Czwarte z serii konsultacyjnych spotkań odbyło się wczoraj (23.04) w Gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej. Spotkania organizowane są w ramach projektu "Elbląg konsultuje" realizowanego przez Urząd Miejski w Elblągu wraz z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Samorządowych i Radą Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Tym razem rozmowy dotyczyły rejonu ul. Krakusa i Obrońców Pokoju.
Choć zainteresowanie mieszkańców kolejnych rejonów miasta jest znikome, nie brakuje na spotkaniach pasjonatów, którzy miast narzekać próbują zaczarować rzeczywistość i zaktywizować lokalne społeczności, by wspólnie odmienić szaro-bure, zaniedbane i senne otoczenie.
- Państwa propozycje chcemy zagospodarować w "Lokalnym programie rewitalizacji Elbląga". Nie będzie napisane, że np. ulica Matejki wymaga zmiany, ale będą ujęte propozycje, które dotyczą estetyzacji podwórek w Elblągu - mówiła Beata Wachniewska - Mazurek, koordynator projektu "Elbląg konsultuje". - Podobne projekty, podobne pomysły będą pogrupowane, żeby mogły być razem opisane w tym programie i do niego włączone. Sprawozdanie z tego spotkania będzie dostępne na platformie konsultacyjnej www.konsultacje.elblag.eu.
W oparciu o zebrane podczas wszystkich konsultacji propozycje w czerwcu zostanie napisany projekt dokumentu zawierający wyselekcjonowane pomysły rewitalizacyjne. Gotowy projekt zostanie poddany pod dyskusję na kolejnych spotkaniach konsultacyjnych. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w dotychczasowych spotkaniach lub nie poruszyli ważnego zagadnienia czy wpadli na ciekawy pomysł po zakończeniu konsultacji, udostępnione są dwa adresy mailowe, na które mieszkańcy mogą wysyłać swoje sugestie, uwagi i konkretne propozycje. Elektroniczne wiadomości można przesyłać do Krzysztofa Kasicy z Departament Strategii i Rozwoju i Bartosza Babraja, kierownika Referatu Funduszy Unijnych i Rozwoju.
- Urząd Miejski opracowuje program, my jako stowarzyszenie pomagamy w konsultacjach. - wyjaśnia ideę konsultacji Beata Wachniewska - Mazurek. - W "Lokalnym programie rewitalizacj" może znaleźć się wszystko co mieszkańcu zaproponowali podczas spotkania, pytanie tylko na co uda się pozyskać środki. Im więcej jest wpisanych inicjatyw tym lepiej. To co się znajdzie i co jest wypracowane, jak będzie wpisane do programu rewitalizacji, to organizacja pozarządowa te może starać się o środki na działania na te rzeczy. Nie tylko Urząd Miejski może to realizować, tylko to jest duża szansa dla organizacji takich przyszkolnych jak w tej szkole. One też mogą aplikować w ramach programu rewitalizacji o finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego z funduszy europejskich, o to, żeby ta świetlica tutaj działała.
Właśnie temu ma służyć program rewitalizacji Elbląga 2020+. Organizatorzy mają nadzieję, że w kolejnych spotkaniach weźmie udział większa liczba zainteresowanych zmianami mieszkańców.
Ważne jest zebranie pomysłów mieszkańców, bo diagnoza, która będzie zawarta w projekcie, będzie podstawą do aplikowania o środki unijne. Proces zbierania opinii z każdej dzielnicy prowadzony jest właśnie po to, żeby był jak najbardziej diagnostyczny, wiarygodny, żeby potwierdzał potrzeby mieszkańców i ich problemy i żeby te rozwiązania wypływały od nich. Nie chodzi o to, żeby działania były wymyślane zza biurka przez kogoś, kto nigdy nie był na tej dzielnicy, nie zna jej specyfiki
- stwierdziła Beata Wachniewska - Mazurek.
Dlatego w konsultacjach biorą udział osoby na co dzień pracujące bądź działające w danym regionie. Na spotkania przychodzą nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, Straż Miejska, Policja. Przy braku mieszkańców burza mózgów odbywa się wśród przedstawicieli różnych instytucji i organizacji.
- Brakuje większego zaangażowani mieszkańców - wyznaje z żalem Beata Wachniewska - Mazurek . -My byśmy chcieli, żeby było ich jak najwięcej, bo im więcej jest ich głosów tym bardziej my jesteśmy pewni, że te decyzje, które są projektowane są trafne i takie jakich oni chcą. Ale oni muszą o tym powiedzieć. Muszą przyjść na spotkanie i powiedzieć "tak, my chcemy takich rozwiązań, albo :nie, ten pomysł jest średni, bo my nie lubimy tak spędzać czasu&". My możemy zakładać, że osoby starsze chciałyby, żeby stawiać siłownie, tylko to nie można zakładać, to trzeba wiedzieć od zainteresowanych. Dlatego ludzie muszą przyjść i mówić o swoich potrzebach. Jak mieszkańcy nie mówią o swoich potrzebach, to później pieniądze mogą być wydawane nieefektywnie. Dlatego prowadzimy konsultacje.
Kolejne spotkanie , tym razem dla obszaru Zespołu Budynków przy ul. Skrzydlatej oraz terenu zielonego i terenu powojskowego przy ul. Lotniczej, odbędzie się już dzisiaj (24.04) o 17:00 w Gimnazjum nr 7 w Elblągu, ul. Lotnicza 12.
REWITALIZACJI wymaga wiele miejsc, jednak przede wszystkim basen kąpielowy przy ul. Spacerowej. Znowu idzie lato i cały Elbląg jest pozbawiony kąpieliska. Dziwne, że ten problem nie był dostrzegany ani w PRLu, ani po 89. roku. A przecież chodzi o miejsce, do którego całe pokolenia żywią sentyment. Chociaż krytykowany za brud i "niespodzianki" w wodzie, przyciągał basen latem każdego dnia nawet kilka tysięcy chętnych spragnionych kąpieli. Arbitralna decyzja G. Nowaczyka zamknięcia obiektu spowodowała jego dewastację. Uważam że wśród bardzo wielu pilnych i ważnych spraw do rozwiązania w Elblągu, basen i jego infrastruktura są jedną z najpilniejszych i najważniejszych. Witoldzie, obudź się i nie pchaj już kasy w Modrzewinę, zrób coś z pomocą UE dla Elbląga i dla chwały swojej. Amen.
proszę jak "pracusie" ze straży miejskiej siedzą i słuchają, a później i tak nic nie robią albo siedzą w czasie godzin pracy w domach.!
Widzieliście hasło na slajdzie? Szczyt motywacji. :)
Wiecie ze bull komoruski podpisal ustawe ktora pozwala obcym sila na wkroczenie do polski I pacyfikacje zamieszek ...czyli zakladajac ze ludzie beda mieli dosc tego rzadu wyjda na ulice by go obalic ..to bedzie do nas strzelac bundeswera lub francuskie bastardy ... O take polske walczyli ???