Sobota, 16.11.2024, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

O przeszłości Elbląga z Tomaszem Glinieckim

04.12.2013, 08:59:56 Rozmiar tekstu: A A A
O przeszłości Elbląga z Tomaszem Glinieckim
Fot. nadesłane

Wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta zapraszamy w piątek 6 grudnia o godz. 17.00 do Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej na Osiedlu Zawada na spotkanie z Tomaszem Glinieckim, promujące jego najnowszą książkę „Elbląskie okruchy XX wieku”. Wstęp wolny!

Jak mówi sam autor, pisane przez niego książki, to nie książki historyczne, lecz książki o historii napisane w formie reportażu historycznego.

Tomasz Gliniecki historią interesuje się od zawsze. Pisał o niej wiele lat jako dziennikarz. Teraz pracuje w elbląskim muzeum. Jest autorem historycznego fotobloga i felietonów telewizyjnych. Napisanie książki zasugerowali mu znajomi. Na razie powstały dwie – poznajemy w nich Elbląg poprzez losy różnych ludzi.

Pierwsza książka Tomasza Glinieckiego pt. „Elbląg czasów wojny” ukazała się na początku tego roku. Wszystkie opisane w niej historie przedstawiają nasze miasto w czasie II Wojny Światowej z perspektywy różnych ludzi, których los sprowadził wówczas do Elbląga.

Na grudzień tego roku przewidziana została również premiera kolejnej książki autora pt. „Elbląskie okruchy XX wieku” i to właśnie tej książce w głównej mierze poświęcone będzie spotkanie.

Oto, co autor pisze o swojej drugiej książce:

Okruchy, które znalazły się w książce, to zjawiska lub postacie (…). Trochę przybliżając –  zaczynamy od przełomu wieków i zmian w mieście, przejścia Elbląga handlowo-portowego w przemysłowy, poznajemy świat pozostawiony przez Schichaua swojemu zięciowi, obserwujemy narodziny i upadek fabryki samochodów Komnicka. Oczywiście, wpadamy w wir wojny – najpierw tak, jak się zaczęła z niemieckim atakiem na Polskę, za kilka lat burza wraca z czołgami kapitana Diaczenki, a efektem jest powrót do Rzeczpospolitej i zarazem sowiecka grabież i niemożność odbudowania przez ministra Kwiatkowskiego portu, stoczni i przekopania mierzei. Trzy kolejne reportaże to elbląskie uczestnictwo w dochodzeniu do wolności. "Sprawa Elbląska" w słowach świadków i w dokumentach, Elbląg strajkujący i elblążanie zastrzeleni w Grudniu '70, a także Elbląg jako współtwórca "Solidarności" i jego tragiczne ofiary z czołgu jadącego na Gdańsk.

Tomasz Gliniecki
  – elblążanin z urodzenia i z wyboru. Pedagog, specjalista od historii wychowania. Wieloletni dziennikarz, redaktor licznych tytułów prasy i radia, były redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” oraz bezpłatnego tygodnika „Nasz Elbląg”. Dziś zajmuje się upowszechnianiem przeszłości w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Jest też recenzentem książek historycznych, autorem fotobloga i audycji telewizyjnych „Okruchy czasów wojny”. Zainteresowania minionymi czasami koncentruje wokół I i II wojny światowej – głównie Niemiec i Rosji/Związku Sowieckiego, jak też historii regionalnej Warmii i Mazur (Prus Wschodnich).

 

Aleksandra Buła
Dział Komunikacji Społecznej
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida


 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7429971694946