Po wakacjach do kalendarza wydarzeń w elbląskim muzeum powraca Planszowisko, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 września w godz. 10-14.
Sezon wakacyjny zakończony, a wraz z nim cotygodniowe letnie spotkania z grami planszowymi. Tegoroczny, 2 sezon wakacyjny zgromadził blisko 150 osób w wakacyjne czwartki. Od września wraca natomiast comiesięczne „Planszowisko”, które odbywać się będzie w wybrane soboty lub niedziele jednorazowo w miesiącu. Od samego początku wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu takich firm i instytucji jak: Rebel.pl, Bard.pl, Granna, Egmont, Phalanx Games Polska, Kuźnia Gier, Portal, Logorajd, Hasbro, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, IPN. Już od październikowego spotkania pojawią się na liście gier w wypożyczalni nowe tytuły, zarówno dla młodszych graczy jak i tych bardziej zaawansowanych. Ale wypożyczalnia to nie tylko gry planszowe – jest organizowany również kącik wydawnictwa „Świat Gier Planszowych”, gdzie można przejrzeć wszystkie numery tego czasopisma.
Wraz z rozpoczęciem roku informujemy również o nowej akcji – nauka przez gry. Skierowana jest ona dla nauczycieli, zwłaszcza szkół średnich. Dzięki wsparciu Kancelarii Senatu RP istnieje możliwość wypożyczenia w elbląskim muzeum gry „Proces legislacyjny” która prezentuje uproszczony schemat obowiązującego w Polsce procesu uchwalania ustaw, przedstawia typową ścieżkę legislacyjną. W rzeczywistości to skomplikowany, zwykle długotrwały proces, mogący też podlegać modyfikacjom, np. kiedy dotyczy ustawy budżetowej, ustaw konstytucyjnych lub pilnych. 2 egzemplarze tej gry są dostępne do wypożyczenia dla nauczycieli. W ramach edukacji ekonomicznej, do nauczycieli skierowana będzie oferta elbląskiego Muzeum (od października, dzięki wsparciu Małopolskiego Instytutu Kultury) – kooperacyjna gra „Chłopska szkoła biznesu” (o grze - http://mik.krakow.pl/gra).
Wszelkie pytania i ewentualne oferty współpracy przy tego typu działaniach elbląskiego muzeum prosimy kierować do organizatora: piotr.adamczyk@muzeum.elblag.pl
Tomasz Gliniecki