W kwietniu, grupa elblążan zgłosiła się do radnej Marii Koseckiej z prośbą o interwencję. Sprawa dotyczyła zwolnienia z pobierania opłat od osób, które handlują na rynku. Radna podniosła tę sprawę na Komisji Gospodarki. Wystąpiła również z wnioskiem do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego. Zaproponowała przeprowadzenie debaty na temat funkcjonowania targowiska miejskiego.
Podczas Komisji Gospodarki radni mieli wiele pytań.
Ponieważ z kontekstu rozmowy wynikało wiele niewiadomych, a także zauważono potrzebę przeprowadzenia niezbędnych modernizacji terenu targowiska, zawnioskowałam o wprowadzenie do porządku obrad jednej z najbliższych sesji Rady Miasta tematu dotyczącego przyszłości funkcjonowania placu targowego przy ul. Płk. Dąbka. Powinna to być dyskusja nad różnymi wariantami funkcjonowania elbląskiego rynku
-wyjaśniała Maria Kosecka.
W 2012 r. ówcześni radni zmienili regulamin targowiska miejskiego. Były one jednak niewielkie. Dotyczyły m.in.dopuszczenia do sprzedaży wyłącznie grzybów jadalnych, zakazu handlu zwierzętami domowymi (w tym kotami i psami) oraz oznakowania stoiska tabliczką bądź szyldem przedsiębiorcy. Niejednokrotnie przed laty debatowano również na temat zmiany wyglądu targowiska mieszczącego się przy jednej z głównych ulic naszego miasta. Był nawet plan, by powstało nad nim zadaszenie, jednak na rozważaniach się skończyło.
Radna w kwietniu br. podkreślała jak ważne jest by na poważnie zająć się tematem targowiska. - Jako reprezentanci mieszkańców musimy w swoich decyzjach uwzględniać interesy wszystkich elblążan i umożliwić zrównoważony rozwój wszystkich warstw społeczeństwa - zaznaczała.
Zdaniem radnej sprawa, z jaką przyszli do niej elblążanie, jest do rozwiązania w korzystny dla wszystkich sposób.
Jak pokazuje przykład innych miast, w celu wspierania przedsiębiorczości lokalnej gminy decydują się np. na zwolnienie z pobierania opłat targowych, traktując to jako element wsparcia dla tego sektora
- podkreśliła Maria Kosecka.
To jednak nie jedyne problemy, z jakimi borykają się korzystający z rynku elblążanie. - Występujące obecnie problemy komunikacyjne w rejonie rynku również wymagają stosownych reorganizacji - wyjaśniała radna. - W tym miejscu wypada wspomnieć, że poprzednie władze miasta dostrzegały potrzebę usprawnienia tego obszaru i wykonały prace w postaci nowych miejsc parkingowych, czy też naprawy schodów od strony ul. Robotniczej oraz oświetlenia terenu. Jestem przekonana o konieczności kompleksowego rozwiązywania problemów i kontynuowania rozpoczętego procesu modernizacji.
Targowisko miejskie od lat wpisane jest w krajobraz Elbląga i niezmiennie cieszy się zainteresowaniem kupujących i sprzedających. Temat reorganizacji targowiska powraca na sesje RM regularnie. Czy i jakie zmiany nastąpią tym razem?
Gdy tylko Prezydent Elbląga zajmie stanowisko odnośnie wniosku radnej, opublikujemy je na łamach info.elblag.pl.
uważam że to świetny pomysł ! trzeba wspierać swoich !
Przy tej okazji- W Elblągu to od dłuższego czasu w urz. miejskim podejmowane są CHORE decyzje - dziś jest dzień targowy ( zresztą każdego dnia targowego) a jeden pas ruchu jest zajęty przez samochody oczekujące na wjazd na rynek - kolejka do połowy zatoki autobusowej , komu to było potrzebne ? , przypomnę zaczęło to się po zmianie organizacji ruchu na rynku, kamery stoją jak byk ale nic z tym nie można zrobić .CHORE, POWTARZAM CHORE, to samo jest w stronę Zawady na tym skrzyżowaniu tyle że codziennie między 14 - 18 godziną - tak naprawdę to 3 pasy ale tylko 1 jedzie prosto - efekt ? kolejka kończy się niedaleko BP. Wyliczać w Elblągu takich bubli można wiele ale w urz. miejskim widać nie ma problemu , aby do wypłaty.
ok ale ja żądam w takim razie zwolnienia mnie z podatku od nieruchomości....Działań pozornych bez sensu końca nie widać?
Bardzo dobry pomysł. Na rynku handlują głównie osoby mało zamożne i wsparcie dla takich osób jest jak najbardziej wskazane. a konieczność kompleksowego załatwiania spraw jest wręcz obowiązkiem.
a ja uważam że to nie jest ok.! Handlujących stać na to aby zapłacić opłatę.!!!!!
Nie chcą płacić za handel na targowisku , to niech otworzą własny sklep . Niech ponoszą codzienne opłaty , płacą podatki , kupią kasę fiskalną . I co najważniejsze . Niech spełnią wszystkie wymogi SANITARNE . A nie syf i smród. A do tego nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających sklepów. A ceny ? Wcale nie niższe .
Żeby jeszcze ceny były niższe to jakiś sens miałyby te zwolnienia, a tak koszty niższe, standard niższy, a ceny jak w sklepach albo nierzadko wyższe.
Znakomity pomysł w tym roku znieść opłaty targowe, a w przyszłym roku zacząć dopłacać z kasy miasta handlarzom by chcieli tam pracować!;)
Dlaczego Pani Radna chce pozbawić miasto dochodów , które zapewne i tak wydawane są na utrzymanie targowiska ?? Miasto bogate jest ?? " traktując to jako element wsparcia dla tego sektora " Pani Radna a jaki to sektor jest ....proszę przybliżyć , skoro praktycznie handluje się na rynku wszystkim ??? Kompleksowe rozwiązania , wymagają długoterminowych planów i zabezpieczenia finansowego a to drugie to zazwyczaj pomijane jest przy wypowiedziach radnych , jak zwykle . Z tego co pamiętam, miała być zmieniona lokalizacja " rynku " , może do tego warto powrócić , czasy się zmieniają . A proponowane " uwłaszczenie ", nijak się ma do gospodarki wolnorynkowej obowiązującej wszystkie podmioty gospodarcze kraju .
A może tak Radnym zmniejszyć diety aby zrezygnować z opłat Pani Kosecka , co Pani na to ??? Wtedy faktycznie przyczyni się Pani do " wspierania przedsiębiorczości lokalnej gminy " ??