"Powracająca przeszłość Starego Miasta w Elblągu", to tytuł nowej książki Grażyny Nawrolskiej. Promocja wydawnictwa odbędzie się najbliższy poniedziałek w Ratuszu Staromiejskim. Zapraszamy wszystkich chcących poznać nowe fakty z historii Starego Miasta w Elblągu.
Co jedli, jak się bawili?
Książka ukazuje fascynującą historię Elbląga i barwnego, chociaż z pewnością niełatwego, życia dawnych jego mieszkańców. Opierając się na ogromnej ilości materialnych świadectw pozyskanych w trakcie prawie trzydziestoletnich badań archeologicznych na Starym Mieście, autorka przedstawia różne aspekty życia ówczesnych elblążan. Pozostałości domów, umocnień obronnych, wodociągów, budynków municypalnych i dziesiątki tysięcy przedmiotów codziennego użytku ilustrują codzienność i próbują pokazać kim byli dawni mieszkańcy Elbląga, co produkowali, jak mieszkali, w co się ubierali, co jedli i jak się bawili.
Znaleziska archeologiczne są pomostem między dawnymi elblążanami a nami. To swoisty wehikuł czasu przenoszący nas w dawny, ale chyba jednak nie tak bardzo odległy świat – mówi Grażyna Nawrolska
Promocja książki "Powracająca przeszłość Starego Miasta w Elblągu" odbędzie się 27 października br. w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu o godzinie 17.30.
Laudację książki wygłosi prof. dr hab. Roman Czaja, kierownik Zakładu Historii średniowiecza na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Historyk mediewista, autor licznych książek i artykułów publikowanych w kraju i zagranicą. Zajmuje się przede wszystkim dziejami miast średniowiecznych, gospodarką strefy bałtyckiej, Zakonem Krzyżackim, dziejami Italii.
Wydawnictwo udało się zrealizować dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg, dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz życzliwym sponsorom. Autorka dziękuję wszystkim za okazaną pomoc i życzliwość.
Wydanie książki objął honorowym patronatem Jerzego Wilka Prezydenta
Grażyna Nawrolska - absolwentka archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dwuletniego Studium Podyplomowego Ochrony Zabytków na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie dysertacji "Początki Elbląga w świetle źródeł archeologicznych". Pracowała w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Pracowniach Konserwacji Zabytków w Zamościu i Gdańsku oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Od 1980 roku związana z Elblągiem, gdzie wraz z mężem prowadziła prace badawcze, które kontynuowała po Jego śmierci. Autorka i współautorka ponad siedemdziesięciu prac naukowych w kraju i zagranicą. Redaktorka i współredaktorka kilku publikacji zbiorowych w tym książki "Archeologia et historia urbana" wyróżnionej nagrodą SYBILLA 2004. Kontynuuje działalność badawczą w Elblągu i Prabutach. Działa w Polskim Towarzystwie Historycznym, Stowarzyszeniu Naukowym Archeologów Polskich. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw archeologii.
UM w Elbląg