Dziś, nadszedł czas, aby podziękować dziadkom za ich wsparcie i codzienną obecność w naszym życiu. Mimo różnic w obchodach święta w poszczególnych krajach, tego dnia każdy wnuczek, chce być blisko swojego dziadka.
Dzień Dziadka przywędrował do Polski prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych. Nie gasnącą do dziś popularność zdobywał na przestrzeni lat.
- Dzień Dziadka jest dla mnie dniem wyjątkowym, gdyż mogę podziękować wtedy osobie, z którą wiążę mnie wiele ciekawych wspomnień oraz która przekazuje mi wiele cennych życiowych rad. Od wielu lat łącze ze sobą Dzień Babci i Dziadka, a moim prezentem dla nich jest ich wspólna kolacja w restauracji. Mam bardzo dobry kontakt z dziadkami i widuję ich codziennie. Dzięki temu mogę pokazać im, ile dla mnie znaczą nie tylko podczas ich święta, ale przez cały rok - opowiada tegoroczny maturzysta.
W Ameryce i Kanadzie obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków w pierwszą niedzielę września po Święcie Pracy. Wrześniowe obchody symbolizują jesień życia, a wręczane w tym dniu kwiaty - niezapominajki przypominają o wiecznej pamięci. Spiewany tego dnia hymn na cześć babci i dziadka podkreśla znaczenie obecności dziadków w życiu wnucząt. W wielu krajach, tak jak w USA, mamy do czynienia z połączeniem obydwóch dni, które tworzą jedno święto. Przykładem jest Japonia. Coroczny Dzień Szacunku dla Wieku wypada w trzeci poniedziałek września.
- Ponieważ moi dziadkowie nie żyją, 22 stycznia odwiedzę ich na cmentarzu i zapalę znicze - mówi siedemnastoletnia elblążanka.
Bez względu na wielkość prezentu i sposób spędzania tego dnia, najważniejsza jest pamięć. Zarówno o tych co odeszli, jak i o tych, którzy są wśród nas. Wszystkim Dziadkom składamy serdeczne życzenia samych pogodnych dni, dużo zdrowia i 200 lat życia
PR
Wszystkim DZIADZIUSIOM i sobie życzę ,zdrowia, pomyślności,radości w życiu ,
Wszystkiego dobrego