W związku z dużym znaczeniem społecznym tematu planowanej debaty, chcielibyśmy, aby jak najszersze grono pedagogów, psychologów, wychowawców, opiekunów było na niej obecnych. Dotarły jednak do nas komunikaty zwrotne mówiące o tym, że niedziela 17 listopada jest terminem, w którym wiele osób nie będzie w stanie przybyć na tę debatę.
W związku z powyższym, mając nadzieję, że nowy termin będzie odpowiedniejszy, serdecznie zapraszamy o godz. 12:00, w dniu 19 listopada, we wtorek, do naszego Hospicjum na debatę, którą organizujemy w ramach X edycji kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie”.
Pomysłodawcą i koordynatorem kampanii „Hospicjum to też Życie” jest Fundacja Hospicyjna. Tegorocznym tematem jest problem osierocenia dzieci i przeciwdziałanie jego skutkom pod hasłem „Pomóż ukoić ból”.
„Okres żałoby jest szczególnie trudny dla dzieci i młodzieży. Przeżywają oni traumę spowodowaną utratą najbliższej osoby, czemu często towarzyszy obniżenie statusu materialnego rodziny. Odczuwalny jest brak bliskiej osoby, która mogłaby dziecku pomóc przejść przez ten trudny okres. Najbliższe otoczenie dziecka, także przeżywające żałobę, często nie potrafi bądź nie ma siły, by rozmawiać o tym, co się stało. W ośrodkach paliatywno-hospicyjnych są psycholodzy, którzy mogą udzielić doraźnej pomocy i wskazówek, natomiast w szkole, czyli drugim po rodzinie ważnym środowisku życia i rozwoju dziecka, pedagodzy szkolni i nauczyciele nie zawsze wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem przeżywającym stratę bliskiej osoby.”[Koordynator]
Celem kampanii jest przypomnienie, że opieka hospicyjna obejmuje całego człowieka – przede wszystkim chorego, ale także jego najbliższych, a szczególnie dzieci osierocone. Stąd też nasze zaproszenie, które kierujemy do pedagogów, psychologów, nauczycieli, opiekunów. Spotkajmy się i podyskutujmy na ten ważny dla nas wszystkich temat!
Fundacja Hospicyjna realizując kampanię chce wzmocnić pomoc finansową oraz pomoc psychologiczną poprzez stworzenie programu opieki psychologicznej skierowanej do dzieci i młodzieży, ale także opiekunów i nauczycieli. Ma m.in. powstać strona internetowa poświęcona wsparciu psychologicznemu dzieci, młodzieży, opiekunów i nauczycieli oraz podręcznik.
To ważne, abyśmy umieli wesprzeć osierocone dzieci i młodzież, bo gdy otrzymają kompetentną pomoc i wsparcie, gdy zrozumieją to, co się wydarzyło, mają szansę dobrze sobie radzić w trudnych sytuacjach życiowych. Jako specjaliści zajmujący się tematyką śmierci i żałoby chcemy służyć Wam wsparciem i stworzyć lepszy program dzieciom osieroconym.
Zapraszamy, nasz adres: ul. Toruńska 17B. Tel. kontaktowy: 55 239 61 65, lub e-mail: biuro@ehospicjum.pl. Pytania prosimy kierować do koordynatorki kampanii Anny Podhorodeckiej: anna@ehospicjum.pl, nr tel. 602 309 970.
Anna Podhorodecka
Koordynator