 wspaniałych".
Dzisiaj (25 maja) w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się Gala XIX Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 wspaniałych", podczas której poznaliśmy jego laureatów. Podczas uroczystości nie tylko nagrodzono młodych wolontariuszy, podziękowano również ich rodzicom i nauczycielom.
Koncepcja Konkursu jest prosta. Każde miasto dokonuje wyboru, a następnie przedstawia całej Polsce swoją wspaniałą młodzież. Młodzi ludzie, zwyczajni, ale gotowi uśmiechnąć się życzliwie do nieżyczliwego, wytrwale dążący do celu, nawet „pod wiatr” – a tacy są właśnie wspaniali, gdy staną razem i wypowiedzą walkę: nihilizmowi, chamstwu, przemocy – zwyciężą jak owi bohaterowie westernu" - wyjaśnia organizator konkursu. Tacy też są bohaterowie elbląską, wspaniałą 8. Swoją postawą zadają kłam stereotypom, powtarzanym na temat współczesnej młodzieży.
Mówi się, że młodzież to tylko telefon, słuchawki w uszach i to wszystko, a to nie prawda. Do młodzieży trzeba podchodzić indywidualnie, z ciepłem. Jednak jeśli w domu, w środowisku rodzinnym taki młody człowiek nie zostanie nauczony, nie zostanie mu pokazane, ciepło, dobroć, współpraca z innymi to i nauczyciel niewiele może. To w domu wszystko się zaczyna, a my tylko troszeczkę pomagamy. Moi uczniowie bardzo chętnie angażują się w wolontariat, szczególnie upodobali sobie pracę z niepełnosprawnymi. To zasługa przede wszystkim rodziców, którzy nauczyli ich wrażliwości, miłości, dobra i ciepła. Dzięki temu jest dzisiaj ta uroczystość. Jestem dumna z Maćka, który jest jednym z 8 wspaniałych, ale przede wszystkim z całego koła wolontariatu, które działa w mojej szkole. Oni rzeczywiście łamią stereotypy na temat młodzieży
- mówi Anna Turczyk, nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, opiekun szkolnego koła wolontariatu.
W gronie 8. wspaniałych znaleźli się młodzi, a czasem bardzo młodzi ludzie, którzy udzielają się w szkołach, szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej, czy schroniskach. Uczestniczą w akcjach charytatywnych, zbiórkach żywności oraz pieniędzy. Są wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy.
Przygodę z wolontariatem zaczęłam w podstawówce. Tak się zaczęło i nie zmieniło wraz ze zmianą szkoły. W gimnazjum też angażuje się w różne działania, zbiórki podczas Pól Nadziei, czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomoc innym daje radość nam. Radość dajemy też potrzebującym. Czasami robimy malutkie rzeczy, ale dla nich to jest bardzo ważne. To jest świetne w wolontariacie
- przekonuje Zuzia Stepanów z Gimnazjum nr 6, jedna z "8 wspaniałych".
"8 wspaniałych" to konkurs z tradycjami, który powstał 24 lata temu. Jego przesłanie jest proste: wystarczy niewielu, by zmienić tak wiele. Od tego momentu w całej Polsce samorządy nagradzają tych, którzy swoją postawą społeczną szczególnie wyróżniają się na tle swoich rówieśników. A później przychodzi czas na galę ogólnopolską, wraz z innymi Wspaniałymi. W Elblągu konkurs "8 wspaniałych" odbył się już po raz 19, a nad jego przebiegiem i organizacją czuwa Departament Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego. Jego laureaci wezmą również udział w Ogólnopolskim Finale Konkursu 8 Wspaniałych w Gdańsku.
A ja myślałem, że p. Wróblewski odesłał doradcę z powrotem do Iławy, a tu proszę nawet nagrody rozdaje. O co w tym wszystkim chodzi?
brawo wspaniali!!!!!!!!!!! ,tak trzeba . Nie zyjmy dla siebie. Bierzmy przykład tych wspaniałych młodych ludzi. Madzia jestem z Ciebie dumna.