Wtorek, 24.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Miastu grozi brak pracowników socjalnych?

08.05.2017, 10:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Miastu grozi brak pracowników socjalnych?
Fot. Ryszard Biel

 – Te osoby pracują w warunkach zagrożenia, często są zastraszani, wyzywani. Są sfrustrowani, boją się, a te płace są, jakie są. Możemy ich stracić, a chętnych na ich miejsce jest mało – na problem zwróciła uwagę Maria Kosecka, elbląska radna.

Agenci ubezpieczeniowi, farmaceuci, fryzjerzy, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, mechanicy, kucharze, piekarze oraz pielęgniarki i położne, fachowców w tych dziedzinach, według Barometru zawodów 2017, brakuje na elbląskim rynku pracy. Pełna lista zawiera 36 pozycji, próżno wśród nich szukać pracownika socjalnego. Według barometru jest ich w sam raz. Inne zdanie mają szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, która alarmuje, że takich fachowców znaleźć coraz trudniej.

Nie ma tam pracownika socjalnego? To proszę o dopisanie tego zawodu do tej listy. Bo naprawdę jest spory problem ze znalezieniem pracowników. Ogłaszamy nabór za naborem, a chętnych nie ma

– mówiła Mirosława Grochalska, dyrektor MOPS w Elblągu podczas komisji sprawa społecznych, poprzedzającą kwietniową sesję rady miasta.

Trochę trudno się dziwić, bo pracownik socjalny to zawód ciężki i nie zawsze wdzięczny. Pracownik socjalny zajmuje się osobami bezdomnymi, bezrobotnymi, samotnymi, znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej, osobami uzależnionym od wszelkich używek, rodzinami dysfunkcyjnymi, chorymi i niepełnosprawnymi, byłymi więźniami oraz uchodźcami. To środowiska zróżnicowane, trudne, a sama praca przez to czasami bywa niebezpieczna. Nic dziwnego, że pracownicy MOPS, najpierw zostali wyposażeni w gaz, po tym, gdy w czerwcu 2014 roku do siedziby ośrodka pomocy społecznej przyszedł mężczyzna z butelką benzyny i groził, że spali auto jednej z pracownic. W ubiegłym roku wzięli udział w szkoleniach z samoobrony.

Pracownikiem socjalnym nie można zostać prosto z ulicy. Muszą oni mieć wykształcenie wyższe uprawniające do wykonywania zawodu zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, a sama płaca też nie powala na kolana. Średnia pensja brutto w tym zawodzie, w marcu tego roku kształtowała się na poziomie 2600 złotych - podaje portal wynagrodzenia.pl.

Chciałabym zwrócić uwagę na tych pracowników, którzy pracują w MOPS-ie, czy w referacie świadczeń rodzinnych. Często pracują oni w warunkach zagrożenia. W ostatnim czasie są zastraszani, wyzywani. Jeśli występują takie zagrożenia, to chętnych do pracy na takim stanowisku nie będzie. Bo nikt nie chce pracować za takie pieniądze i wysłuchiwać wyzwisk, epitetów pod swoim adresem. Stracimy pracowników, ludzie są sfrustrowani, boją się, a te płace są, jakie są. To jest sprawa na tyle poważna, że warto poświęcić jej czas

– podczas posiedzeń komisji i sesji zwracała uwagę Maria Kosecka, elbląska radna.

Uważam, że tym osobom należy zapewnić bezpieczne warunki pracy, ale też i takie, które w wymiarze ekonomicznym będą dla nich satysfakcjonujące. Sprawę na pewno będę monitorowała

– mówi Maria Kosecka.

Do tematu jeszcze wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +12
    ~ Adf
    Poniedziałek, 08.05

    Szkoda czasu na patologię, gdzie są dorośli ludzie. Jak sami nie poproszę to ich wybór. Skupić się na dzieciach, one wyboru nie miały.

  2. 2
    +8
    ~ podatnik
    Poniedziałek, 08.05

    Osoby uzaleznione,niezaradne,pijace i cpajace,bezrobotni i inne ,,pasozyty spoleczne" nie warte sa uwagi...nawet pracownikow socjalnych.Wywalac na bruk,gnac do pracy a jak sie nie podoba to na ulice wywalac!!! Kazdy dorosly czlowiek powinien byc odpowiedzialny za swoje zycie a osoby ktore pracuja i ledwo wiaza koniec z koncem sa godne uwagi i pomocy!!!Ludzie porzadni i niepijacy powinne miec pomoc w kazdym zakresie,skonczcie wkoncu ten caly cyrk PiSowski ktory dokarmia ,,patologie"...

  3. 3
    +9
    ~ mmaa
    Poniedziałek, 08.05

    Juz dawno powinni mieć podniesione pensje.....wysokie progi żeby się zatrudnić, a wielkie gie do zaoponowania, a jeszcze jakie szkodliwe warunki pracy!!! Pewnie nie strajkują i nie jest o nich głośno bo ustawa im zabrania!!! Pewnie szlak nie jednego trafia jak niejeden z 500+bierze więcej jak jego dwie pensje.

  4. 4
    +12
    ~ prawda
    Poniedziałek, 08.05

    Z pewnością poziom płac jest dużą barierą w pozyskaniu pracowników, dlatego może czas zacząć od optymalizacji kosztów zatrudnienia w urzędzie? Na doradców pieniędzy nie brakuje i dostają kasę. Jest też wiele innych miejsc w UM z przerostem zatrudnienia. Wystarczy trochę pomyśleć.

  5. 5
    +5
    ~ POwalające .
    Poniedziałek, 08.05

    Ups był zielone pastwisko Nad Jarem , teraz jest MOPS . Co za aktywność ! Może radna sama by się zatrudniła w MOPS skoro są takie braki ?? Jaki temat Pani poruszy ...jutro . A najbardziej interesują mnie efekty . Bo dotychczas w tej kadencji, to Pani chyba nie bardzo ma czym się pochwalić ?? Mówić, zawsze można ...ale co z tego wynika ??

  6. 6
    --5
    ~ bolesław
    Poniedziałek, 08.05

    Szanowna Pani Radna a może by pani porozmawiała z podopiecznymi tych pracowników socjalnych?? Gwarantuję, że poglądy by się pani zmieniły. Nie każdy jest patolą, są ludzie schorowani, żyjący w ubóstwie, niepełnosprawni, samotni starzy ludzie. Niech się pani ich spyta jak często odwiedzają ich owi pracownicy socjalni??? Co do zarobków nie opisano w artykule więc się nie wypowiadam ale na pewno mają więcej niż ich podopieczni (jakby nie było ich pośredni pracodawcy).

  7. 7
    +10
    ~ pracownik socjalny
    Poniedziałek, 08.05

    Niestety w elbląskim MOPS pracownicy socjalni są bardzo obciążeni, pracują w terenie po godzinach, zabierają tzw. pisanie do domu, co chwila dochodzą im nowe obowiązki, a pensje i atmosfera tam panująca są naprawdę kiepskie. Elbląg to niewielkie miasto i informacje o tej sytuacji bardzo szybko się rozchodzą, to chyba nie ma co się dziwić, że brakuje chętnych do pracy.

  8. 8
    0
    ~ Andrzej
    Poniedziałek, 08.05

    Może wystarczy dać zapotrzebowanie w UP, bo jakoś takowych nie widziałem, znajdzie się kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce

  9. 9
    +10
    ~ aweqt
    Wtorek, 09.05

    "Dobra zmiana"spowodowała,że pracownik socjalny przyznaje zasiłki ludziom,którzy mają większe dochody niż on Np. samotna matka, 4 dzieci,jedno w ośrodku,zabrane, a dochodu-około 4 tysiące.I to się nie wlicza do dochodu,jeśli chce z Mopsu cos uzyskać...

  10. 10
    --5
    ~ bar
    Wtorek, 09.05

    Zlikwidować ośrodek

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.85851979255676