17 września, rozpoczęło się największe ćwiczenie polskiej armii pod kryptonimem „ANAKONDA 12”. Zaplanowano w nim udział blisko 11 500 żołnierzy oraz 2300 jednostek sprzętu. "ANAKONDA 12" to największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP z udziałem żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia i Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowo, podczas ćwiczenia doskonalona jest współpraca z organami administracji państwowej.
W tym roku, po raz pierwszy w historii ćwiczeń „ANAKONDA” biorą w nim udział żołnierze armii Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady oraz Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. W sumie ćwiczy blisko 11 500 żołnierzy oraz 2300 jednostek sprzętu, w tym m.in. ponad 150 czołgów i transporterów opancerzonych, 24 samoloty, 30 śmigłowców oraz 20 okrętów. Ćwiczeniem kieruje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.
Głównym celem ćwiczenia "ANAKONDA 12", na czele którego stoi dowódca operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka, jest sprawdzenie dowództw, sztabów i żołnierzy w zakresie planowania, organizowania i prowadzenia działań obronnych na terenie kraju w ramach operacji połączonej z udziałem sił sojuszniczych.
Scenariusz ćwiczenia zakłada pojawienie się roszczeń terytorialnych ze strony państw sąsiadujących, które w efekcie prowadzą do wystąpienia konfliktu zbrojnego. Siły Zbrojne muszą poradzić sobie z zaistniałym zagrożeniem i skupić się na obronie własnego terytorium. Epizody ćwiczenia realizowane są w dzień i w nocy na poligonach i w centrach szkolenia w Drawsku, Orzyszu, Ustce, a także na akwenach morskich Marynarki Wojennej.
Sojusznicze ćwiczenie „ANAKONDA” potrwa do 27 września. W ćwiczeniu biorą udział wydzielone siły i sprzęt 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – prawie 1200 żołnierzy z jednostek dywizji oraz prawie 300 jednostek sprzętowych – m. in. czołgi, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone, haubice, wozy zabezpieczenia technicznego oraz specjalistyczny sprzęt, w tym łączności i inżynieryjny. W ćwiczeniu bierze udział także Dowództwo 16 PDZ z jej Dowódcą gen. dyw. Januszem Bronowiczem oraz Zastępcą Dowódcy, gen. bryg. Krzysztofem Makowski, Sztab Dywizji oraz Dowództwa naszych jednostek.
mjr Zbigniew Tuszyński