Czwartek, 16.01.2025, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy w Elblągu ilość nieochrzczonych dzieci rośnie?

09.05.2016, 11:00:41 Rozmiar tekstu: A A A
Czy w Elblągu ilość nieochrzczonych dzieci rośnie?
Fot. Ryszard Biel

Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się dyskusja na temat celowości chrztu dzieci w wieku wykluczającym ich zdolność do samodecydowania. Katolicy nie mają w tym względzie wątpliwości, nawet ci niepraktykujący. Co dziwne, niewierzący rodzice do niedawna także decydowali się chrzcić swoje dzieci w obawie przed ich późniejszym wykluczeniem społecznym. Czy w Elblągu ilość nieochrzczonych dzieci rośnie?

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie"

Tak definiuje sakrament chrztu świętego Katechizm Kościoła Katolickiego.

Dla każdego katolika konieczność ochrzczenia potomka jest bezdyskusyjna. Chrzest w naszym kraju jest nie tylko elementem życia religijnego, ale także kulturowego. W dobie postępującej liberalizacji obyczajowej nikogo nie dziwi otwarte manifestowanie dowolnej przynależności religijnej bądź postawy agnostycznej lub ateistycznej. Dla osoby niewierzącej chrzest, jako rytuał pozbawiony jest jakiegokolwiek sensu.

Dużo kontrowersji budzi jednak sytuacja, w której osoba niewierząca decyduje się nie wpajać żadnej wiary swojemu dziecku, co za tym idzie, również nie chrzcić.

Dyskusja na temat „Chrzcić czy nie chrzcić” toczy się w przestrzeni publicznej już od dawna i nie jest ona przedmiotem niniejszego artykułu. Polskie prawo, póki co, nie sankcjonuje w żaden sposób zachowań w tej materii. Każdy decyduje za siebie, a za dzieci decydują rodzice.

Pewne pytania jednak się nasuwają – W jaki sposób dyskusja na ten temat wpływa na zachowania rodziców? Czy rzeczywiście coraz mniej dzieci jest chrzczonych?

Media ogólnopolskie podają statystyki, zgodnie z którymi ilość dzieci chrzczonych w wieku niemowlęcym maleje z roku na rok, a wzrost ilości chrztów w okresie przedkomunijnym tłumaczą obawą przed odrzuceniem społecznym i chęcią otrzymania prezentów.

O to, jak sprawa wygląda w Elblągu, spytaliśmy u źródła.

- Nie zauważyliśmy w ostatnich latach spadku liczby dzieci chrzczonych w naszej diecezji. Liczby te odpowiadają danym demograficznym - informuje Ks. Kan. dr Wojciech Skibicki rzecznik prasowy Kurii Diecezji Elbląskiej.

W jaki sposób można wytłumaczyć rosnącą liczbę chrztów dzieci starszych? - Jest to wypadkowa wielu czynników. Jednym z głównych jest z pewnością rosnąca emigracja zarobkowa, która potrafi rozdzielić rodzinę, czasem na bardzo długo. Sakrament chrztu jest równocześnie dużym rodzinnym świętem i bywa, że mija trochę czasu zanim się uda zebrać w jednym miejscu rodzinę rozrzuconą po świecie. Wtedy rodzice decydują się na późniejszy chrzest dziecka.

Dane dotyczące chrztów Diecezji Elbląskiej
 

grupa / rok

2012

2013

2014

2015

do 1 roku życia

5205

4665

4722

4871

między 1 a 7 r.

209

259

193

188

powyżej 7 r. życia

48

38

19

32

Razem:

5462

4962

4934

5091


Dane, które zostały nam udostępnione z Kancelarii Kurii, nie pozwalają na wysnuwanie wniosków o rewolucyjnym charakterze. Zamieszczone liczby ewidentnie przeczą tezie dotyczącej odchodzenia od praktyki chrztu dzieci, przynajmniej na terenie Diecezji Elbląskiej.

Wygląda na to, że nawet jeśli gdzieś odbywa się rewolucja obyczajowa, to najwyraźniej omija ona Elbląg szerokim łukiem.


 

 

Paweł Rodziewicz

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ elblążanka
    Poniedziałek, 09.05

    W tej kwestii Słowo Boże mówi jasno: najpierw wiara, a potem chrzest jako wyznanie przynależności do Chrystusa. Ewangelia św. Marka 16:16 "Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony".

  2. 2
    +6
    ~ Jamaleg
    Poniedziałek, 09.05

    Ja swojego dziecka nie ochrzilem bo nie chce żeby maili jakikolwiek związek z tym międzynarodowym lobby homoseksualno- pedofilskim

  3. 3
    +25
    ~ Ciekawa
    Poniedziałek, 09.05

    A może by to porównać z ilością urodzeń... mogłoby to dać juź inny obraz

  4. 4
    +12
    ~ laskipaa
    Poniedziałek, 09.05

    To chyba dobrze, że rośnie ilość takich dzieci? Dlaczego z góry ktoś ma być przypisywany do jakiejś wiary? To jakiś absurd. Niech sam zdecyduje.

  5. 5
    +5
    ~ Jamaleg
    Poniedziałek, 09.05

    Dlaczego rodzice którzy chrzcza dzieci Nie zapisują ich jeszcze do jakiejś parti ?

  6. 6
    +17
    ~ d.
    Poniedziałek, 09.05

    Chrzest w obecnym wykonaniu to rytuał bardzo kontrowersyjny. "Od wieków trwa pieczętowanie ludzi. Odbywa się to poprzez czarnomagiczne rytuały zwane sakramentami. System ten działa tak, że już nowonarodzone dziecko rodzice dobrowolnie przynoszą kapłanom aby ci dokonali pierwszego rytuału - chrztu. Jednak nie ma on nic wspólnego z obrzędem opisanym w Ewangeliach. Przede wszystkim nie jest aktem świadomym, dobrowolnym, pomijając inne kwestie. W czasie chrztu polewa się głowę niemowlęcia, przedtem wzywając szatana…" - warto przeczytać http://www.taraka.pl/pieczec_ukrasc_czlowiekowi_dusze

  7. 7
    --7
    ~ mius
    Poniedziałek, 09.05

    Oczywiście jest to sprawa indywidualna każdej rodziny, ale idąc tym rozumowaniem jak niektórzy piszący przede mną, nie powinno się zapisywać dziecka w wieku 5 lat na pływanie, skrzypce, konie, angielski, tańce itp itd. Poczekajmy aż dorośnie i samo zdecyduje... czy to nie absurd? Chrzest nikomu jeszcze nie zaszkodził, a kiedy dziecko dorośnie (dojrzeje) ma drogę wolną do wystąpienia z Kościoła.

  8. 8
    +11
    ~ sed
    Poniedziałek, 09.05

    @minus - Jeżeli mówimy o czarnomagicznych rytuałach, to są one głęboko szkodliwe i dlatego bagatelizowanie symboli, które w magii wiele znaczą, jest zdradliwe. Msze, rytuały, nie są bez znaczenia! To pokazuje również, jak mało wiemy o obrzędach, którym się poddajemy i w których uczestniczymy :-( Nie porównuj tego do jazdy na wrotkach, czy pływania!

  9. 9
    +2
    ~ pampi - ZAWADA
    Poniedziałek, 09.05

    Chrzest zmycie grzechu pierworodnego , bez tego ponoć nie ma zbawienia . A tak naprawdę to przyjęcie do wspólnoty chrześcijańskiej , oczywiście bez wiary jedno i drugie ma większego znaczenia . Tak, jak " chodzenie " do Kościoła zamiast życie w zgodzie i prawdzie . Módlmy się.... czynem .

  10. 10
    --3
    ~ mius
    Poniedziałek, 09.05

    ~sed : problem polega na tym, że z Tobą nie można rzeczowo dyskutować. Co wg Ciebie znaczy "czarnomagiczny rytuał" ? Co to znaczy "są głęboko szkodliwe"? Jak już zabrałeś się za komentowanie to zrób to konkretnie, podaj przykłady, bo bez nich wychodzi tylko bełkot. Takimi sformułowaniami zamykasz się na jakąkolwiek dyskusję.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0165162086487