O zlikwidowaniu biletów papierowych komunikacji miejskiej mówi się już od kilku miesięcy. Plany pozostawienia do dyspozycji jedynie tzw. Karty Miejskiej są jeszcze dalekie od zrealizowania. Jednak na dzień dzisiejszy bilety papierowe jeszcze funkcjonują. Jaki czeka los pasażerów preferujących zwykłe bilety?
Jedną z głównych niedogodności w korzystaniu z biletów papierowych są dwa kasowniki w większości pojazdów komunikacji miejskiej. Wsiadający często gubią się w poszukiwaniu kasownika, w szczególności podczas natłoku ludzi. Trzeba zwrócić także uwagę na to, że podróżujący to przecież nie tylko mieszkańcy, ale także przyjezdni. Na autobusach nie widnieje żadna informacja o rozmieszczeniu kasowników w pojazdach.
- Zwróciliśmy już uwagę na tę niedogodność – odpowiada Michał Górecki specjalista ds. marketingui komunikacji społecznej Zarządu Komunikacji Miejskiej. - Wspólnie z przewoźnikami podejmiemy działania w celu przełożenia jednego z kasowników biletów papierowych do części środkowej autobusów i ewentualnie montaż dodatkowego, trzeciego kasownika tam, gdzie będzie to konieczne. W niektórych autobusach liczba kasowników na bilety papierowe nie uległa zmianie. W kilku pojazdach, od momentu wprowadzenia EKM, są tylko dwa tego rodzaju urządzenia. - tłumaczy Michał Górecki.
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu podejmie próby rozwiązania tego problemu. - Autobusy należące do nowych przewoźników obecnie są wyposażone w dwa kasowniki na bilety papierowe, znajdujące się przy przednich i tylnych drzwiach. We wszystkich trzydrzwiowych autobusach, w pierwszej kolejności zamierzamy przenieść kasownik umieszczony z przodu w okolicę środkowych drzwi. W dalszej kolejności planowane jest zainstalowanie trzeciego kasownika starego typu, tak aby oba rodzaje tych urządzeń znajdowały się przy każdych drzwiach – przedstawia nam plan działania Michał Górecki.
Zmian tych jednak nie będziemy mogli się spodziewać najbliższym czasie. - Dokonanie wspomnianych zmian wbrew pozorom jest czasochłonne, ponieważ wymaga ingerencji w urządzenia systemu, z którym kasowniki są połączone. Mamy nadzieję, że przełożenie kasowników w okolice środkowych drzwi we wszystkich autobusach będzie możliwe do końca tego miesiąca. W dalszej kolejności powinny pojawić się dodatkowe kasowniki na bilety papierowe – stwierdza Michał Górecki.
A co z planami wprowadzania Karty Miejskiej jako jedynej formy biletu komunikacji miejskiej? Michał Górecki odpowiada. - Chociaż wielokrotnie była już mowa o tym pomyśle, nie jest to planowane w najbliższej przyszłości. Przy wdrażaniu Systemu Elbląskiej Karty Miejskiej i biletów w formie elektronicznej była brana pod uwagę możliwość zastąpienia biletów papierowych ich odpowiednikami w nowoczesnej formie. Jednak ostatecznie wybraliśmy ewolucyjną formę zmian – coraz więcej pasażerów komunikacji miejskiej w Elblągu korzysta z EKM i biletów elektronicznych. W tej chwili około 20 procent wszystkich biletów to właśnie promocyjne bilety których nośnikiem jest Elbląska Karta Miejska. Trudno się temu dziwić, ponieważ bilety z EKM są po prostu tańsze. Przypomnijmy, że możemy w ten sposób zaoszczędzić od 20 do 60 groszy na każdym, jednorazowym przejeździe (bilet normalny). W ręce Elblążan trafiło już ponad 35000 EKM zarówno imiennych, jak i na okaziciela. W centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego Krzyża 2 praktycznie codziennie wydajemy kolejne, nowe karty.
Pasażerowie korzystający z biletów papierowych mogli się poczuć pominięci w decyzji Zarządu Komunikacji Miejskiej o wprowadzeniu Karty Miejskiej i zlikwidowaniu biletów zwykłych. Podobnie sprawa ma się z ludźmi, którzy do Elbląga przyjeżdżają sporadycznie. Poprawa komfortu korzystania ze zwykłych biletów ma być zrealizowana w nieokreślonej przyszłości, ale tak samo w dalszym ciągu posuwają się pracę nad ich zlikwidowaniem. Co nastąpi pierwsze?
W roku wyborczym nic się nie zmieni. Pierwsze modyfikacje w roku 2015
Kasownik umieszczony przy drzwiach przednich pojazdu ma sens o tyle gdy można te drzwi użytkować . Niestety coraz powszechniej kierowcy , tych drzwi nie otwierają . Nie chcę uogólniać , ale jest to coraz częstsza praktyka niestety .
Proponuję przejechać się do Krakowa i zobaczyć, w jaki sposób jest tam rozwiązany problem dystrybucji biletów oraz jaka jest dostępność kasowników w Komunikacji Miejskiej - jest z kogo brać przykład!
Ten kto zlikwiduje bilety papierowe to szykuje sobie miejsce na pośredniaku.Jak na razie to nawet nie ma połowa mieszkańców tej karty i nie wiadomo kiedy będzie 50 tys a jest 35tys.- tak piszecie w artykule.DLACZEGO na wyremontowanych ulicach brak jest zadaszonych przystanków z ławeczkami.Mokniemy i stoimy-to prezes i całe biuro niech stoją w pracy cały dzień .ZA KARE.
masakra zlekiwidowac bilety papierkowe powinni napisac kiedy zlekiwduja a nie pisza głupoty napisac powinni napisac krotko i na temat a nie tak duzo no to kiedy to sie natsnie ??????
Kto by się przejmował klientem niech kupuje kartę miejską albo spada. Nam miasto da jak na wypłatę zabraknie
A karty miejskie działają różnie, często zawodzą.
Bardzo słusznie. Zlikwidować bilety paierowe a najlepiej zlikwidować całą komunikację. Chylę czoła NIEUDACZNIKOM z ZKM
zlikwidujecie bilety papierowe to ja na 1000 % nie bede korzystał z komunikacji miejskiej z której i tak korzystam 5 razy w roku .Elbląg jest taki mały że w przeciagu 1 godziny mozna dojsc wszedzie
BILETOMAT PANIE GÓRECKI,MÓWI TO COŚ!!!