Czwartek, 7.11.2024, Imieniny: Karina, Ernest, Rudolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"Chcieliśmy uczcić ludzi, których imię przez lata było szkalowane". Za nami I Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

27.02.2016, 17:25:02 Rozmiar tekstu: A A A
"Chcieliśmy uczcić ludzi, których imię przez lata było szkalowane". Za nami I Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Fot. Ryszard Biel

"Cześć i Chwała Bohaterom", "Bóg, Honor, Ojczyzna" - to hasła, które bardzo często wykrzykiwane były dziś (27.02.) podczas I Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Chcieliśmy uczcić pamięć ludzi, którzy byli przez kilkadziesiąt lat zapomniani, a ich imię było szkalowane - mówił Jacek Gierwatowski, organizator.

Dlaczego Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci zdecydowało się zorganizować ten marsz?

Bo Żołnierzom Wyklętym należy się przywrócenie pamięci, czci i godności. Byli przez kilkadziesiąt lat "mieszani z błotem", traktowani jako bandyci. To czas, by przywrócić ich pamięć

- zaznaczył Jacek Gierwatowski.

Elblążanie tłumnie przybyli na skwer  Rtm W. Pileckiego, znajdującego się przed Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych, skąd rozpoczął się marsz. - Oprócz przedstawicieli organizatorów - Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i Obozu Narodowo-Radykalnego Brygady Warmińsko-Mazurskiej, biorą udział kibice Olimpii Elbląg, członkowie Stowarzyszenia Razem, Klubu Gazety Polskiej, Klubu Republikańskiego, asystenci dwóch elbląskich posłów - wymieniał  Jacek Gierwatowski.

Dawid Rykaczewski, rzecznik ONR Brygady Warmińsko-Mazurskiej przytoczył słowa prezesa Zarządu Okręgu Warmińsko - Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Macieja Prażmo. - Cieszymy się, że młodzi Polacy w poczuciu patriotyzmu i przywiązania do tradycji kultywują pamięć o swoich bohaterach. Niezłomnych bohaterach, tzw. drugiej konspiracji lat 1944-1963, w tym o Żołnierzach Armii Krajowej. (...) Żołnierze Wyklęci nazywani byli przez komunistów bandytami reakcyjnego podziemia, o których pisano jak najgorzej, albo wcale. Nie dość, że ich torturowano i mordowano, to nie pozostawiano śladów pochówków, a do ich rodzin wysyłano listy, w których pisano, że byli zdrajcami i zostaną przeklęci. Jednak pomimo starań komunistów pamięć o bohaterach pozostała - czytał Dawid Rykaczewski.

Podczas przemówień wielokrotnie podkreślano, że Żołnierze Wyklęci  stanowią symbol męstwa i odwagi.

Pomimo tego, że często nie uczono nas o nich w szkołach, my wbrew poprawności politycznej dążyliśmy do poznania prawdy (...) Znamy bohaterskie czyny Żołnierzy Wyklętych, ich trud i poświęcenie, jakie włożyli w budowę Polski (...) To czego możemy się od nich nauczyć, to determinacja w walce o wolną, silną i suwerenną Polskę

- zaznaczył Dawid Rykaczewski.

Wśród uczestników maszu byli także krewni Żołnierzy Wyklętych. - W 1945 r. mój chrzestny został skazany na karę śmierci. W więzieniu przesiedział do 1953 r. Mnie ochrzcił, mam jego imię i nazwisko, dlatego nie mogło mnie tu zabraknąć. Potem działał w Gdańsku. Zatłukli go w 1971 r. i jest pochowany na Srebrzysku, 10 metrów od Walentynowicz - mówił ze łzą w oku Henryk Skrobun, elblążanin, który wziął udział w marszu, aby upamiętnić swojego chrzestnego oraz oddać cześć wszystkim Żołnierzom Wyklętym.

Henryk Skrobun podkreślał, jak ważne jest by Polacy brali udział w takich wydarzeniach. - Jak mogłoby mnie tu nie być? To niezwykle ważne, by pamiętać o bohaterach - zaznaczył. - To powinno mieć się we krwi.

W marszu wziął udział p. Maciej, który przyszedł na skwer z żoną i dwójką małych dzieci.

Jesteśmy tu dla pamięci. Za te wszystkie zbrodnie przeciwko nam, nie można tego zapominać. Trzeba to nawet wypominać. Trzeba dążyć do konsekwencji, pamiętać o bohaterach. To są proste rzeczy, o których powinien pamiętać każdy obywatel. Jeżeli ja mogę przyjść tu z całą rodziną, to każdy może to zrobić

- zaznaczył elblążanin.

Po oficjalnych przemówieniach i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej zebrani przeszli ulicami Traugutta, Górnośląska, Agrykola, do ronda Żołnierzy Wyklętych. - Tam również złożymy kwiaty. Odśpiewany zostanie hymn. Kibice uzyskali pozwolenie od policji na odpalenie rac - opowiedział  Jacek Gierwatowski.

To nie jedyne wydarzenie, jakie w planach mieli Elbląscy Patrioci. - 9 marca zachęcamy do uczestniczenie w spotkaniu z Kajetanem Rajskim, młodych pisarzem, który zajmuje się również tematyką Żołnierz Wyklętych. Zapraszamy na godz. 18.30, na ul. Czerwonego Krzyża 2 - zachęcał  Jacek Gierwatowski.

Patronat honorowy nad marszem objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Warmińsko-Mazurski.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%78.6 %21.4


Galeria / I Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych ( zdjęć 50 )
Dodano: 2016-02-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (54)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --5
    ~ Kat Na Idiotów
    Sobota, 27.02

    Na fotkach jakoś nie widać posłanki i senatora z PO lub PIS czy też Kukiz15 ?

  2. 2
    +3
    ~ piotr
    Sobota, 27.02

    no i co z tego, że nie widać. Może byli a może i nie byli? Czy to ważne? A Ty byłeś/aś by uczcić pamięć. ja byłem z 4-letnim synem. nie wszystko mi sie podobało, ale inicjatywa fajna. Pokazałem mu kawałek zapomnianej, zakazanej historii...

  3. 3
    +9
    ~ Teresa
    Sobota, 27.02

    Płakałam jak usłyszałam modlitwę przy rondzie. Wy młodzi ludzie pamiętacie. Może ta Polska nie jest jeszcze stracona. Moje pokolenie.Na pewno.

  4. 4
    +4
    ~ Dyplomatycznie ??
    Sobota, 27.02

    ~ piotr >> ważne , gdyż akurat ten temat historii Polski , nie do końca jest zrozumiały dla wielu . Więc, może aby nie stracić poparcia...

  5. 5
    +7
    ~ ???
    Sobota, 27.02

    Byli radni miasta np : Ci od... hejtu ??

  6. 6
    +11
    ~ powiec
    Sobota, 27.02

    Mnie też nie było bo ludzie o tych "wyklętych" różnie gadają np. czy to prawda że "zabijali bezbronnych ludzi"?

  7. 7
    +8
    ~ antyfaszysta
    Sobota, 27.02

    Faszyści tez wzięli w tym udział. Ludzie z z falangą na zielonym tle. Kiedy siedem lata temu sąd w Brzegu zdelegalizował tamtejszy ONR za „hajlowanie” na Górze Św. Anny, narodowcy spuścili z tonu, widząc, że tą drogą zamiast osiągnąć cel, mogą osiągnąć celę. Więzienną. Zmienili więc język komunikacji oraz sposoby działania w sferze publicznej. Nauczyli się formułować swoje przesłanie tak, by trudno było ich złapać za rękę. Starają się nie używać w debacie języka nienawiści. Dzięki temu stają się bardziej widoczni w życiu publicznym. Bardzo się przy tym wystrzegają, by nie dać okazji do kolejnej prokuratorskiej interwencji. To jednak tylko przykrywka!!!

  8. 8
    --18
    ~ ja
    Sobota, 27.02

    ~antyfaszysta~ chcesz uchodzić za znawcę tematu... no i słusznie, nie podoba się "pięć piw", no to walcie się, nie będziemy używać... ~antyfaszysta~ boli brak sukcesow... same porażki...

  9. 9
    --3
    ~ Do "antyfaszysty"
    Sobota, 27.02

    Patriotyzm to nie faszyzm zindoktrynowany lemingu. Narodowcy zawsze walczyli zarówno z okupantem niemieckim jak i sowieckim, sam przywódca przedwojennego ONR zginął w Oświęcimiu. Następnym razem wykaż się odwagą i powiedz tym z ONR, że są faszystami, obiecuję, że Cie szybko wyleczą z błędu.

  10. 10
    +15
    ~ oburzony
    Niedziela, 28.02

    Ten nacjonalistyczny motłoch z symbolem falangi powinien mieć zakaz marszów po moim mieście

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.6106839179993