Wczoraj, 24 kwietnia w Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej odbyło się już piąte spotkanie z mieszkańcami w ramach projektu „Elbląg konsultacje”. Kiepski wizerunek dzielnicy, słaba infrastruktura drogowa, a także pijąca alkohol młodzież to tylko część problemów, z którymi mieszkańcy muszą borykać się na co dzień. Czy uda się im pomóc?
Konsultacje społeczne mają nakreślić problemy poszczególnych dzielnic i pomóc stworzyć pewien system rozwiązań w ramach Lokalnego programu rewitalizacji Elbląga 2020 +. Spotkania są prowadzone przez Departament Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Elblągu we współpracy ze Stowarzyszeniem ESWIP.
W budynku szkoły zebrało się liczne grono mieszkańców, którzy reprezentowali zespół budynków przy ul. Skrzydlatej (3,5,7,9), i ulicy Lotniczej , a dokładniej terenu zielonego oraz powojskowego.
Miejscowi poruszyli głównie problemy infrastruktury drogowej. – Droga przez jednostkę jest po prostu straszna. Jeździłem tamtędy, aktualnie jest dziura na dziurze, że można zderzak połamać – skarżył się jeden z mieszkańców.
- Na przejeździe przy ul. Dębowej jest podobnie. Dwa razy tam przejechałem i już więcej nie zamierzam, zwłaszcza nocą. Miasto zrobiło swoje, a teraz nikt tego nie kontroluje – skomentował kolejny.
Mieszkańcy zwrócili uwagę na panujący w okolicy hałas. Jednak głównie skupiono się na problemie pijącej młodzieży. – Zaczęto pracę nad betonową ścianą od strony dworca. Były tam krzaki, w których można było znaleźć wszystko. W dalszej części młodzież spożywa alkohol. Przy okazji odwiedzają sklep monopolowy, znajdujący się w pobliżu szkoły – stwierdził obecny na sali.
- A w parku? Nie licząc pięciu ławek i stołu do ping ponga tak naprawdę nic się tam nie dzieje. Z kolei wieczorem, to co robi tam młodzież może potwierdzić i policja i mieszkańcy – dopowiedział kolejny miejscowy.
Obecni na sali szukali różnych rozwiązań problemów społecznych. Ich pomysły kierowały się w stronę zagospodarowania czasu dla młodzieży poprzez stworzenie miejsca, do którego będą chcieli przychodzić osoby w różnym wieku. Zauważono, że można by wykorzystać w tym celu tereny powojskowe.
Mieszkańcy chcieliby także na dobre pożegnać się z negatywną wizytówką, która została przyklejona do całego osiedla. – Mieszkają tu dobrzy ludzie, jednak to miejsce ma zły PR, również ze względu na dostępność i postawione tu mieszkania socjalne. Żadne jednak miasto nie jest w stanie sobie poradzić z tym problemem, tam po prostu rodzi się patologia – dodał jeden z obecnych na sali.
Czy uda się pożegnać z takim wizerunkiem dzielnicy? Nie wiadomo. Jednak wszystkie pomysły i wskazówki będą wykorzystane przy redagowaniu programu.
REWITALIZACJI wymaga wiele miejsc, jednak przede wszystkim basen kąpielowy przy ul. Spacerowej. Znowu idzie lato i cały Elbląg jest pozbawiony kąpieliska. Dziwne, że ten problem nie był dostrzegany ani w PRLu, ani po 89. roku. A przecież chodzi o miejsce, do którego całe pokolenia żywią sentyment. Chociaż krytykowany za brud i "niespodzianki" w wodzie, przyciągał basen latem każdego dnia nawet kilka tysięcy chętnych spragnionych kąpieli. Arbitralna decyzja G. Nowaczyka zamknięcia obiektu spowodowała jego dewastację. Uważam że wśród bardzo wielu pilnych i ważnych spraw do rozwiązania w Elblągu, basen i jego infrastruktura są jedną z najpilniejszych i najważniejszych. Witoldzie, obudź się i nie pchaj już kasy w Modrzewinę, zrób coś z pomocą UE dla Elbląga i dla chwały swojej. Amen.
@BEZ ŚCIEM proszę, ma rację. Za zniszczenie basenu miejskiego NOWACZYK powinien siedzieć za kratami, wraz ze swoimi specjalistami z PO od niszczenia mienia miasta. Boicie się gnoja postawić przed sądem i jego ekupe?!
Widocznie nasze władze uwazaja, że ludzie z Elblaga mogą sie wykąpac w Trójmiescie po pracy, w Wielkiej Brytanii bo tam ich sporo a basenów tez nie brakuje albo cieszyc się nową plażą miejską w Olsztynie. W Olsztynie jest podobno kilkanaście jezior w granicach miejskich a basenów krytych MOSiR ma juz trzy oraz są dwa uczelniane. I co panie Wróblewski, kasa województwa jest dzielona sprawiedliwie a Elbląg ma się dobrze przy Olsztynie?
Jak rządził Jerzy Wilk to chociaż się coś działo ,a teraz Wróblewski martwi się o to by obsadzić swoimi stanowiska .Nawet media kupił .Ci co tak mocno krytykowali Wilka dalej tylko jego krytykują na różne sposoby manipulując społeczeństwem Przez półtora roku pokończone zostały inwestycje drogowe w mieście .A teraz ?Gdzie śą ci Kuchejdy ,Szwedy i inni obrońcy Elblążan Którym niby Wilk tyle złego wyrządził.Za wprowadzanie w błąd elblążan wydawcy E-24 powinny za te kłamstwa trafić do ciupy ,a szczególnie Kuchejda ,który kłamstwo stało się jego sposobem na życie .Ale pożyjemy zobaczymy co nam przyniesie najbliższy czas .
Hm ta panienka z żółtawym pulowerku jest na wszystkich konsultacjach czyżby była zawodowo na nich?
a ci mundurowi to kto ??? bo widać na zdjęciu że chłopaki strasznie zaangażowani w dyskusję i przez cały czas robią notatki .
Witold pogłębia kanał i kończy modrzewinę tam będą utopione wszystkie środki. Nie ma pieniędzy na pracę dla młodych i budowanie dla nich perspektyw na przyszłość.
patologia to sa rzadacy ...
Jakoś rewitalizacją i problemami dzielnicy nie zainteresował się żaden radny z okręgu nr 5. Czyżby ich zainteresowanie występowało tylko w okresie kampanii wyborczej?
~ NOVAK no tak , jak zaangażowania ich i nie tylko ich , będzie polegało na notatkach . To nic się nie zmieni .