W miejscowości Rogity pod Braniewem zakończono prace przygotowawcze pod teren do wydobycia gazu łupkowego. Niedawno, w Urzędzie Gminy spotkali się przedstawiciele firm, które zajmują się wydobywaniem tego gazu. W ubiegłym roku wykonano na tym terenie prace wiertnicze, teraz przyszedł czas na tak zwane szczelinowanie, które ma wskazać złoża zasobów mineralnych.
Spółki (San Leon Energy oraz Wisent Oil & Gas), które w Polsce zajmują się poszukiwaniem niekonwencjonalnych złóż węglowodorów, znalazły gaz łupkowy na koncesji Braniewo. - Rogity-1 na koncesji Braniewo to drugi odwiert realizowany przez te spółki w naszym kraju. W 2011 roku w odwiercie Rogity-1 odkryto gaz na głębokości około 2 tys. 788 metrów. Firma San Leon podała, że oprócz gazu odnaleziono również złoża ropy naftowej – czytamy na stronie Urzędu Gminy Braniewo.
1,5 roku temu zakończone zostały roboty związane z wierceniem otworu Rogity-1. - Na sierpień zaplanowane są prace serwisowe związane z oczyszczeniem odwiertu, tak aby w konsekwencji móc przystąpić do testów eksploatacyjnych. Wszystko wskazuje na to , że we wrześniu operator przystąpi do kolejnych robót geologicznych – mówi Jakub Bornus - Sekretarz Gminy Braniewo.
Obecnie kontynuowane są prace związane z rozpoznaniem formacji kambru na głębokości pomiędzy 2760 – 2765 m na odwiercie Rogity-1. - Kilka dni temu wykonaliśmy zabieg szczelinowania. Następnie przystąpiliśmy do tzw. wywołania odwiertu i wydobywania cieczy pozabiegowej – mówi Jakub Bornus. - W chwili obecnej trwają przygotowania do zapuszczenia rur wydobywczych i kontynuacji wytłaczania medium z odwiertu. Na podstawie posiadanych danych prowadzone prace zostały ukierunkowane na wydobycie ropy naftowej – dodaje.
Na czym polega zabieg szczelinowanie, który obecnie dokonuje się na terenie Gminy Braniewo? - Technologia zabiegu szczelinowania polega na wtłoczeniu mieszaniny piasku, wody i dodatków chemicznych do znajdującej się głęboko pod ziemią formacji skalnej. Proces szczelinowania przeprowadza się aby wytworzyć w formacji skalnej cieniutkie szczeliny. Ziarna piasku, które są w płynie szczelinującym uniemożliwiają ponowne zamknięcie się szczelin. Powstałe szczeliny pozwalają na uwolnienie się gazu ze skały do otworu i następnie na powierzchnię ziemi – tłumaczy Sekretarz Gminy Braniewo. - Szczelinowanie to jeden ze standardowych zabiegów intensyfikacyjnych stosowanych w przemyśle naftowym już od lat 60-tych – dodaje.
Czy mieszkańcy nie skarżą się na zagrożenia takie jak m.in. skażenie wód gruntowych? Docierają do Państwa takie głosy? - Na chwilę obecną żadne niepokojące sygnały do nas nie dotarły. Postępujemy zgodnie z obowiązującym prawem, restrykcyjnymi przepisami, prace na wiertni kontrolowane są m.in. przez Urząd Górniczy – mówi Jakub Bornus.
Jakie korzyści, w związku z trwającymi pracami, stoją przed naszym regionem? - Zgodnie z obowiązującym prawem budżet gminny zasilany będzie wpływami z podatków – mówi Jakub Bornus. - Korzyści i szans na rozwój regionu jest jednak więcej: wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia, rozwój regionu. Atutów będzie jeszcze więcej w przypadku rozpoczęcia wydobycia, ale jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić – dodaje.
Z tego co mówi Jakub Bornus, jest jeszcze za wcześnie, by mówić o rokowaniach na najbliższe miesiące. - Rozpoznanie złóż węglowodorów to proces bardzo czasochłonny, gdzie po zakończonym etapie następuje analiza uzyskanych danych. Niemal codziennie pozyskiwane są nowe parametry geologiczne, które dostarczają firmie kolejnych informacji o złożu – mówi Jakub Bornus. - W najbliższym czasie planowany jest kolejny etap prac, mający na celu intensyfikację warstw skalnych w wyższych interwałach. Dane otrzymane po szczelinowaniu i sekcji pozwolą nam doprecyzować i ocenić warunki panujące w odwiercie – dodaje.
Celem firmy jest zbadanie potencjału warstw geologicznych pod kątem możliwości wydobycia ropy z łupków. Obecne prace przewidują trójstopniowe szczelinowanie, po czym uruchomiony zostanie test przepływu, który potrwa 4 tygodnie. Po tym okresie zostaną przeprowadzone kolejne dwa etapy szczelinowania.
Bzdury. Szczelinowanie niszczy strukturę gleby bezpowrotnie. Gazu jest tyle co kot napłakał a i tak jua sprzedany żydowskim amerykancom.
Przeciez to tak blisko Elbląga!!dlaczego nikt nie protestuje??nie ma w naszym mieście normalnych ludzi??? Przecież to najgorszy syf jaki może być i to u nas, gdzie i tak jest bardzo mało wody!, Ludzie obudzcie się!!
to BRaniewiaki za rok zaczną umierać na nowotwory - tak było w USA w regionach gdzie zaczynali wydobywać gaz
Amerykanie już jadą z misją pokojową ...
http://www.youtube.com/watch?v=3DhUqCf3FYM MITY I FAKTY: http://www.youtube.com/watch?v=OBjPgxfuxV0
Poniżej jest dużo komentarzy pisanych złośliwie .Osoby które nie mają pojęcia o wydobywaniu gazu powinni cichu siedziec , Całe zagłębie Lwowskie , Borysławskie, Drochobyckie jest oparty na gazie ziemnym, łupkowym .
Bornus? Jaki Bornus? Przecież to jest komunikat z San Leon... Oj, dziennikarstwo upada niziutko...
Jedynym komunikatem Urzędu Gminy Braniewo jest zawarty w pierwszy akapicie cytat, co wyraźnie zostało zaznaczone. Reszta informacji została nam przekazana przez pana Jakuba Bornus, Sekretarza Gminy Braniewo.
Gaz jest koło Elbląga a zyski za***ie olsztyn.ZOBACZYCIE.
super - teraz tylko przypilnujcie aby wydobywali to zgodnie ze swiatowymi wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska - aby nie było tak, że jakaś ruska (bo większosć koncesji dostali ruskie) firma się wzbogaci a nam teren i ziemię zapaskudzą na wiele lat...