Wtorek, 5.11.2024, Imieniny: Elzbieta, Zachariasz, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Targowisko przegrało z dziurą budżetową

11.02.2011, 16:27:24 Rozmiar tekstu: A A A
Targowisko przegrało z dziurą budżetową

Nie ma szans na to, aby jeszcze w tym roku rozpoczęły się prace modernizacyjne na Targowisku Miejskim w Elblągu. Prezydent Grzegorz Nowaczyk mówi, że problem tego miejsca jest mu znany, ale środków finansowych na niezbędne prace w 2011 r. nie będzie.

Targowisko Miejskie znany w Elblągu każdy. Popularny rynek jest masowo odwiedzany w dni targowe nie tylko przez starszych elblążan. Młodsi na Targowisku poszukują tańszych ubrań, produktów chemicznych czy spożywczych. Bo na elbląskim rynku można znaleźć prawie wszystko.

Targowisko jest obiektem handlowym o powierzchni całkowitej 23 474 m2. W skład obiektu wchodzą: 296 miejsc rezerwowanych w sektorach i na stołach, 103 pawilony handlowe na głównym placu targowym, 196 pawilonów blaszanych.

Funkcjonuje od poniedziałku do soboty. Dni targowe odbywają się w każdy wtorek, piątek i sobotę.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, targowisko miejskie zaspokaja popyt klientów poszukujących produktów świeżych, zakupionych bezpośrednio od producentów, po konkurencyjnych cenach. W ciągu ostatnich 2 –3 lat rysuje się tendencja wzrostowa handlu płodami rolnymi, głównie warzywami i owocami. W okresie letnim jest to ok.70% podaży wszystkich towarów. W stałych obiektach handlowych oferowane są artykuły: spożywcze, mięsne, przemysłowe, głównie odzieżowe.

Jednak ludzie pracujący na Targowisku i odprowadzający opłaty targowe, pracują w skrajnych warunkach. Często pod gołym niebem, zmagając się z ciężkimi warunkami pogodowymi.

- Coś trzeba robić – mówi Izabela, która na rynku sprzedaje perfumy. – Nie stać mnie na wynajęcie sklepu czy boksu. Dlatego tu stoję. Pewnie, że przydałaby się jakaś zadaszona hala. Nie musi być ogrzewana, ale już by nam wiele dała. Nawet do toalety ciężko wyjść, bo przecież nie zamknę mojego stoiska.

Sam teren Targowiska też przedstawia opłakany obraz – krzywe chodniki, nie utwardzony teren, pełno dziur i wyboi. Kiedy pada deszcz, tworzą się olbrzymie kałuże.

Nie lepiej mają najemcy pawiloników handlowych, którzy nie mają ogrzewania oraz wielu przypadkach nie posiadają przyłącza do bieżącej wody. Są jeszcze handlarze w popularnych szczękach – oni również narzekają na ciężkie warunki pracy.

Od wielu lat ten problem był spychany na plan dalszy przez władze miasta. Dokonywano drobnych modernizacji, niewielkich remontów ale generalnie nic z problemem targowiska miejskiego w Elblągu kompleksowo nie zrobiono.

Grzegorz Nowaczyk, jak mówi, rozmawiał w sprawie rynku z zarządem Targowiska.

- Prezydent jest doskonale zorientowany w sytuacji, potrzebach i oczekiwaniach handlujących na Targowisku. Przyznaje, że to miejsce należy zmienić, by nie tylko było bardziej estetyczne, ale przede wszystkim, by poprawić tam warunki pracy – mówi Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - W połowie roku prezydent będzie chciał spotkać się z zarządem Targowiska, by ustalić, kiedy i w jakim zakresie zmiany będzie można dokonać. Z pewnością, ze względu na obecną sytuację finansową miasta nie nastąpią one w tym roku. Jest to plan na najbliższe lata.

A więc handlujący na rynku będą musieli poczekać na lepsze czasy. Czekają już jednak na poprawę swojej sytuacji już długo.



 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (46)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Miś
    Piątek, 11.02

    Należałoby się zapytać czy handlujący na targowisku zgodzą się na podwyżki opłat targowych, bo przecież miasto nie myśli chyba poprawiać im warunków za friko.To sa ich warsztaty pracy tak jak wspomniane boxy czy pawilony ,które każdy usprawnia na własny koszt. Na strzeżonym parkingu pod chmurką płaciłem 70 zł, pod dachem płacę 110.

  2. 2
    +1
    ~ aaa
    Piątek, 11.02

    Właśnie ceny jak w skleoach, a opłaty minimalne - żadnych kosztów ciekawe czy UM nie dokłada do handlarzy ?

  3. 3
    0
    ~ krystal
    Piątek, 11.02

    "ze względu na obecną sytuację finansową miasta nie nastąpią one w tym roku" - zacznijmy się przyzwyczajać do tego refrenu bo coś wygląda na to, że w ten sposób władza będzie nam teraz wszystko tłumaczyła co nie zostanie zrealizowane

  4. 4
    +5
    ~ rynkowicz
    Piątek, 11.02

    "targowisko miejskie zaspokaja popyt klientów poszukujących produktów świeżych, zakupionych bezpośrednio od producentów, po konkurencyjnych cenach" - hehehe, mój sąsiad handluje tam warzywami, zapewniam, że nie kupuje ich od producenta, tylko w "Makro". A poza tym to z rynkiem jest jak z allegro - chcesz kupić dobrze i tanio to idź do sklepu.

  5. 5
    0
    ~ ona
    Piątek, 11.02

    Pan idacy z rowerem to niezle ciasteczko;)

  6. 6
    +8
    ~ abba
    Piątek, 11.02

    Dlaczego sprytnie nie podano taryfy opłat gdyby hipotetycznie za każde miejsce była opłata 20 zł/ dzień x 296x300 dni w roku = 1.776.000 plus boksy i klepy fura kasy, ale jak zarabia się 200 dizenie a płaci 2 zł to tak jest brak

  7. 7
    --3
    ~ koniec
    Piątek, 11.02

    Przestaliśmy kupować na targowisku bo po zatruciu warzywami nie kupimy tam nic a przyczyną tego były warzywa z działek które rosły przy jezdniach nasycone spalinami i innym dziadostwem.Działkowicze zaraz zaczną pisać ale niech najpierw się zastanowią że trują siebie i innych,kiedyś nie było takiej ilości pojazdów .Co do targowiska to jeden wielki bajzel i to wsiowy ,taki plac to powinien być przy wieżdzie do miasta nie w centrum .Popatrzmy na te obskurne stragany ,dobrze że zniknęły za teatrem i pora by wyprowadzić te na obrzeża miasta .W tym miejscu wybudować konkretny obiekt który będzie ozdobą tej dzielnicy.SKOŃCZMY Z WIOCHĄ W TYM MIEŚCIE.

  8. 8
    --3
    ~ tttt....
    Piątek, 11.02

    Kiedyś to warto było kupować a teraz tandeta ,śmierdząca petami,stęchlizną.A warzywa tańsze w sklepach i nie zmarznięte .Pomału kończy się epoka tego miejsca szkoda kasy na inwestowanie.Popieram przeniesienie tego obiektu poza miasto.WSTYD że coś takiego jest.

  9. 9
    +1
    ~ Krzysiek
    Piątek, 11.02

    Syf jaki kupcy zostawiają po sobie jest wprost proporcjonalny do warunków pracy, nie widzę problemu

  10. 10
    --2
    ~ hultaj
    Piątek, 11.02

    widac na nic nie ma piniedzy to gdzie nasze pinidze z podatkow chyba w kieszeni urzedasow buduja sie nowe auta pieknie co rzad to kradnie pan nowaczyk teraz zaczyna sie oblawiac

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.9323620796204