W rytm Poloneza wkroczyli na scenę witając gości byli i obecni członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska”. Wczoraj, 28 września na dużej scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka zgromadzili się wyśmienici goście, członkowie zespołu z rodzinami, instruktorzy i sympatycy, by świętować 35-cio lecie zespołu.
Od 35 lat Zespół Pieśni i Tańca „Ziemie Elbląska” łączy ludzi pełnych pasji i zamiłowania do folkloru. - To zespół, który z sukcesami tańczył w kraju i za granicą. Zespół wychował wiele pokoleń tancerzy i śpiewaków, którzy umiłowali rytm ludowy. ZPiT „Ziemia Elbląska” to swoista instytucja edukacji, która naszą kulturę ludową szerzyła w kraju i za granicą – przywitał gości Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”.
Jubileuszowy wieczór obfitował we wspomnienia. W czasie uroczystości widzowie mieli okazję obejrzeć film przedstawiający działalność zespołu i wszelkie jego osiągnięcia. Przedstawiona została także sylwetka założyciela „Ziemi Elbląskiej” – Czesława Kujawskiego, którego goście wspominali z wzruszeniem. – Był niesamowitym wizjonerem, jego pomysły były doceniane nie tylko przez członków Zespołu, ale także i widzów. Dla wielu z nas stworzył historię naszego życia - mówi Jacek Bagiński, wieloletni tancerz „Ziemi Elbląskiej”, instruktor tańca ludowego i choreograf.
W uroczystości wzięli udział dawni i obecni członkowie zespołu, którzy przyjechali na jubileusz ze Szwecji, Francji i innych krajów. Niektórych przygoda z tańcem trwa do dziś. – W pamięci mam słowa Pana Czesława, „każdy członek zespołu, który wie, po co w nim jest , to wie, że przybycie na próbę, jest rzeczą świętą”. W tym powiedzeniu było zawarte wszystko, dyscyplina, ambicje, zaangażowanie i dlatego zespół odnosił sukcesy – bo wiedzieliśmy po co w nim jesteśmy - mówi Agnieszka Koczerga, była tancerka ZPiT „Młody Elbląg”, choreografka i instruktor tańca.
Oprócz podkreślania zasług, osiągnięć Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” wiele miejsca poświęcono wspomnieniom. Tym śmiesznym, zabawnym, które wywołały entuzjastyczną reakcje widowni. Niezaprzeczalnym faktem jest, że losy wielu członków zespołu zostały ukształtowane właśnie tam. Jak powiedział Jacek Bagiński, efektem pracy zespołu, oprócz osiągnięć artystycznych, jest 17 małżeństw. – Wielu z nas zawdzięcza „Ziemi Elbląskiej” swoją pozycję społeczną, sukces w biznesie. Uczyliśmy się otwartości na świat, poznawaliśmy nowe idee – dodaje Antonii Czyżyk.
W trakcie uroczystości widzowie mieli okazję zobaczyć występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska”, który odtańczył Poloneza w rytm muzyki granej na żywo przez Elbląską Orkiestrę Wojskową pod kierunkiem kpt. Macieja Skrzypczaka. Na deskach Teatru wystąpił także ZPiT „Młody Elbląg”, ZPiT „Malbork” oraz dawny chór „Ziemi Elbląskiej”, a także najmłodsi miłośnicy folkloru, przedszkolaki z Katolickiego Przedszkola „Dorotka”.
Ogólnie koncert bardzo słaby. Za dużo gadania, za mało tańca.
To koncert Jubileuszowy nie pokazowy - czyli mający nacisk na wspomnienia i celebrowanie kolejnych lat... a chwała nowym choreografiom ma miejsce na kolejnych pokazach i występach zespołu :)